Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Ryczko: EBC umocnił złotego, rynek czeka na wybory

0
Podziel się:

Komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Ryczko: EBC umocnił złotego, rynek czeka na wybory

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszej próbie odreagowania niedawnych spadków.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2496 PLN za euro, 3,8203 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9299 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8910 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,65% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło wyraźne podbicie wycen (PLN, akcje, obligacje) z uwagi na poprawę nastrojów wokół bardziej ryzykownych aktywów po posiedzeniu EBC. M. Draghi zakomunikował, iż EBC rozważał obniżkę stopy depozytowej, a sam program QE potrwa do września 2016r. lub dłużej. W konsekwencji otrzymaliśmy dość gołębi komunikat świadczący, iż EBC gotowy jest do dalszych działań w celu wsparcia inflacji i gospodarki Strefy Euro. Naturalnie największy ruch obserwowaliśmy na parze EUR/PLN, która spadła blisko 4,5-grosza wraz ze spadkiem wyceny euro na rynkach bazowych.

Warto jednak zauważyć, iż poprawa nastrojów na rynkach spowodowała również wyhamowanie spadków wyceny PLN wobec USD czy CHF. Otrzymaliśmy więc wyraźny sygnał, iż ostatnie zniżki można określić mianem lokalnego przereagowania bazującego na lokalnym ryzyku politycznym. Sam układ wyborczy nie uległ większej zmianie, chociaż warto wspomnieć o liście osób związanych z RPP krytykujących potencjalne ograniczenie niezależności NBP.

Sam program pożyczek z Banku Centralnego został nieznacznie doprecyzowany tzn. wskazane zostały docelowe sektory gospodarki. Niemniej w dalszym ciągu jego zasadność pozostaje ograniczona i prawdopodobnie zostanie zrewidowany po wyborach. W dalszym ciągu jednak możemy się spodziewać, iż rok 2016r. będzie jednak przebiegał pod znakiem luźniejszej polityki monetarnej przy ewentualnym lekkim poluzowaniu polityki fiskalnej. W przypadku złotego wydaje się, iż ostatnie spadki były efektem zamykania pozycji przez kapitał zagraniczny, który może powrócić do PLN po wyborach, w momencie poznania układu politycznego oraz możliwości oszacowania potencjalnych zagrożeń dla stabilności finansów publicznych czy kursu złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. bezrobocia we wrześniu. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się wskazaniom PMI z Niemiec i zbiorczym danym ze Strefy Euro oraz USA. W dużej mierze jednak wydaje się, iż rynki będą dalej pod wpływem wczorajszej konferencji EBC.

Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia wczorajszej sesji wskazują, iż lokalnie możemy być świadkami próby dalszej korekty ostatnich wzrostów na parach. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku EUR/PLN potencjał ten uległ już w większości wyczerpaniu, a okolice 4,25 PLN stanowią dość neutralne terytorium do oczekiwania na weekendowe wybory parlamentarne. Ewentualną dalszą próbę umocnienia można oczekiwać po CHF/PLN czy USD/PLN. Warto jednak mieć na uwadze, iż jest to ostatni dzień handlu przez wyborami, stąd końcówka obrotu może przynieść zamykanie pozycji na PLN.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)