Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
16.10.2020 17:30

Skarbówka wytacza ciężkie działa. Firmy muszą oddać miliony

Fiskus wytoczył ciężkie działa przeciwko legalnym transakcjom, których głównym celem jest uniknięcie lub istotne zmniejszenie podatku. 12 firm ma zwrócić do budżetu 82 mln zł korzyści podatkowych, podaje „Puls Biznesu”.

Podziel się
Dodaj komentarz

Chodzi o tzw. klauzulę GAAR, która obowiązuje w Polsce od czterech lat. Ma ona przeciwdziałać sztucznym (ale legalnym) transakcjom niemającym uzasadnienia biznesowego, których celem jest uniknięcie lub istotne zmniejszenie podatku.

W przypadku gdy szef Krajowej Administracji Skarbowej uzna, że firma działała w ten sposób, to domierza zaoszczędzony podatek. Do tej pory klauzula służyła jako straszak. Ostatnio fiskus przystąpił do działania.

Do końca września szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zakończył 20 postępowań wynikających z GAAR (ang. General Anti-Abuse Rules). 12 firmom zarzucił dokonywanie sztucznych transakcji biznesowych, których celem miało być osiągnięcie wielkich oszczędności podatkowych” – poinformowało „Puls Biznesu” Ministerstwo Finansów.

Piątka dla zwierząt. Firmy nie odpuszczą protestów

"Nałożył na nie domiary fiskalne w łącznej wysokości 82 mln zł (ich rozpiętość waha się od 1,2 do 30 mln), a wartość dochodu poddanego opodatkowaniu wyniosła w sumie około 0,5 mld zł. – czytamy dalej w "PB”.

Czy posypią się kolejne decyzje? Spodziewa się tego cytowany przez "PB” Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jego zdaniem, szef KAS powinien z niej korzystać z rozwagą, aby pochopnie nie niszczyć normalnych biznesów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2020

MarianWdrożyłem u siebie procedury zmniejszające podatki. Urzędas nie będzie mi mówił, co mam robić we własnej firmie.

16-10-2020

qweDomiar wrocił Niech zyje komuna

16-10-2020

AgdaUznanie szefa KAS jest teraz prawem?

Rozwiń komentarze (120)