Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. Złoty słabszy, a euro wraca powyżej 4,40 zł

7
Podziel się

Środową sesję kurs euro zakończył w okolicach 4,41, wcześniej próbując ataku na 4,37. Rynki sprawiają wrażenie, jakby cały czas dyskontowały fakt przywracania działania gospodarek po lockdownie, poimimo istniejących zagrożeń.

Kursy walut. Co z euro?
Kursy walut. Co z euro? (NurPhoto via Getty Images)
bErHpEBN

Do inwestorów docierają kolejne dane pokazujące skalę destrukcji jaką dokonał koronawirus. Gospodarka Szwajcarii, która tak jak frank, uważana jest za bezpieczną przystań, mocno odczuła wpływ epidemii, notując w I kwartale 2020 największy w skali spadek od co najmniej czterech dekad i najsłabszy odczyt od momentu gromadzenia danych w 1980 roku, na poziomie -2,6 proc.

Wynik okazał się zdecydowanie gorszy od rynkowych prognoz wskazujących na recesję na poziomie -2,1 proc. Dane tylko chwilowo popsuły rynkowe nastroje. Kurs EUR/USD spadł do 1,118 dzień kończąc jednak bliżej 1,12.

bErHpEBP

W godzinach popołudniowych inwestorzy poznali dane z amerykańskiego rynku pracy. W maju wg ADP w sektorze prywatnym ubyło 2,75 mln miejsc pracy. Dane okazały się znacznie mocniejsze niż oczekiwane przez rynek 9 mln, co przywróciło optymizm na rynkach finansowych. Ta blisko trzykrotnie mniejsza niż oczekiwano redukcja miejsc pracy, najwyraźniej wzmocniła przekonanie, że najgorsze już minęło i teraz przed gospodarką amerykańską tylko coraz lepsze dni. Ale kiedy?

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Przecież słaby rynek pracy nie będzie generował konsumpcji oraz większej aktywności kraju. Maj przyniósł też wzrost indeksu US ISM usług do 45,5 pkt. z 41,8 miesiąc wcześniej. Subindeksy pozostają jednak nadal daleko poniżej swoich poziomów sprzed pandemii, a przedsiębiorcy nadal słabo oceniają perspektywy chociażby dla nowych zamówień. W marcu zamówienia w amerykańskim przemyśle spadały o 11 proc., w kwietniu zaś o 13 proc.

bErHpEBV

Jednak pragnienie powrotu do normalność powoduje, że rynki nie chcą widzieć złych informacji. Na drugi plan zeszły zarówno docierające z USA sygnały, które mogą zaostrzyć konflikt z Chinami (administracja Trumpa chce od połowy czerwca uniemożliwić chińskim liniom lotniczym loty do USA), jak również rozlewające się na kolejne miasta niepokoje społeczne.

Kurs EUR/USD chwilowo wzrósł powyżej 1,125. W czwartek oczekiwane gołębie posiedzenie EBC powinno jednak ciążyć notowaniem euro względem dolara.

bErHpEBW

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErHpECq
forex
waluty
KOMENTARZE
(7)
maciej
rok temu
Kończy się El dorado tych, którzy forsują rozwój poprzez kreowanie i ciągłe powiększanie długu, dalszego ciągu douczcie się sami....
arahat
rok temu
w bankach od 1 lipca oprocentowanie 0,25...aby kupic prawdziwy pieniadz tzreba zapisac sie do kolejki oczekujacych..
beata-kulka3
rok temu
Wszystko dzieki PIS. Czas na zmiane
bErHpECr
swojak
rok temu
A czego sie spodziewac, jak KE oglasza dodruk 750 mldE? Ale nie ma sie co denerwowac, koniec koncow znowu spadnie.
Biolog
rok temu
destrukcji jaką dokonał koronawirus... czyzby? A moze ujawnicie prawde ze to propaganda i wciskanie ciemnoty ludziom sprawilo ze zamknieto zaklady pracy!!!