Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podatek u źródła. MF zapowiada nowe rozporządzenia

4
Podziel się:

Obowiązek pobrania podatku u źródła będzie w określonych przypadkach odroczony do połowy 2021 roku - podaje Ministerstwo Finansów. Odpowiednie rozporządzenia pojawią się już wkrótce, natomiast w przyszłym roku ma nastąpić nowelizacja ustawy.

Podatek u źródła. MF zapowiada nowe rozporządzenia
Podatek u źródła. MF wydaje komunikat (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)

Jak informuje na swojej stronie MF, w resorcie "trwają prace nad wydaniem rozporządzeń (w CIT i PIT), na podstawie których wejście w życie procedury WHT refund zostanie w określonych przypadkach odroczone do 30 czerwca 2021 roku, wzorem dotychczas wydawanych rozporządzeń".

Zgodnie z planem nowe rozporządzenia mają wejść w życie dokładnie 1 stycznia 2021 roku.

Natomiast resort planuje również nowelizację ustawy w zakresie dotyczącej zasad poboru podatku u źródła. Jak podaje MF w komunikacie, zmiany mają dotyczyć "szczególnie zakresu obowiązywania tzw. procedury WHT refund (czyli obowiązku poboru podatku według stawki krajowej z prawem do zwrotu całości bądź części podatku)".

Zobacz także: Zobacz: Zapłacili 100 mln zł podatków. Z rządowej pomocy dostali niewiele

Ministerstwo przewiduje, że prace nad modernizacją regulacji ustawowych zakończy w 2021 roku. Resort zaznaczył w komunikacie, że regulacje te "były konsultowane z przedstawicielami biznesu.

Zaawansowane prace Ministerstwa Finansów nad modernizacją regulacji ustawowych, które dotyczą zasad poboru podatku u źródła, szczególnie zakresu obowiązywania tzw. procedury WHT refund (czyli obowiązku poboru podatku według stawki krajowej z prawem do zwrotu całości bądź części podatku), zostaną ukończone w 2021 r. Regulacje te były konsultowane z przedstawicielami biznesu.

W 2018 roku Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy podatkowej dotyczącą poboru podatku u źródła (WHT - withholding tax).

Po przyjętych przez Sejm zmianach w przypadku odsetek, dywidend, należności licencyjnych i niektórych usług niematerialnych to płatnik musi najpierw pobrać podatek (20 lub 19 proc.), a dopiero potem on, lub podatnik, mogą ubiegać się o zwrot wpłaty, w przypadku gdyby okazało się, że transakcja jest objęta częściowym lub pełnym zwolnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
odaoda
3 lata temu
Jeśli tak to dlaczego nie karzą płacić zagranicznym marketom a tylko przedsiębiorcom Polskim czyżby ktoś z rządu dostawał lewą kasę pod stołem?
zasa
3 lata temu
Szalenstwo nie ma granic.
Viceprezes
3 lata temu
Odsetki, dywidendy, należności licencyjne oraz niektóre usługi niematerialne będą wypłacane bądź świadczone poza Polską. Proste.
Pinokio Sękat...
3 lata temu
Proponuję podatek od każdego, kto kiedykolwiek: mieszkał w Polsce, był w Polsce, ma w Polsce znajomego, rozmawiał z kimś z Polski, zna jakieś polskie słowa, wie gdzie leży Polska, wszystkich których nazwiska/imiona zaczynają się na "P". Zobowiązanie powinno być uiszczone do dnia którego cyfrowe oznaczenie odpowiada cyfrowemu oznaczeniu danego miesiąca, chyba że jest to środa lub niedziela - w takim wypadku doliczamy kwadrat odległości naszego domu od budynku sejmu dzielony przez iloczyn inteligencji aktualnie urzędującego premiera. Przedawnieniu ulega ono po 450mln. lat, chyba że w przeciągu okresu przedawnienia naczelnik właściwego sprawie urzędu skarbowego będzie miał niestrawność i/lub opryszczkę - w takim wypadku okres przedawnienia liczony jest od daty ostatniej menstruacji kochanki szwagra brata dyrektora budowy ostatnio budowanego portu lotniczego. Przepisy nie mają zastosowania w przypadku paragrafów 7 ustęp 983 oraz 982 ustęp 1984 ustawy o ochronie żuczka gnojarka w okresie lęgowym w obszarach o liczbie ludności zawierającej się pomiędzy 3,2 osoby do 198765439876543 osób (wyłączając obszary porośnięte trawą, oraz zbiorniki wodne w których średnia roczna temperatura na przestrzeni ostatnich 12 lat przestępnych nie wzrosła więcej niż o wartość będącą iloczynem zużycia paliwa przez przeciętnego kierowcę pojazdu typu TIR oraz liczby dziewic w szkołach średnich na terenie danej gminy). Obowiązkiem podatnika niepodlegającego obowiązkowi podatkowemu jest złożenie deklaracji posiadania osobowości antypolskiej w najdalszym od jego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (licząc odległość wytyczoną przez drogi wojewódzkie lub krajowe /wyłączając płatne odcinki dróg/ mierzoną w obrębie ciągów pieszych- jeżeli podatnik nie posiada pojazdu mechanicznego o mocy powyżej 45,876 KM lub w obrębie osi jezdni w przypadku deszczowej pogody przez ostatnie 4 dni robocze). Kara za niedopełnienie obowiązku podatkowego to 1470 pln w skali godziny(1h) co daje 987656787654 USdolar w skali takiej jak trzeba.