Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Dodatek aktywizacyjny - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

8
Podziel się:

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie wypłacane z urzędu pracy osobom bezrobotnym, które jednocześnie mają prawo do zasiłku. Warunkiem otrzymania świadczenia jest jednak nie tylko podjęcie pracy zarobkowej, ale i spełnienie ściśle określonych warunków. Kto i jak może uzyskać dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
(unsplash)

Czym jest dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej z prawem do zasiłku. Aby uzyskać środki wypłacane z urzędu pracy, konieczne jest również samodzielnie podjęcie pracy lub podjęcie zatrudnienia na podstawie skierowania przez urząd pracy. Dodatek aktywizacyjny jest natomiast dodatkiem do wynagrodzenia, którego celem jest zmotywowanie danej osoby do kontynuowania czynności zawodowych.

Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które:

  • podejmą pracę zarobkową z inicjatywy własnej,
  • podejmą zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd w niepełnym wymiarze godzin i będą jednocześnie otrzymywać niższe wynagrodzenie od minimalnego. 

Czy możliwe jest otrzymanie dodatku aktywizacyjnego bez prawa do zasiłku? W przypadku braku prawa do zasiłku osoba bezrobotna nie będzie mogła wnioskować o świadczenie aktywizacyjne. Co trzeba zrobić, aby uzyskać prawo do zasiłku? Należy spełnić określone warunki. Zasiłek przysługuje osobom, które straciły pracę, zarejestrowały się w urzędzie pracy i przedstawiły dokumenty potwierdzające, że przez co najmniej 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy wykonywały pracę i otrzymywały wynagrodzenie w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia. 

Kiedy nie przysługuje świadczenie aktywizacyjne?

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje osobom, które podjęły zatrudnienie na skutek skierowania przez urząd pracy do wykonywania robót publicznych lub prac interwencyjnych. Ponadto do dodatku aktywizacyjnego nie będą miały prawa osoby, które podjęły zatrudnienie u pracodawcy, dla którego wykonywały pracę przez zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna oraz te osoby, które podjęły pracę poza granicami kraju dla zagranicznego pracodawcy. O świadczenie nie mogą także ubiegać się osoby przebywające na bezpłatnym urlopie.

Jak złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny?

Aby uzyskać dodatek aktywizacyjny z PUP, przede wszystkim należy złożyć w placówce urzędu stosowny wniosek. Trzeba zawrzeć w nim informacje, takie jak:

  • dane wnioskodawcy,
  • dane pracodawcy,
  • datę rozpoczęcia zatrudnienia,
  • wysokość otrzymywanego wynagrodzenia,
  • zaświadczenie od pracodawcy lub np. umowę o pracę,
  • deklarację o zobowiązaniu się do informowania urzędu o stanie swojego zatrudnienia.

Dodatkowo we wniosku powinien znaleźć się zapisek informujący o tym, czy osoba bezrobotna znalazła pracę samodzielnie, czy też podjęła zatrudnienie przez PUP.

Jaka jest wysokość dodatku aktywizacyjnego?

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny? Świadczenie wypłacane przez urząd pracy ma stałą wartość. Stanowi ono połowę podstawowego zasiłku dla bezrobotnych określonego w danym roku. W 2022 roku dodatek ten może maksymalnie przyjąć kwotę 620,40 zł netto.

Jak długo wypłacany jest dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny z PUP wypłacany jest regularnie co miesiąc przez określony czas. W przypadku osób, które samodzielnie znalazły zatrudnienie, wypłacany jest on przez połowę okresu, w jakiej danej osobie przysługiwałby zasiłek. Natomiast osobom, które podjęły pracę na podstawie skierowania przez powiatowy urząd pracy, świadczenie przysługuje przez cały okres, w jakim miałyby one prawo do zasiłku. Warto wiedzieć, że w momencie ustania zatrudnienia, dodatek również ustaje.

Od kiedy wypłacany jest dodatek aktywizacyjny?

Świadczenie aktywizacyjne wypłacane jest od razu po rozpoczęciu pracy i zgłoszeniu tej informacji do urzędu pracy. Wypłata świadczenia następuje natomiast z dołu, po zakończeniu każdego miesiąca. Konkretny termin ustalany jest jednak przez PUP, ale nie może być on dłuższy niż 14 dni po zakończeniu miesiąca.

Jeżeli w pierwszym miesiącu świadczenie przysługiwać będzie za okres niepełny, wówczas kwota dodatku dzielona jest przez 30, a następnie mnożona przez liczbę dni, w których osoba bezrobotna ma prawo do świadczenia. 

Dodatek aktywizacyjny z PUP a PIT

Warto wiedzieć, że świadczenie aktywizacyjne podlega opodatkowaniu, w związku z czym informacje na ten temat należy zawrzeć w rocznym rozliczeniu deklaracji podatkowej w rubryce "inne źródła" na podstawie PIT-11. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Dorota
miesiąc temu
Jak jestem na stażu przez urząd pracy też mogę złożyć
Dorka18
miesiąc temu
A czy jak mam przepracowane 18 mc,a koroniowka mi przepadła bo nie wiedziałam że jest jakiś tam czas złożenia,o teraz siedzę z roczną córka to mi się należy to czy nie,proszę o normalne komentarze bo nie znam się na tym
Dejzy
miesiąc temu
Szkoda tylko że problem z zatrudnieniem mają osoby 55+ bo znam wiele osób które chętnie podjęły by pracę ale niestety takich osób się nie przyjmuje bo wchodzą w okres ochronny przed emeryturą i ja zresztą też już od pół roku szukam pracy bez skutecznie bo potencjalny pracodawca nie patrzy na to że w tym wieku jesteś już doświadczonym pracownikiem tylko patrzą na metrykę urodzenia ja już miałam kilka spotkań o pracę i spotkałam się z przykrą sytuacją odnośnie wieku. Ukraińców przyjmuje się a my jesteśmy wykluczeni z rynku pracy.
Dig
miesiąc temu
W tekście jest masa nieprawdziwych informacji. Np. we wniosku o przyznanie dodatku nie podaje się wysokości wynagrodzenia. Dodatek nie przysługuje jeśli bezrobotny podejmie pracę przez skierowanie z urzędu. Chyba, że praca byłaby w niepełnym wymiarze.
Bella
miesiąc temu
Ja uważam że to bardzo pozytwne rozwiązanie a to z uwagi na fakt, że pierwsza umowa rzadko bywa korzystna finansowo i taki zaszczyk finansowy pozwala wyrównać poziom na początku bez zbędnych ceregieli i stresu w związku z nowym niejscem pracy.