Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Nowa ulga podatkowa nie dla wszystkich. "Finansowa katastrofa"

Podziel się:

Z ulgi podatkowej, która miała ułatwić niesienie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, nie skorzystają polskie fundacje i stowarzyszenia — alarmuje Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych. Organizacje te zostały pominięte w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Nowa ulga podatkowa nie dla wszystkich. "Finansowa katastrofa"
Pomoc humanitarna dla Ukrainy ze stawką 0 proc. VAT, ale nie dla wszystkich (East News, FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS)

Jak informuje Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych, chodzi o przepis, który precyzuje, w jakich przypadkach będzie można zastosować zerową stawkę podatku VAT dla towarów i usług dostarczonych i świadczonych w celu pomocy niesionej Ukrainie.

"W wydanym akcie prawnym jest zapis mówiący o tym, że stawką 0 proc. VAT zostaną objęte towary i usługi, które będą dostarczone wyłącznie na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów leczniczych. To oznacza, że wszystkie organizacje społeczne: fundacje i stowarzyszenia oraz firmy, które od początku wojny zaangażowały się w niesienie pomocy uchodźcom i ludności na Ukrainie nie będą mogły korzystać z 0 proc. VAT" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska zrezygnuje z rosyjskiego gazu? Sikorski: "Jestem gotów zapłacić wyższy rachunek"

Pomoc humanitarna dla Ukrainy bez VAT

Maja Rezanko-Zielińska, doradca podatkowy z Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych, alarmuje, że "to dla organizacji pozarządowych, które od początku wojny na Ukrainie niosą pomoc, będzie finansowa katastrofa".

W praktyce oznacza to, że np. za dostawę leków czy żywności, którą przekazaliśmy na tereny objęte wojną, będziemy musieli zapłacić podatek VAT. Z niewiadomych nam przyczyn, zostały wykluczone organizacje społeczne, które działają bez wytchnienia od samego początku wojny i które były i są filarem pomocy niesionej przez Polskę. W przypadku importu towarów spoza Unii Europejskiej można wystąpić o zwolnienie z VAT i cła dla tzw. pomocy humanitarnej to w przypadku przekazywania jej dalej na terenie Polski w zakresie samodzielnych czynności organizacyjnych już nie - tłumaczy.

- Zastanawiam się jako doradca podatkowy, co mamy zrobić jako fundacja, jeśli będziemy chcieli przekazać mleko, środki higieniczne dla domu dziecka, które przyjęło dzieci z Ukrainy? Proszę pamiętać, że nie wszędzie jest sprawna i zorganizowana siatka dystrybucji takich jednostek jak wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Musieliśmy iść z pampersami np. do wójta gminy, w której znajdują się przyjęte dzieci i prosić o organizację ich dystrybucji po to, żeby pampersy otrzymały stawkę 0 proc. VAT — dodaje.

Doradcy podatkowi apelują o poprawienie przepisów i pilną zmianę tego rozporządzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl