Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Złoty najsłabszy w regionie

2
Podziel się:

Polski złoty jest słabszy od innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wszystko przez niepewność związaną z posiedzeniem Sądu Najwyższego w sprawie walutowych kredytów hipotecznych.

Kursy walut. Złoty najsłabszy w regionie
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (Pixabay)

W poniedziałek złoty tracił wobec głównych walut, częściowo oddając zyski z końcówki ubiegłego tygodnia, gdzie notowania euro rosły w pobliże 4,56, a dolara do 3,75 zł.

Początek tygodnia nie obfitował w liczne publikacje danych makroekonomicznych, gdzie najciekawszy okazał się index Sentix, pokazujący nastroje inwestorów w strefie euro. Sentix w maju wzrósł do 21 pkt z 13,1 w kwietniu i zdecydowanie przekroczył konsensus rynkowy na poziomie 14,0. Ten odczyt stanowi najwyższy poziom od marca 2018. W komentarzu do publikacji indeksu podano, że sytuacja gospodarcza w strefie euro nadal się poprawia, a recesja wywołana pandemią została pokonana.

Przy utrzymaniu bardzo dobrych nastrojów w strefie euro, jedynie niewielkiej korekcie uległ kurs EUR/USD. W piątek para EUR/USD zdecydowanie przekroczyła poziom 1,21 po tym jak raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się zdecydowanie gorszy od oczekiwań i oddalił perspektywę zacieśniania polityki pieniężnej w USA. 

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

Z kolei w strefie euro, dane na temat zakupu aktywów przez EBC pokazał, że w ramach programu PEPP nabyto obligacje za 16,3 mld zł, co stanowi poziom zbliżony do średniej tygodniowej z kwietnia.

Główny ekonomista EBC przekonuje, że możliwe jest nawet zwiększenia tempa skupu aktywów, aby utrzymać korzystne warunki finansowania, jednak jastrzębie z Banku wspominają o możliwości spowolnienia zakupów już od trzeciego kwartału, co dodatkowo ogranicza pole do osłabienia kursu euro.

Polski złoty zachowywał się w poniedziałek zauważalnie słabej od innych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Węgierski forint i czeska korona, w odróżnieniu od złotego, notowały zyski wobec głównych walut. Umiarkowane pole do podwyżek stóp procentowych w Polsce w krótkim terminie powoduje, że złoty w mniejszym stopniu korzysta na słabszym dolarze.

Ponadto na wtorek zaplanowane jest posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w pełnym składzie, która ma udzielić odpowiedzi na sześć pytań zadanych przez pierwszą prezes SN. Orzeczenia TSUE oraz SN (w siedmioosobowym składzie) nie przyniosły jasnych rozstrzygnięć, ale ich wydźwięk nie został uznany za negatywny dla sektora bankowego, przez co bezpośrednio po ich publikacji nie dochodziło do osłabienia lokalnej waluty.

Zakładamy, że w najbliższym czasie kurs euro będzie zmierzał w stronę 4,57, natomiast dolar w okolice 3,80 zł.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
kuba
rok temu
frank po 8 PLN i o to chodziło,
Jan
rok temu
Gdybyśmy posiadali euro to nie interesowałby nas kurs złotego. Prosta sprawa.