Ryszard Petru nie odrzucił w czwartek pomysłu wprowadzenia podatku katastralnego, ale stwierdził, że gdyby to miało nastąpić, trzeba zlikwidować wszystkie inne podatki nieruchomościowe i na początku kataster nie może być wysoki. Dlaczego? Bo - jak wskazał - są Polacy, np. w miastach takich jak Warszawa, które mają bardzo duże, choć stare, wymagające remontu mieszkania, o dużej wartości. Sugerował, że takich osób na płacenie wysokiej daniny od mieszkania zwyczajnie nie stać.
- Dzisiaj mamy sytuację, że starsza pani mieszka w centrum Warszawy. Ma 100-metrowe mieszkanie do remontu, warte 2-3 mln zł. Co do zasady byłbym za tym, by wprowadzić (podatek katastralny - przyp. red.) na bardzo niskim poziomie, aby jednak ta wartość mieszkań sygnalizowała ludziom, że za wartościowe mieszkanie może trzeba płacić - mówił Ryszard Petru z Polski 2050 w TVN24.
Wskazał, że kataster ma tę zaletę, że bierze pod uwagę wartość nieruchomości. - I wtedy ci, którzy są właścicielami, chcą remontować, myślą o tym, by te aktywa pracowały - mówił przewodniczący sejmowej komisji do spraw deregulacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ale to musi być wielka reforma. Musiałaby być zrobiona ponad podziałami partyjnymi - z bardzo niskim podatkiem na początku, który nie uderzyłby w te osoby, które na to nie stać - podkreślił polityk Trzeciej Drogi.
Dodał, że porozumienie ponadpartyjne jest konieczne, bo nie ma nic gorszego niż wprowadzanie podatków, a potem ich wycofywanie.
Eksperci do Polski: potrzebujecie reformy podatku od nieruchomości
Dwie duże organizacje zalecają polskim władzom, by przeprowadziły dużą reformę podatku od nieruchomości. Jedną z nich jest Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która rekomenduje wprowadzenie progresywnego podatku od nieruchomości powiązanego z jej wartością.
To samo rekomenduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Proponuje "zwiększenie dochodów z podatku od nieruchomości do poziomu podobnego jak w innych krajach UE". W raporcie, który ukazał się jesienią 2024 r. zaleca też Polsce wprowadzenie podatku katastralnego. Podobne zalecenia MFW w sprawie podatku katastralnego i generalnie wyższego opodatkowania majątku, pojawiły się w marcu oraz w czerwcu 2023 r.
Na początku marca w rozmowie z RMF FM minister finansów Andrzej Domański, zapytany o to, czy rząd wprowadzi podatek katastralny, odpowiedział: "nie".
W tej chwili nie pracujemy nad zmianami dotyczącymi podwyższania podatków. To, nad czym pracujemy w MF, to m.in. obniżka tzw. podatku miedziowego - dodał.
- Pracujemy również nad obniżką podatku od zysków kapitałowych. W Ministerstwie Finansów pracujemy nad podatkami, a dokładniej mówiąc nad ich obniżaniem - zapewnił.