Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Drożej za przesyłki z Chin i Wielkiej Brytanii. Tłumaczymy, kto i gdzie musi zapłacić VAT oraz cło

59
Podziel się:

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy, które nakładają VAT na przesyłki spoza Unii Europejskiej. Drożej będzie nie tylko na AliExpress, ale i na eBayu.

Drożej za przesyłki z Chin i Wielkiej Brytanii. Tłumaczymy, kto i gdzie musi zapłacić VAT oraz cło
Od 1 lipca wchodzi tzw. pakiet VAT e-commerce (Adobe Stock)
bELslmPp

Wchodzące w życie przepisy zostały wprowadzone tzw. pakietem VAT dla e-commerce. Sejm dopiero kilka dni temu uchwalił ustawę, a prezydent podpisał ją 28 czerwca. Zmiany wymusiła Unia Europejska. Ich celem jest poprawa konkurencyjności unijnych przedsiębiorców, którzy dotąd zmagali się z tanią konkurencją spoza UE.

– Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm – mówił, zapowiadając przepisy, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Zobacz także: Pakiet VAT e-commerce. Przesyłki z Chin zdrożeją. Ekspert: Będzie uczciwiej
bELslmPr

Co zmieni ustawa? – Szczególnie istotną zmianą, z punktu widzenia konsumenta, jest zniesienie progu 22 euro, poniżej którego aktualnie, w większości krajów UE, przesyłki pocztowe, zawierające towary kupione w krajach trzecich, są zwolnione z podatku VAT – wymienia Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. Zmiany dotyczą też droższych przesyłek. Te o wartości nie większej niż 150 euro będą podlegać podatkowi VAT, natomiast te powyżej 150 euro dodatkowo także należnościom celnym.

Jak zapłacimy VAT po zmianach?

Innymi słowy, kupując produkty w Chinach, w Wielkiej Brytanii czy innym kraju spoza UE, zapłacimy podatek VAT, a dodatkowo do droższych przesyłek, powyżej 150 euro, pokryjemy także opłaty celne. Jak będziemy to robić?

Platformy mogą zdecydować się na rozliczanie VAT od przesyłek spoza UE. Jeśli tak zrobią, to w praktyce nie będzie to wymagało od nas żadnych dodatkowych działań. W przypadku przesyłek o wartości nieprzekraczającej 150 euro obowiązek poboru i wpłaty VAT zostanie przeniesiony na właścicieli platform internetowych.

bELslmPx

Zatem podatek pobierze w momencie zakupu i zapłaci AliExpress, jeśli to tam będziemy kupować produkty. W przypadku, gdy dana platforma nie zdecyduje się na pobieranie VAT od przesyłek spoza UE, jak np. Allegro, to podatek ten zostanie pobrany przez kuriera, Pocztę Polską lub organy celne przed wydaniem przesyłki. Natomiast wszystkie platformy pobiorą podatek od zakupów od podmiotów spoza UE, gdy wysyłka towarów następuje z terytorium UE.

- Podatek VAT z tytułu tych transakcji rozliczać będą platformy, w tym Allegro, a nie sprzedawcy. Oznacza to, że od tych transakcji pobierzemy od sprzedawcy podatek VAT – informuje w komunikacie Allegro. Dla kupujących oznacza to tylko tyle, że będzie drożej. Sprzedawcy będą musieli zrekompensować sobie konieczność zapłaty podatku VAT.

Opłaty celne u listonosza

Co z opłatami celnymi? Tymi też nie musimy się przejmować. Zajmie się nimi Poczta Polska. – Poczta Polska zaoferuje odbiorcom przesyłek kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. Najprostszy wariant nie będzie wymagać od odbiorcy żadnych działań - tłumaczy Justyna Siwek.

- To Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności: pobierze przy doręczeniu przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego – dodaje.

bELslmPy

W przypadku paczek, dla których Poczta dokona zgłoszenia celnego, wszystkie należności związane z przesyłką zostaną pobrane w chwili jej doręczenia. Jeżeli przesyłkę doręczy listonosz lub kurier, okaże odbiorcy wykaz należności na ekranie urządzenia mobilnego i pobierze należność w gotówce (w przypadku niektórych doręczeń kurierskich istnieje możliwość płatności kartą).

Przy odbiorze przesyłki w placówce pocztowej możliwe będzie uiszczenie należności gotówką lub kartą. W przypadku, gdy adresat odmówi uiszczenia ciążących na przesyłce należności celno-podatkowych, przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy.

Na przesyłki możemy poczekać dłużej

W związku z nowymi regulacjami może wydłużyć się czas oczekiwania na przesyłki. Po zamówieniu towaru w kraju spoza UE, Poczta dokona zgłoszenia celnego. Krajowa Administracja Skarbowa obliczy i przekaże Poczcie wysokość należności podatkowych albo celno-podatkowych, którą Poczta jest zobowiązana pobrać i odprowadzić do KAS. Dopiero z takimi dokumentami listonosz uda się do odbiorcy i pobierze płatności.

bELslmPz

– Największy wpływ na czas doręczenia przesyłek w nowym modelu odpraw mają okoliczności niezależne od Poczty, takie jak dostępność pełnomocnictwa do dokonania zgłoszenia oraz czas niezbędny na wydanie przez Krajową Administrację Skarbową decyzji o wymiarze należności oraz zwolnieniu przesyłki do doręczenia. Pełnomocnictwa najlepiej udzielić jeszcze przed złożeniem zamówienia, a najpóźniej przed nadejściem przesyłki do Polski – mówi Justyna Siwek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELslmPS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Mario
2 dni temu
Mam pytanie,czy jak wysle kontener z Gujany Fr. badz Nowej Kaledonii ,tez zaplace podatek celno skarbowy czy bedzie to traktowane jako wysylka z UE?
CŁO-WIK
4 tyg. temu
OTO JEST CAŁA POLSKA - ŁUPIĆ BIEDNEGO POLAKA ALE ONI SWOJE MAJĄ
Karakalla
2 miesiące temu
Bzdury totalne. Niedawno miałem przesyłkę o zadeklarowanej wartości 20 funtów i musiałem zapłacić ekstra 26 zł opłaty celnej. Pytam się w tym miejscu gdzie jest wspomniana wyżej kwota 150 euro?
bELslmPT
Iwa
2 miesiące temu
Tak naprawdę to nie wiem za co płacę, córka odesłała mi moją używaną osobistą rzecz , którą u niej zostawiłam i przy odbiorze przesyłki na poczcie musiałam zapłacić 8,50 zł . Gdy zapytałam za co taka opłata, dowiedziałam się , że za czynności celno-skarbowe ponieważ przesyłka jest spoza UE , a od lipca obowiązują nowe przepisy w tej sprawie. Uważam, że jest to jakaś masakra , totalne przegięcie i skandal !
MJM
2 miesiące temu
Tim sposobem dzisiaj odebralam przesyłkę poleconą o zadeklarowanej wartości 10e, wyslanej do mnie od kuzynki z Serbii jako prezent, za którą musiałam zapłacić 8.50zł. To nie był zakupiony towar. Dotychczas nadawca wplacił wszystkie należności. Teraz odbiorca też płaci. Dwa razy pobierane są opłaty. Polepszyło nam się bardzo!
...
Następna strona