Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Rząd walczy z pracą na czarno. Będą duże zmiany

199
Podziel się:

Pensja z pracy na czarno będzie zwolniona z PIT. Wszystkie konsekwencje poniesie firma - pisze "Rzeczpospolita".

Rząd walczy z pracą na czarno. Będą duże zmiany
Za nielegalne zatrudnienie odpowie tylko pracodawca - pisze "Rz". (Pixabay, Adam Novak)
bEKeVcwl

Jak czytamy, rząd chce walczyć z zatrudnianiem na czarno. W związku z tym wprowadza w Polskim Ładzie kary dla pracodawcy i zwolnienie z podatku dla pracowników. "Z przyjętej przez Sejm poprawki wynika, że zwolnienie zadziała też wstecznie" - zauważa dziennik. Oznacza to, że nie trzeba będzie płacić podatku również za wynagrodzenie wypłacone "pod stołem" w przeszłości.

Zobacz także: Co dziesiąty Polak przynajmniej częściowo pracuje w szarej strefie

Za nielegalne zatrudnienie odpowie tylko pracodawca

A co grozi nieuczciwemu pracodawcy? "Rz" wyjaśnia, że będzie on musiał m.in. doliczyć do swoich przychodów z biznesu wynagrodzenie pracownika. "I zapłacić od niego podatek. Czeka go też dodatkowa sankcja. Za każdy miesiąc, w którym zatrudniał pracownika na czarno, będzie musiał naliczyć sobie przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. I także odprowadzić od tego podatek. Ten przychód, zgodnie z nowymi przepisami, powstanie na dzień stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia" - pisze gazeta.

bEKeVcwn

Dodaje, że to jednak nie koniec sankcji. "Polski Ład wyłącza też wypłacone za pracę na czarno wynagrodzenie z podatkowych kosztów pracodawcy. W ten sposób nieuczciwy pracodawca przejmie ciężar opodatkowania wynagrodzenia" - czytamy.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeVcwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(199)
Oko
5 dni temu
Trochę śmieszny jest ten PiS w większości osoby pracują na czarno aby więcej zarobić i nie oddawać 40% ciężko zarobionych pieniędzy
Oko
5 dni temu
A jak oni chcą udowodnić wstecz ze ktoś pracował na czarno skoro nie ma żadnej ewidencji pracownika a wypłata była do ręki ?
Trumienka
6 dni temu
Zatrudniają np. na 1/4 etatu a resztę płacą pod stołem...pis i ich ustawy...przepisy...są tak nieudolne jak cały pis...chyba że kradną sami to wychodzi im super
bEKeVcwP
Lolek
6 dni temu
za zatrudnianie na czarno powinna być kara więzienia, tak z 5 latek
Polak
6 dni temu
Ciekawe jak udowodni że pracował właśnie u danej osoby
...
Następna strona