Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Słabsze notowania dolara

12
Podziel się

We wtorek złoty oddawał część z ostatnich zysków, gdzie za euro należało zapłacić 4,56 zł (wzrost o 3 grosze), a za dolara 3,82 zł (wzrost o 2 grosze). Krajowa waluta nie skorzystała na nieco słabszych notowaniach amerykańskiego dolara, gdzie kurs eurodolara utrzymywał się powyżej 1,19.

Kursy walut. Słabsze notowania dolara
Kursy walut Co z dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)
bEaqHoAB

Po tym jak para EUR/USD osiągnęła dołek w pierwszym kwartale tego roku w pobliżu 1,17, ostatnie dni przynoszą systematyczny wzrost. Publikowane w ostatnim czasie odczyty wzrostów cen w USA (zarówno producentów jak i konsumentów) oraz rosnące rynkowe oczekiwania inflacyjne powodują, że rynek spekuluje na temat możliwych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Jednak retoryka Fed pozostaje łagodna, gdzie oprócz braku perspektyw do podwyżek stóp, większość członków Banku nie zamierza myśleć na razie o możliwości ograniczenia skupu aktywów. Fed zamierza w średnim terminie pozwalać inflacji CPI na pozostanie powyżej 2 proc. celu.

bEaqHoAD

Zdaniem P. Harkera (prezes Fedu w Filadelfii) jest mało prawdopodobne, że inflacja znajdzie się poza kontrolą władz monetarnych w tym roku. Taka retoryka Fed przy poprawie oczekiwań wobec aktywności gospodarczej w strefie euro ogranicza pole do aprecjacji dolara. Zakładamy utrzymanie notowań EUR/USD powyżej 1,19.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Pomimo umocnienia części walut rynków wschodzących w związku ze słabością dolara, polski złoty nie skorzystał we wtorek na tym ruchu. PLN tracił wobec głównych walut nawet przy lepszych od oczekiwań danych o nadwyżce na rachunku obrotów bieżących, która w lutym wyniosła 1,6 mld EUR, a w ujęciu 12-miesięcznym wynosi 3,7 proc. PKB.

bEaqHoAJ

Razem z polskim złotym osłabiał się również węgierski forint, gdzie dzienna zmiana w relacji do USD była zbliżona do 0,3 proc. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej lepiej zachowywała się czeska korona, która zyskiwała prawie 1 proc. wobec dolara. Rynek oczekuje, że Narodowy Bank Czeski będzie pierwszym w CEE, który podniesie stopy procentowe.

Publikowany we wtorek wskaźnik CPI za marzec utrzymał się powyżej 2 proc. celu i wzrósł do 2,3 proc. r/r z 2,1 proc. (konsensus: 2,4 proc.). W czwartek i piątek opublikowane zostaną polskie finalne dane o inflacji (CPI główny i bazowy), które nie powinny wpłynąć na gołębią retorykę RPP w kwestii stóp procentowych. Oczekujemy, że kurs EUR/PLN w najbliższych dniach będzie kształtował się w przedziale 4,55-4,57.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaqHoBe
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
święty
miesiąc temu
ciemnemu mózgowi odpowiem tak w 2009 jak jechałem do Egiptu to dolara kupowałem za 1.9 zł a euro było po 3,2 jełolopie
ehhh
miesiąc temu
co za bzdety , co to znaczy ze zloty nie zyskiwal? , nie ma zyskiwac , bank centralny robi wszystko zeby eksport byl oplacalny , i jest , i jest nadwyzka eksportu nad importem , czyli dodatni bilans , i o to chodzi wszystkim krajom , a u nas pismaki jakies bzdety wypisuja
spokojnejnocy
miesiąc temu
1 CHF = 4,36 zł styczeń 2015 r rząd PO-PSL
bEaqHoBf
Polak
miesiąc temu
CHF - 2,3 zł (2007) PO-PSL teraz 4,2 zł PIS ?
mózgówużywajt...
miesiąc temu
ciemnemu ludowi polskiemu przypominamy, że za rządów SLD-PSL 1 EUR przez długi czas był powyżej 4,6 zł, a w marcu 2004 kosztował 4,92 zł!!!!, również za PO-PSL 1 EUR kosztował 4,9 zł!!!!! w lutym 2009 r