Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Oto rozwiązanie problemu kredytów frankowych? KNF ma dwie propozycje

100
Podziel się:

Ugoda albo spłata kredytu po średnim kursie NBP - takie pomysły na ustawowe rozwiązanie problemu dotyczącego kredytów walutowych ma Komisja Nadzoru Finansowego. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Oto rozwiązanie problemu kredytów frankowych? KNF ma dwie propozycje
KNF pracuje nad ustawowym rozwiązaniem problemu kredytów walutowych (Getty images, Yevgen Romanenko)

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ujawnił propozycje rozwiązania problemu kredytów walutowych.

Problem z kredytami we frankach. KNF: są dwie możliwości

Jak czytamy, banki miałyby obowiązek przedstawienia klientowi propozycji ugody i przewalutowywania kredytów frankowych na złote tak, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie. "Klienci, którzy nie skorzystaliby z tej możliwości i woleliby pozostać przy kredycie walutowym, spłacaliby go po średnim kursie w NBP. Ustawowe rozwiązanie w praktyce zamykałoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć sądowych" - pisze "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spór banków z frankowiczami. Na to trzeba zwrócić uwagę

Według szefa KNF powinno być również przewidziane wsparcie dla tych osób, które chętnie zdecydowałyby się przewalutowanie, ale boją się spodziewanego wzrostu raty.

Chcemy mieć te założenia na czarną godzinę, aby - jeżeli zapadnie decyzja o konieczności wdrożenia tego rozwiązania - było ono profesjonalnie i rzetelnie przygotowane - wskazuje Jastrzębski.

Według informacji podanych na początku marca przez "Puls Biznesu", trwają prace nad ustawą, która miałaby zobowiązać banki do przedstawienia frankowiczom propozycji przewalutowania na zasadach określonych przez przewodniczącego KNF. Według informacji gazety, gdyby klient banku jednak pozwałby bank i wygrał przed sądem, wówczas musiałby zapłacić 100 proc. podatku od kwoty, o którą się wzbogacił.

Opinia rzecznika TSUE

Przypomnijmy: w połowie lutego rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie prawa banków do wynagrodzenia za kapitał po unieważnieniu umowy kredytu frankowego, która była negatywna dla sektora bankowego. Oceniano, że prokonsumencka decyzja TSUE może sprawić, że na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch.

Opinia rzecznika nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Wyrok TSUE w tej sprawie zapaść może najwcześniej za kilka miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(100)
Anonim
12 miesięcy temu
ta, teraz to płacz, że TSUE zagraża sektorowi - nie mylmy skutku z przczyczyną jak prezesy z bożej łaski wymyślali kredyty frankowe, to jakoś się nikt nie martwił, że to może stanowić zagrożenie dla sektora bankowego w Polsce. KNF se wydało rekomendację, którą powiesiło na tablicy ogłoszeń przed gabinetem prezesa i jak Piłat umyło ręce! A teraz wielki płacz.
Cogito
rok temu
Dlaczego KNF 17 marca 2023r zgodził się, aby PKO BP przeznaczył 1,7mld zł na wypłatę dywidendy akcjonariuszom? W roku 2022 PKO BP wypłacił akcjonariuszom 2,2 mld dywidendy. Dlaczego zdaniem szefa KNF akcjonariusze powinni otrzymywać dywidendy kosztem oszukanych konsumentów?
Krak
rok temu
Banksterka przegrywa w sadach to się knf obudził aby za dużo nie stracili a 18 lat siedzieli cicho.
Nobody
rok temu
Spokojnie to tylko straszak. Żadna opcja polityczna przed wyborami na to nie pójdzie. A co do KNF to jest już pozew zbiorowy przeciwko nim. :)
Tfu
rok temu
Juz ptacuja aby banksterks nie stracila podwojnych zysków
...
Następna strona