Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Reforma OFE. Co dalej z pieniędzmi na emeryturę?

8
Podziel się:

Likwidacja OFE zbliża się wielkimi krokami. Choć projekt ustawy kończącej żywot Otwartych Funduszy Emerytalnych utknął w Sejmie, to jednak rząd nie zrezygnuje z tego pomysłu. Postawi też Polaków przed decyzją, co dalej z ich oszczędnościami.

Reforma OFE. Co dalej z pieniędzmi na emeryturę?
Likwidacja OFE coraz bliżej. Co to oznacza dla oszczędzających? (Adobe Stock)

Likwidacja OFE to temat poruszany przez polityków PiS już od 2016 roku. W 2021 roku jednak wydawało się, że w końcu to nastąpi. Rząd na początku marca przyjął projekt ustawy, który następnie trafił do Sejmu.

Likwidacja OFE - co to oznacza?

Rząd zakładał, że reforma OFE nastąpi w czerwcu 2021 roku. Projekt jednak wciąż nie wyszedł z Sejmu, a po drodze swoją opinię o nim musi wydać również Senat. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda ujawnił jednak nieoficjalnie, że prace nad pomysłem posłowie mogą wznowić jeszcze przed wakacjami.

Choć rządzący wolą mówić o "reformie" Otwartych Funduszy Emerytalnych, to w praktyce po uchwaleniu przepisów OFE przestaną istnieć. Nie oznacza to jednak wcale, że zaoszczędzone przez Polaków pieniądze przepadną. Mówimy w końcu o niemałej kwocie, bowiem na kontach OFE ponad 15,5 mln osób zgromadziło niecałe 150 mld zł.

Zobacz także: Polski Ład wpłynie na OFE? Ekonomiści mówią o strzale w kolano, minister tłumaczy

Rząd przewidział dwa rozwiązania dla oszczędzających. Polacy wybiorą, czy swoje pieniądze chcą przetransferować na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy też na konto w ZUS. Zgodnie z projektem ustawy na decyzję będziemy mieć dwa miesiące.

Likwidacja OFE - dwie drogi dla oszczędzających

Z czym się wiążą oba rozwiązania? Przyjrzyjmy się najpierw opcji transferu pieniędzy na IKE.

Transfer środków na IKE to rozwiązanie, które forsują rządzący. Przekonują, że te pieniądze staną się całkowicie prywatne i państwo już nigdy nie położy na nich rąk.

Powołują się też na argument, że dzięki temu oszczędności zgromadzone przez Polaków na kontach OFE będą dziedziczone. Jednak z transferem wiąże się jeden haczyk.

Za transfer środków z OFE na IKE Polacy zapłacą 15-procentową opłatę przekształceniową (nazwaną w mediach też opłatą Morawieckiego). Jeżeli podzielimy łączny kapitał przez liczbę oszczędzających, to wychodzi, że jeden oszczędzający na koncie OFE zgromadził 9 tys. 630 zł. Po odliczeniu opłaty zostanie mu z tego ok. 8,1 tys. zł.

Alternatywnym rozwiązaniem jest transfer oszczędności do ZUS-u. Wtedy unikniemy opłaty przekształceniowej, ale naszych oszczędności nie odziedziczy rodzina lub bliscy. Jeżeli wybierzemy ZUS, będziemy musieli złożyć w urzędzie stosowny wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
wojo
3 lata temu
a ja liczę na ppk, ten program jest dużo lepiej pomyślany co by nie powiedzieć
JGE
3 lata temu
Suma sumarum i tak wróci hasło "emeryci wspomagajcie Polskie czynem, umierajcie przed terminem".
dgen
3 lata temu
Nie rozumiem tych protestów. Przecież już wiele lat temu praworządny TK orzekł, że kasa z OFE nie stanowi prywatnej własności Polaków. W związku z tym, co za różnica czy z tych, nie moich pieniędzy rząd zabierze 10, 20 czy 90 procent. Nie można stracić czegoś czego nie mam.
Wolak.
3 lata temu
Pisobolszewickie złodziejstwo. Okradają nas z możliwości dziedziczenia pieniędzy z subkonta w ZUS i w OFE jak idziemy do ZUSu, albo okradają nas z 15 % kwoty z OFE i możliwości dziedziczenia pieniędzy z zusowskiego subkonto jak wybieramy IKE
tim
3 lata temu
Ostatnio jak mi zabrali z OFE w sumie 20 tys. zł to w ZUS na moim koncie przybyło 7 tys. zł, czyli 13 poszło w próżnie.