Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Premier chce, by spółki państwowe "podzieliły się zyskami" z Polakami. Zapowiada nowy podatek

766
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zapowiada, że część państwowych spółek będzie musiała podzielić się zyskami z Polakami. - Spółki Skarbu Państwa realizują wyższe zyski, dlatego wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami albo wprowadzimy podatek od zysków nadzwyczajnych na spółki gazowe, energetyczne - ogłosił premier w Rypinie.

Premier chce, by spółki państwowe "podzieliły się zyskami" z Polakami. Zapowiada nowy podatek
Podatek od "nadzwyczajnych zysków". Mateusz Morawiecki zapowiedział go w Rypinie (PAP, PAP/Tytus Żmijewski)

Szef rządu musiał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Polacy cierpią w dobie wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych i szeroko rozumianego kryzysu, podczas gdy spółki Skarbu Państwa notują zyski.

Spółki realizują wyższe zyski, dlatego albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracuje mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy - tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania - podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Podatkami zabrać wielkim i dać małym

Podkreślił też, że nie może być tak "że te spółki będą miały bardzo wysokie zyski, a my nic z tymi zyskami nie zrobimy". Przy krytyce liberalnej polityki Platformy Obywatelskiej podkreślał, że Prawo i Sprawiedliwość jest partią solidarną, dlatego opodatkowuje duże firmy, by te oddawały część ze swoich zysków uzyskanych nad Wisłą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Inflacja lubi się utrwalać". Prof. Orłowski przestrzega przed scenariuszem tureckim

Jako przykład przywołał podatki bankowyhandlowy. Premier stwierdził, że stąd są pieniądze na drogi, na politykę społeczną, na odtwarzanie posterunków policji. W jego ocenie oponenci polityczni będą chcieli zlikwidować te daniny.

Są dwie różne Polski. Polska dla wybranych, dla grup interesów - takiej chce Donald Tusk i Polska dla wszystkich Polaków - powiedział Morawiecki. - Wystarczy zagwarantować kontynuację naszych rządów, by były pieniądze na to wszystko - dodał.

Oprócz tego przywołał też hasła swojej partii i stwierdził, że to PiS wygrał wojnę z mafiami VAT-owskimi, z przestępcami podatkowymi, "wojnę o sprawiedliwy system", jak to sam określił.

Zboże z Ukrainy trafi do Afryki przez Polskę

Z kolei na pikniku w Myśliwcu premier uspokajał, że ukraińskie zboże nie wyprze polskiego z krajowego rynku. Wcześniej rolnicy wyrażali zaniepokojenie jego napływem, gdyż mają wypełniać one polskie magazyny. Część osób podnosiła, że zimą zabraknie miejsca w silosach na rodzime plony.

Jeżeli są takie przypadki, poleciłem wicepremierowi, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Henrykowi Kowalczykowi sprawdzenie dokładne, gdzie to występuje i zablokowanie tego procesu. Żeby zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy, było sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tam zabezpieczało potrzeby żywnościowe. My mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże i będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika - zapewnił Mateusz Morawiecki.

Przypomniał przy tym, że w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej rząd wprowadził zerowy VAT na żywność, a także wprowadził dopłaty do nawozów: 500 zł do hektara użytków rolnych i 250 zł do hektara łąk i pastwisk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(766)
teresa
2 lata temu
Co za pierdoł! Przecież ceny w spółkach państwowych- np energetycznych, gazowych, paliwowych, wodociągach, bardzo łatwo rządowi utrzymać na odpowiednim - dla użytkownika - poziomie. Jak np premier , minister ,prezes śmią nam ogłaszać ,że wkrótce czekają nas wielkie podwyżki cen energii- a przecież energetyka osiągnęła w tym roku OGROMNE zyski !!! Odpowiednie organy państwowe powinny po prostu nie wyrazić zgody na zmianę taryf. A premier traktuje wszystkich jak idiotów , którzy nic nie rozumieją i mówi,że zmusi takie firmy by podzieliły się zyskami z obywatelami przez wprowadzenie nowego podatku!!!!!!Czyli my będziemy musieli te wysokie ceny zapłacić , a rząd znowu rozpierniczy pieniądze z nowego podatku np. podwyżki dla swoich. Koszmar.Żenada.Wstyd. Do szkoły!
Tylko Polski ...
2 lata temu
Coś PiS owi umknęło.... ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na PiS?
Hate
2 lata temu
Prościej chyba zmniejszyć wielką marżę Orlenu? Hmmm? po co nowy podatek?
sceptyk
2 lata temu
Najpierw wypracowali przePISy aby te spółki mogły łupić złodziejsko Polaków pobierając gigantyczne marże a przez co wypracowywać gigantyczne zyski. Zyski odprowadzane do kasy PISu aby za nie plus gigantyczny dodruk pieniędzy można było kupować głosy wyborcze brzydzącego się pracą elektoratu PISu.
dobra rada
2 lata temu
DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !! DLATEGO DOBRA RADA - PRZESTAŃMY GŁOSOWAĆ NA PIS I PO !! KONIEC Z NIMI !!
...
Następna strona