Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Ważna data dla dorabiających seniorów. Po 31 maja ZUS może potrącić pieniądze, a nawet wstrzymać wypłatę

47
Podziel się:

Do 31 maja wszyscy dorabiający do zasiłku przedemerytalnego mają czas na złożenie deklaracji o przychodach. Kto tego nie zrobi, temu ZUS potrąci pieniądze.

Ważna data dla dorabiających seniorów. Po 31 maja ZUS może potrącić pieniądze, a nawet wstrzymać wypłatę
ZUS wymaga deklaracji o przychodach od dorabiających do świadczenia przedemerytalnego. Czas do końca maja, inaczej Zakład potrąci pieniądze (PAP, Darek Delmanowicz)

Do końca maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą powiadomić o przychodach osiągniętych między1 marca 2020 r. a 28 lutego 2021 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pobierając świadczenie przedemerytalne można dodatkowo pracować, trzeba jednak pamiętać o limitach dorabiania i rozliczaniu tych przychodów.

Jeśli przychód nie przekracza 25 proc. średniej krajowej (wyliczanej na 2020 rok, tj. 5167,47 zł), to świadczenie lub zasiłek przedemerytalny należy się w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczy on 70 proc. tej kwoty, wówczas ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.

To, jak szybko świadczeniobiorca poinformuje nas o swoich przychodach i ich wysokości, jest bardzo ważne i ma duże znaczenie przy rozliczeniu świadczenia. Jeśli w wyniku rozliczenia przychodu stwierdzimy, że przychód przekroczył dopuszczalne limity, a osoba pobrała świadczenie w pełnej wysokości, wówczas ZUS ustali kwotę nienależnie pobranych świadczeń i trzeba będzie je zwrócić - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zobacz także: Siłownie straciły 6 mld zł. "Będziemy to odrabiać 4 lata"

Jak dodaje Żebrowski z ZUS, osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny składają zaświadczenie lub oświadczenie (jeśli sami opłacają składki) o wysokości przychodu za ubiegły rok rozliczeniowy. Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości.

ZUS może rozliczyć świadczenie w formie miesięcznej lub rocznej, w zależności od tego, które z tych rozwiązań jest korzystniejsze dla klienta - podkreśla rzecznik ZUS.

Nie ma oficjalnego druku, na jakim trzeba podać niezbędne dane. Jednak należy podać: dane płatnika, dane świadczeniobiorcy i numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby. Należy wykazywać tylko składniki przychodu podlegające oskładkowaniu, a dodatkowo wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód należy podać w kwocie łącznej oraz w rozbiciu na poszczególne miesiące, od marca do lutego.

Osoba na świadczeniu przedemerytalnym, która prowadzi działalność gospodarczą, w oświadczeniu wykazuje zadeklarowaną w ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
Robin
rok temu
Jak to możliwe, że w Czechach małym państwie bez bogactw mineralnych, dostepu do morza ZUS to 50% polskiego i opieka zdrowotna na wyższym poziomie? Gdzie znikają pieniądze z ZUS? Kwoty po zmarłych w wieku ok 60-65 lat? Czy na emerytury dla watykańczyków po 20 tys i więcej? Przedsiębiorca płaci 1500zł i emeryturę ma podobną.
yes
rok temu
Tytuł fałszywy. Emeryci na pełnej emeryturze dorabiają ile chcą. Tu chodzi o zasiłki emerytalne. Wcześniejsza emerytura. Nie wprowadzać ludzi w błąd.
Emeryt
rok temu
Pytam, a dlaczego EMERYT dorabiający płaci składkę "rentową 1,50%"? Przecież już nie pójdę na rentę.
BodzioB
rok temu
Co roku składałem moje zarobki dorabiając na bieda zasiłku przedemerytalnym, przekroczyłem o ~60 zł miesięcznie. Po dwóch latach przysłano mi nakaz zwrotu 800 zł. Pytałem dla czego mam to zwrócić jedno razowo skoro tych 800 zł nie zarobiłem więcej w ciągu miesiąca tylko przez dwa lata. Odpowiedział mi ZUS, że bezwzględnie mam oddać jednorazowo, a nie w ratach. ZUS to jeden wielki kanciarska spółka.
Ala
rok temu
ZUS nie zapłacil wszystkim tym, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę w CZERWCU.
...
Następna strona