Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Siła rubla to oznaka słabości Rosji. Zderzenie jej waluty z rzeczywistością będzie bolesne

Podziel się:

Ostatnie gwałtowne odbicie rosyjskiego rubla świadczy o słabości gospodarki, a nie o jej odporności. Po utracie 45 proc. wartości w stosunku do dolara w ciągu dwóch tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę, waluta odbiła się od dna i obecnie jest notowana nieco poniżej poziomu sprzed wojny - podkreśla agencja Reutera.

Siła rubla to oznaka słabości Rosji. Zderzenie jej waluty z rzeczywistością będzie bolesne
Rosyjskie władze robią wszystko, by ratować rubla. Paradoksalnie świadczy to o słabości gospodarki (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Zwraca uwagę, że narzędzia, których Kreml użył do ratowania rosyjskiego rubla, sprawiają, że wygląda on jak waluta potiomkinowska. "Jak fałszywe fasady zamówione przez księcia o tym samym imieniu, aby oszukać cesarzową Katarzynę II i przekonać ją, że rosyjskie wsie są zamożne" - pisze Reuters.

Bank centralny Rosji od 24 lutego podwoił główną stopę procentową z 9,5 do 20 proc., zmusił rosyjskich eksporterów do przeliczania przychodów w walutach zagranicznych na ruble, a także objął kapitałową kontrolą większość gospodarki Rosji. Reuters przypomina też, że Władimir Putin chce zmusić zagranicznych kontrahentów, kupujących rosyjski gaz i ropę, do płacenia za nie w rublach.

Mimo to rubel pozostaje na łasce zachodniego embarga na rosyjską ropę i gaz. Wysoka, 20-procentowa stopa procentowa dodatkowo zaszkodzi gospodarce Rosji, która według przewidywań Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju skurczy się w tym roku o 10 proc., tylko ze względu na już nałożone sankcje - pisze Reuters.

Na tym nie koniec. Wysokie stopy procentowe będą odstraszać przed inwestycjami, a sankcje w obszarze handlu sprawią, że ceny towarów z importu wzrosną. "Rosjanie mogą uznać, że stabilny rubel nie jest im potrzebny w ich szybko zamykającej się gospodarce" - dodano.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Kurs rubla wraca do normy. Belka: Wielu wieszczyło bankructwo Rosji

Zderzenie rubla z rzeczywistością

Sankcje na Rosję mogą obowiązywać dłużej, niż dziś spodziewają się tego analitycy. Reuters podkreśla, że nawet gdyby zostały one zniesione, to rosyjski rubel zderzyłby się z rzeczywistością.

Jednym z powodów, dla których kurs rubla powrócił do normy, jest fakt, że w ostatnich tygodniach handel był wyjątkowo słaby. Gdyby na wolnym rynku doszło do nieskrępowanego rozeznania cenowego, rubel ujawniłby prawdziwą skalę gospodarczego dołka, w jakim znalazła się Rosja - pisze Reuters.
wykres dla: RUB
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl