Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Niepewność w związku z wyrokiem SN

19
Podziel się

Kurs złotego pozostaje blisko 4,50 za euro - istotnego poziomu pojawiającego się w wypowiedziach członków Rady Polityki Pieniężnej. Optymizm na rynku wspiera polską walutę, jednak pojawia się niepewność w związku ze zbliżającą się publikacją treści wyroku Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych.

Kursy walut. Niepewność w związku z wyrokiem SN
Kurs złotego pozostaje blisko 4,50 za euro. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSaihat

Przy względnie pustym kalendarzu publikacji ekonomicznych, czwartek przyniósł umiarkowaną zmienność na rynku walutowym.

Kurs złotego wobec euro zakończył dzień powyżej 4,50 - istotnego poziomu pojawiającego się w wypowiedziach członków Rady Polityki Pieniężnej. Niepewność na polskim rynku walutowym związana jest ze zbliżającą się publikacją treścią wyroku Sądu Najwyższego (25 marca) i ewentualną kwestią porozumień między klientami a bankami w sprawie konwersji kredytów walutowych.

Pojawiające się wypowiedzi NBP o możliwym udziale banku centralnego w procesie konwersji (np. poprzez dostarczenie płynności walutowej) ograniczały presję na ewentualne osłabienie złotego.

bDSaihav
Zobacz także: Podhale gotowe na tłum turystów? "Najgorzej zapanować nad tym, co dzieje się na ulicy"

W oczekiwaniu na orzeczenie Sądu Najwyższego, globalnie na rynkach finansowych wciąż widoczny jest optymistyczny sentyment inwestycyjny co stanowi wsparcie dla walut rynków wschodzących, w tym polskiego złotego, dlatego zakładamy utrzymanie kursu kursu złotego blisko 4,50.

W czwartek Komisja Europejska opublikowała raport prognozujący wzrost PKB Polski o 3,1 proc. w 2021 roku wobec 3,3 proc. prognozowanych jesienią. Szacunki KE nie uwzględniają napływu środków z tytułu unijnego funduszu odbudowy, co rodzi istotne szanse na wyższy wzrost PKB (co zakładają prognozy rynkowe).

bDSaihaB

KE oczekuje też, że inflacja HICP w Polsce wyhamuje w 2021 roku do 2,3 proc. (z 3.7 proc. w 2020) poprzez wolniejszy wzrost płac i wyższe bezrobocie.

Kurs eurodolara

Notowania głównej pary walutowej w utrzymują się powyżej 1,21. Tym samym inwestorzy doszukują się końca korekty na eurodolarze oraz powolnego powrotu do trendu wzrostowego na tej parze.

Wspierać ten scenariusz powinien postępujący globalnie proces szczepień oraz wsparcie fiskalne, gdzie w USA oczekiwane jest przegłosowanie programu zaproponowanego przez prezydenta Joe Bidena a w UE na ratyfikację czeka nowy budżet wraz z funduszem odbudowy.

bDSaihaC

Wydatki fiskalne pobudzają popyt konsumpcyjny (ze strony gospodarstw domowych wraz z otrzymywanym przez nie bezpośrednim wsparciu finansowym) co wzmagało w ostatnim czasie trend reflacyjny (objawiający się wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi). Jednak niższa inflacja CPI z USA za styczeń wspiera gołębią retorykę ze strony Fedu, gdzie pożądany jest wzrost inflacji powyżej celu w średnim terminie.

Autorzy: Rafał Dawidziuk, Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSaihaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
NON
2 miesiące temu
Idąc tą filozofią znaczyłoby, że teraz każdy zarabia na dojeniu kredytobiorców mających kredyty waloryzowane w Chf. A tak nie jest, nieuzasadnioe kilkunastoletnie zyski wyciagają akcjonariusze banków, a jak pojawia się koszt to jest krzyk że ma pomóc NBP, KNF, podatnicy i kto tylko może, tylko nie banki.
Rewolucjajuz
2 miesiące temu
Ja mam sprawe juz e sadzie takze zero ugody walcze do konca
Prawda
2 miesiące temu
Dlaczego kasujecie komentarze?
bDSaihaX
ewr
2 miesiące temu
4,5 - z to podziekujcie pisowi, ktory specjalnie oslabia zlotego!!!
Stas
2 miesiące temu
Biorę kredyt w takiej walucie w jakiej dostaję wypłatę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona