Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Złoty umacnia się po danych o inflacji

23
Podziel się:

Złoty umacnia się po tym, jak tempo wzrostu cen w Polsce okazało się większe od oczekiwań i największe od 20 lat. Inwestorzy oceniają, że tak wysoka inflacja zrobi w końcu wrażenie na Radzie Polityki Pieniężnej, która będzie bardziej skłonna podnieść stopy procentowe.

Kursy walut. Złoty umacnia się po danych o inflacji
Kursy walut. Złoty umacnia się po danych o inflacji. (money.pl, Rafał Parczewski)

O godzinie 10.00 opublikowane zostały sierpniowe dane o inflacji w Polsce. Jak wynika z danych Głównego Instytutu Statystycznego, inflacja konsumencka w naszym kraju wyniosła 5,4 w skali roku, co jest najwyższym odczytem od połowy 2001 roku.

Najnowsze dane są lekkim zaskoczeniem. Wprawdzie ekonomiści już od miesięcy ostrzegają przed drożyzną, jednak średnia ich prognoz zakładała, że inflacja w sierpniu będzie nieco niższa i wyniesie 5,1 proc.

Wyraźny wzrost inflacji jest czynnikiem, który powinien wpływać na politykę Rady Polityki Pieniężnej (RPP), tym bardziej że inflacja oddala się ona coraz bardziej od założonego celu.

"Reakcja na złotym jest pozytywna (rynek prawdopodobnie spodziewa się zmian ze strony RPP w najbliższym czasie). Złoty umacnia się dziś około 0,4 proc. do franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego, a także 0,3 proc. do euro i 0,6 proc. do dolara" – zauważają ekonomiści XTB. 

W poniedziałek przed południem kurs złotego wynosi 4,53 wobec euro oraz 3,83 wobec dolara.

Zobacz także: Składka zdrowotna w górę. Ekspertka: System nam się komplikuje, jest problem

Prawie zerowe stopy procentowe, jakie mamy obecnie w Polsce mogą napędzać wzrost cen w kraju. Przypomnijmy, że bank centralny ma za zadanie dbać o stabilny poziom cen w gospodarce, a za taki przyjmuje on inflację w przedziale od 1,5 do 3,5 proc. Ostatnie odczyty są zatem znacznie powyżej tego celu.

wykres dla: EURPLN

"W Polsce mamy nadal najgłębiej ujemną realną stopę procentową spośród wszystkich krajów Europy Środkowo Wschodniej" – ocenił w poniedziałek Łukasz Zembik, analityk z DM TMS Brokers.

"NBP cały czas uważa jednak inflację za przejściowe zjawisko. Wśród zasiadających w RPP wciąż mamy przewagę osób opowiadających się za brakiem jakichkolwiek działań normalizujących politykę. To szkodzi wycenie złotego" - dodał

Razem z danymi o inflacji w poniedziałek poznaliśmy także dane o PKB za drugi kwartał, które zaskoczyły pozytywnie. Polska gospodarka urosła w drugim kwartale o 11,1 proc. rok do roku, podczas gdy wstępne dane z połowy sierpnia zakładały wzrost o 10,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
pop
3 lata temu
ja splacam dlugi syna hazardzisty.codziennie telefony.firmy pozyczkowe wyhodowaly sobie 100% dlugi.sady im wszystko przyklepuja.
moga sobie
3 lata temu
pomarzyc nikt w europie stop nie podniesie przez kilka nastepnych lat
przecież
3 lata temu
nie podniosą stóp bo wiecie jak wzrósłby koszt obsługi polskiego długu zaciągniętego przez pis?
tages
3 lata temu
rozkułaczać kułaków, czyli kiedyś to już było
EMERYT
3 lata temu
Skoro macie oszczednosci to was stac na drozsze artykuly .Nigo z Was piszacych nie obchodzi los mlodych malzenst z dziecmi ktorzy pobudowali domy badz kupili mieszkania na kredyt.nie wycjagajac rak do rzadu o lokum.Mnie dzisjaj przelano 1,07 odsetek za 30 000zl na koncie oszczednosciowym.Moj syn ma kredyt 350 000zl.kto w tym momencje jest wazniejszy ja czy moj syn z zona i dzieckiem.Jezeli masz duzo pieniedziedzy to oddaj dzieciom tak jak ja to zrobile i bede robil dalej jezeli nie pomoz biednym
...
Następna strona