Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

JPK zamiast deklaracji. Miało być prościej, może być drożej

44
Podziel się:

Nawet 500 zł kary może grozić przedsiębiorcy, który pomyli się przy składaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego – wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT, która znosi obowiązek wysyłania raz w miesiącu deklaracji VAT.

Przy okazji znoszenia obowiązku, resort szykuje nowy bat na przedsiębiorców
Przy okazji znoszenia obowiązku, resort szykuje nowy bat na przedsiębiorców (East News, STANISLAW KOWALCZUK)

Założenie jest proste i przyjazne przedsiębiorcom – skoro i wszyscy są zobowiązani do składania JPK VAT, to deklaracje VAT-7 dublują ten obowiązek, więc można z nich zrezygnować. Taki scenariusz zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, który za kilka miesięcy może wejść w życie – donosi "Rzeczpospolita".

Zobacz także: Miliardy na kolej, Ubera na dystans. "Nie mam faworyta" – mówi minister

Diabeł tkwi jednak w szczegółach – choć z życia przedsiębiorcy ma zniknąć jeden obowiązek, to pojawi się nowa groźba. 500 zł kary, którą nałożyć na niego będzie mógł naczelnik Urzędu Skarbowego. 500 zł za każdą stwierdzoną w JPK nieprawidłowość. Zanim fiskus użyje tej sankcji będzie jednak musiał wezwać podatnika do korekty i dać mu 14 dni na jej wprowadzenie.

Zapytane przez "Rzeczpospolitą" Ministerstwo Finansów zapewniło, że celem nowelizacji nie jest karanie przedsiębiorców za "literówki czy błędy, które nie mają znaczenia dla analizy plików", ale zapewnienie fiskusowi szybkiej i skutecznej możliwości analizowania plików.

Choć przepis o 500 zł za każdy błąd miał zgodnie z założeniem dotyczyć jedynie spółek, to jak mówią eksperci, jest tak skonstruowany, że nawet drobny przedsiębiorca może nie uniknąć takiej sankcji.

Wysyłka Jednolitych Plików Kontrolnych VAT stanowi obowiązkowym element prowadzenia działalności gospodarczej dla 1,8 mln przedsiębiorców. Wszyscy płatnicy VAT po raz pierwszy musieli złożyć je do 25 lutego 2018 r. za styczeń 2018 r. (wcześniej JPK VAT są składane co miesiąc, w formie elektronicznej, bez wezwania urzędu, dane o sprzedaży i zakupach. Pliki trafiają do fiskusa, gdzie analitycy sprawdzają, czy dane z jednej strony transakcji mają odzwierciedlenie w danych drugiej strony transakcji. Jeżeli ktoś bowiem odliczył VAT, to ktoś inny go musiał odprowadzić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
K.olczak
3 lata temu
Ciągle coś się zmienia w tym prawie. Ważne, aby nasze programy też nad tym nadążały. Ja korzystam z Firmao, które jest na bieżąco aktualizowane do nowego prawa https://firmao.pl/register
fjnfh
3 lata temu
AMERYKANSLIE SYSTEMY KOMPUTERPWR NOE PRZYJMUJA ZADNYCH JPK VAT TO NIE DZIALA TO SPAM
ot, państwo p...
3 lata temu
to nawet Kopacz sie myli, a co dopiero zwykły człowiek...
Ja
3 lata temu
A jaka kara jest kiedy urzędnik się pomyli. Oczywiście Żadna. Oni są bezkarni jak zawsze.
21k
3 lata temu
nie znam osoby choć żyje dosyć długo która się nie myli
...
Następna strona