Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Pracujący zdalnie mogą odetchnąć? Fiskus odpuszcza

5
Podziel się:

Po wprowadzeniu nowych przepisów wielu pracodawców obawiało się, że urzędy skarbowe mogą kwestionować ryczałty i ekwiwalenty przyznawane pracownikom. Okazuje się, według informacji "Rzeczpospolitej", że firmy nie muszą potrącać PIT od rekompensat za internet i prąd zużyty podczas home office.

Pracujący zdalnie mogą odetchnąć? Fiskus odpuszcza
Fiskus odpuści pracownikom wykonującym swoje obowiązki w ramach home office (Unsplash, Luke Peters)

Interpretacje podatkowe, które przeanalizowała "Rzeczpospolita", są korzystne dla podatników. Dodatkowo liberalnie podchodzi się do dokumentowania wydatków za prąd czy internet.

Bez przychodu za dodatkowe pieniądze lub sprzęt

Jeśli pracownicy dostają od firmy ekwiwalent za pracę zdalną, ryczałt, zwrot poniesionych kosztów lub dodatkowe narzędzia, to nie jest dla nich przychodem. Dlatego też pracodawca nie musi potrącać im podatku.

"Jak wyliczyć kwoty dodatków, aby skarbówka ich nie zakwestionowała? Przepisy o zdalnej pracy stanowią, że 'przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu albo ryczałtu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość materiału wykorzystanego na potrzeby pracodawcy i ceny rynkowe tego materiału, a także normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych'" - podaje "Rzeczpospolita".

Gazeta pyta również, czy fiskus może uznać, że świadczenia są wyższe niż faktyczne koszty zdalnej pracy, i naliczyć dodatkowy przychód oraz podatek.

"Może. Ale dotychczasowe interpretacje pokazują, że skarbówka niespecjalnie ma na to ochotę" - wskazuje autor artykułu. I popiera tę tezę interpretacjami podatkowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kasia
4 tyg. temu
Mnie nie do końca przekonuje praca zdalna, więc ucząc się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych wybrałam pracę jako higienistka stomatologiczna. Bardzo lubię mieć kontakt z ludźmi i realny wpływ pomagając im, co jest motywujące.
AnJA
miesiąc temu
Oficjalne potwierdzenie 60% inflacji w Polsce: (1 + 60%) * 500+ = 800+
Kadrowa
miesiąc temu
Polskie prawo pracy to koszmar i co roku jest coraz gorzej. Nic nie jest jasne, jak zrobią przepisy to i tak potem muszą poprawiać bo nie skonsultowali projektu z kadrowymi żeby mogły się wypowiedzieć.
qwe
miesiąc temu
kiedyś Norweg zobaczył Polski rachunek za prąd to się pogubił. Jak można liczyć różne stawki i naliczać różne opłaty dla różnych odbiorców po co tyle regulacji skoro prąd w przewodach dla wszystkich płynie taki sam i z tego samego źródła\źródeł.
bujdy
miesiąc temu
odliczanie internetu ze 50zl.. naprawde majatek, pracujacy zdalnie zarabiaja duzo pieniedzy i to jest bzdura z tym pradem. najlepiej byloby po prostu zrobic jedna stawke na prad dla firm i osob fizycznych i po problemie,... zadnych oplac mocowych i innych gowien