Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MBL
|

Wynagrodzenia w budżetówce. Mundurowym powodzi się lepiej

39
Podziel się

Wykonują podobne prace w administracji, ale mają różne pensje. Jeden to cywil, a drugi nosi mundur. Dysproporcje płacowe powinny maleć, ale dzieje się odwrotnie. Problem zauważyli związkowcy.

Wynagrodzenia w budżetówce. Mundurowym powodzi się lepiej
Urzędnik w mundurze zarabia nawet dwa razy więcej od cywila (money.pl, Rafał Parczewski)
bDSwpsqJ

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W służbie cywilnej zarobki wahają się od płacy minimalnej, która obecnie wynosi 2,8 tys. zł brutto, aż do ponad 20 tys. zł brutto w przypadku dyrektorów generalnych.

Płaca specjalisty, w zależności od resortu, a także regionu kraju, wynosi kilka tysięcy złotych. Są jednak osoby, które pracują na podobnych stanowiskach, ale zarabiają często dwa razy więcej. To mundurowi.

W administracji rządowej od lat trwa tzw. proces ucywilniania stanowisk. Efekty są na razie takie sobie. Wynika to m.in. z tego, że nie wszystkie stanowiska można obstawić cywilami. Doskonale widać to na przykładzie Służby Celno-Skarbowej, która zajęła miejsce Służby Celnej.

bDSwpsqL
Zobacz także: Lockdown Warmii i Mazur. Będą pozwy do sądu

- Od jakiegoś czasu trend się odwraca i nowym pracownikom proponuje się mundur, bo dzięki temu mogą zarabiać więcej - wskazuje cytowany w artykule Tomasz Ludwiński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" pracowników skarbówki.

bDSwpsqR

Jak dodaje, to powoduje nierówności. - Na kontrole do firm z członkami korpusu służby cywilnej chodzą funkcjonariusze. I choć wykonują niemal identyczną pracę, to z naszych ostatnich wyliczeń wynika, że zarabiamy średnio o 30 proc. mniej od kolegów w mundurach - podkreśla.

Zdaniem związkowców trzeba wprowadzić systemowe zmiany, które zrównają poziom wynagrodzenia. To jednak, jak zauważają, sporo kosztuje, a dziś rząd szuka oszczędności. Na realne zmiany trzeba więc poczekać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwpsrm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Alex aus Krak...
miesiąc temu
z jednej strony bankructwa firm, a z drugiej mundurowi, którym żyje sie coraz lepiej. fajny kraj. a co ci mundurowi produkują?
Babka
miesiąc temu
Na wszystko pracują mali przedsiębiorcy ze swoimi biednymi pracownikami.
...
miesiąc temu
W państwach totalitarnych i komunistycznych to norma.
bDSwpsrn
opalkaka
miesiąc temu
mundur to symbol. Symbol sprzedania się. Nosisz mundur, przestajesz myśleć. Masz wykonywać rozkazy, a od myślenia są inni (często jeszcze głupsi od ciebie). Masz lewe ręce do roboty - idziesz do mundurówki. Myślenie nie idzie ci najlepiej - idziesz do mundurówki. Nie przepracujesz się, nie wysilisz mózgu, pensyjka dobra (bo inni na ciebie robią), a za kilka lat niezła emeryturka. Trzeba tylko wyrzec się człowieczeństwa, ot nieważny szczególik.
Polak
miesiąc temu
Super firmy co ich utrzymują upadaja bo podnosi im się daniny a im żyje się lepiej nie płacąc Zus Chory kraj
...
Następna strona