Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Czy sklepy obniżyły VAT? Przedstawiciel branży potwierdza. I ostrzega przed optymizmem

4
Podziel się:

- Ceny w sklepach, tam, gdzie to jest wymagane, obniżono o wartość 5 proc. VAT zgodnie z przepisami, gdyż zmiany muszą być odzwierciedlone na paragonach i w kasach fiskalnych, nie ma tu miejsca na błąd czy uznaniowość - zapewnia wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Podkreśla zarazem, że wcale nie oznacza to, że ceny produktów spadną o 5 proc.

Czy sklepy obniżyły VAT? Przedstawiciel branży potwierdza. I ostrzega przed optymizmem
Zerowy VAT na artykuły żywnościowe wszedł w życie od 1 lutego 2022 r. (money.pl, Rafał Parczewski)

Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdza, że sklepy obniżyły stawkę podatkową na wszystkie artykuły uwzględnione w tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak stwierdził, łatwiej do nowych przepisów było przystosować się największym sieciom sklepów, które mają m.in. rozbudowane działy IT.

- Natomiast dla najmniejszych sklepów, prowadzonych przez jedną, dwie osoby jest to bardziej obciążające; przedsiębiorcy tacy mają bowiem dużo pracy związanej z bieżącym prowadzeniem sklepu - wyjaśnił. Przestrzega też przed wiarą w to, że wszystkie artykuły będą tańsze dokładnie o 5 proc. wartości.

Należy także pamiętać, iż sam fakt obniżenia VAT na produkty objęte dotychczas 5 proc. stawką tego podatku może spowolnić wzrost cen, ale nie musi przełożyć się na ich obniżenie odpowiednio o 5 proc. tym bardziej przez okres pół roku - ocenił wiceprezes PIH.
Zobacz także: Pensje rosną w szalonym tempie. "Czeka nas okres wielkiej rotacji"

Krótki czas był wyzwaniem

Zwrócił też uwagę na to, że cały czas doświadczamy wzrostu kosztów. Obejmuje on w zasadzie wszystkie kategorie produktów i usług, ponadto ma on charakter ciągły i dynamiczny.

- Dlatego też nawet obniżenie ceny detalicznej w jednym momencie może być i zapewne będzie w większości przypadków natychmiast zniwelowane przez stały wzrost cen związany kosztami wytworzenia, transportu, energii, etc. - stwierdził.

Wyzwaniem dla handlowców był też krótki czas, jaki upłynął od zapowiedzi zerowej stawki VAT na żywność do wejścia jej w życie. Mateusz Morawiecki zapowiedział taką zmianę w grudniu 2021 r., a obowiązuje ona od początku lutego 2022 r. W tym czasie przedsiębiorcy musieli dokonać zmian w systemach księgowych i sprzedażowych oraz w oznaczeniu towarów i etykiet.

Wszelkie regulacje gospodarcze wymagają odpowiedniego co najmniej kilkumiesięcznego vacatio legis, aby dać przedsiębiorcom czas na przygotowanie się - podkreślił.

Nowe stawki VAT od 1 lutego 2022 r.

Od 1 lutego obowiązuje zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe, takie jak mięso, ryby, nabiał. W teorii zatem artykuły te potaniały od kilku do nawet kilkudziesięciu groszy.

W money.pl opisywaliśmy dokładnie, jak wygląda obniżka cen poszczególnych artykułów w konkretnych sklepach. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Rząd zapowiedział obniżkę podatku VAT na żywność jeszcze w grudniu. Choć Unia Europejska nie dała formalnej zgody na taki ruch, to Bruksela nie miała nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, tym bardziej że w przypadku walki ze skutkami inflacji UE w ostatnich miesiącach jest bardzo elastyczna.

Produkty objęte obniżką podatku VAT:

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich;
  • produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich;
  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego;
  • przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze;
  • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Obniżka obowiązuje od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
jadosław
5 miesięcy temu
Podnoscić ceny i się nie przejmować, suwereny żreć muszą. A wybrały PISowców bo chcą żeby odebrał przedsiębiorcom a dał im. Niech teraz mają swój PIS.
Przekręt
5 miesięcy temu
Pazerność wkrótce się skończy cwaniaki zobaczymy kto będzie kupowal
asdf
5 miesięcy temu
Zawsze byla bieda i nedza a kilkadziesiat lat dobrobytu zostalo zmarnowane ai chinczycy nie pracuja za dolaza czy za 2 i wlasnie wzrost pensji w Chinach zakonczyl okres niskich cen
haha
5 miesięcy temu
Wiecznie cen podnosić nie będziecie. Zarobicie więcej 4 zł na jednym kliencie, a stracicie 20 zł na innym. Rynek nie wybacza błędów :D.