Notowania

Budżet 2019 do zmiany. Sejm przyjął projekt ustawy

Posłowie przyjęli projekt ustawy, który zakłada przesunięcie części wydatków z 2020 na 2019 rok. Dzięki temu ma być łatwiej o zrównoważony budżet w przyszłym roku. Teraz jednak zagłosować musi Senat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sejm przyjął w czwartek ustawę modyfikującą budżet na 2019 rok (Fot: Jakub Kaminski/East News)

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 pojawiła się w Sejmie w środę wieczorem. Następnie pilnie weszła do porządku obrad na bieżącym posiedzeniu.

Powód? Rząd chce szybko "upchnąć" pewne wydatki jeszcze w tym roku, by odciążyć nieco przyszłoroczny budżet. Ten, który mimo wstępnych założeń nie wzbogaci się o 5 mld zł ze zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS.

Co więc wymyślili rządzący? Na przykład chcą zwiększyć o 2 mld zł fundusz zapasowy w NFZ. Te pieniądze mogłyby zostać przez tę jednostkę wydane do końca kwietnia 2020 roku. Tym samym nie trzeba by było tych pieniędzy dawać w przyszłym roku. Pierwsze dwa miliony zaoszczędzone.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Środki z funduszu zapasowego będą mogły być wykorzystane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw zdrowia oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych, na pokrycie zwiększenia w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia planowanych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej" - napisali autorzy projektu w jego uzasadnieniu.

Mateusz Morawiecki ma do pokonania górę długu
Budżet bez deficytu. Dlaczego PiS tak o to walczy? Wszystko przez "klątwę Tuska"

Drugi manewr to dodatkowy miliard złotych na Fundusz Wspierania Policji. Po co? "Na realizację w większym zakresie ustawowych zadań Funduszu, czyli pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakup niezbędnych towarów i usług" - tłumaczą autorzy.

Minister finansów Tadeusz Kościński chciałby wprowadzić obligacje skarbowe na zero procent.
Obligacje skarbowe na zero procent. Rząd ma chrapkę na prawie 200 mld zł

Za ustawą zagłosowało 298 posłów, przeciwny był jeden. Z kolei 133 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Teraz dokument trafi do Senatu, który musi zająć się nim szybko. Inaczej cały manewr się nie powiedzie, na co zwraca uwagę Polska Agencja Prasowa. Jak bowiem tłumaczył wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, ustawa musi wejść w życie do końca tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2019

PandoraPolitykierzy PiS to nieudacznicy i kombinatorzy.

13-12-2019

kokomwEmeryt się obudzi 2020 jak dostanie rachunek

13-12-2019

DanielNo to teraz zobaczymy czy Senat nic nie może. Mają 30 dni. A więc budrzet papa. Ale pisowca będzie łyso.

Rozwiń komentarze (160)