Notowania

wiadomości
16.09.2019 13:12

Pomysł opodatkowania napojów z cukrem. Bo Polacy spożywają go zbyt dużo

W ciągu ostatnich czterech lat spożycie cukru na przeciętnego Polaka wzrosło o jedną czwartą i w 2018 roku sięgnęło rekordowego pułapu 51 kg. Zwiększa się tym samym liczba osób otyłych czy cierpiących na cukrzycę. Eksperci przedstawiają swoje rozwiązanie problemu – podatek od cukru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Przeciętny Polak spożywa już 51 kg cukru w ciągu roku, dlatego główny inspektor sanitarny chce opodatkowania napojów słodkich

W ostatnim raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia oszacowano, że już ok. 1,4 tys. zgonów rocznie spowodowanych jest spożyciem napojów z cukrem. Do 2025 roku zwiększy się liczba cukrzyków w społeczeństwie o niemal milion z nas – kolejne ok. 350 tys. Polaków będzie musiało zmagać się z nadciśnieniem.

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zadeklarował, że jest już gotowy dokument, który ma przyczynić się do wprowadzenia podatku od cukru zawartego w napojach. Jednakże zaprezentowany zostanie rządowi dopiero po wyborach, gdyż teraz czas, w ocenie Pinkasa, "nie sprzyja wprowadzeniu takich rozwiązań".

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił trzy możliwe rozwiązania ws. podatku od cukru. Według pierwszego - danina mogłaby być naliczana od objętości napoju, w którym producent przekroczył określony poziom cukru. Druga możliwość - mógłby być naliczany od każdego grama cukru zawartego w określonej objętości napoju.

Zobacz także: Brytyjskie inwestycje w Polsce. "Uczymy się od Brytyjczyków etycznego pożyczania"

Trzecia opcja - miałby być warstwowym podatkiem, w którym bazą opodatkowania jest objętość napoju, lecz stosowałoby się różne stawki w zależności od zawartości cukru. Nowy podatek miałby ominąć niektóre produkty, np. 100-proc. soki owocowe lub warzywne.

W ciągu ostatnich czterech lat, taki podatek wprowadziło już 19 państw. Eksperci wskazują, że Polska powinna być kolejnym z nich, gdyż (według danych GUS-u) wraz z wzrostem zamożności Polaków wzrasta ilość spożywanego przez nas cukru.

Podatek od cukru mógłby zniwelować różnice między żywnością słodzoną a zdrową
Podatek od cukru. NFZ walczy o zmianę zwyczajów żywieniowych Polaków

Pinkas chciałby, aby w przyszłości wszystkie niezdrowe produkty zostały opodatkowane. - To jednak plan na przyszłość. Na razie trzeba zatrzymać epidemię cukru - powiedział główny inspektor sanitarny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki, podatek od cukru
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-09-2019

KonfederacjaJa jestem za wprowadzeniem podatku od głupoty dla posłów polskich, wynoszącego 120 % dochodu posła. Przesłanka do wprowadzenia tego podatku jest … Czytaj całość

16-09-2019

omgpo co tworzyć nowe podatki - lepiej wprowadzić jeden, 99% dochodu od każdego, i po sprawie. Nie będzie nikog stać ani na cukier, ani na mieso, ani na … Czytaj całość

16-09-2019

obalić pis!ohhh, ale ten pis o nas dba! Jest tak cudownie! Pis dba o przedsiębiorców i naklada nowy podatek - jak nie będzie ich stać to niech zamykają i idą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (37)