Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Rozliczenie PIT online sprawdzi się w ostatniej chwili. Zdążysz przed majówką

0
Podziel się:

Ponad 8 mln Polaków złożyło w tym roku deklaracje przez internet. Elektroniczne PIT-y to najszybszy sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym.

Rozliczenie PIT online sprawdzi się w ostatniej chwili. Zdążysz przed majówką
(EAST NEWS)

Pozwala uniknąć błędów i przygotować zeznanie nawet w kilka minut. Termin na wypełnienie obowiązku wobec fiskusa mija już 2 maja.

Wielu podatników zostawia wypełnienie PIT-a na ostatnią chwilę. Świadczą o tym kolejki w urzędach i na poczcie. Nie musisz do nich dołączać. Formalności podatkowe możesz załatwić przez internet. Istnieje wiele sposobów na szybkie i wygodne rozliczenie bez wychodzenia z domu. Zrobisz to samodzielnie lub z pomocą urzędu skarbowego.

PFR, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe

Osoby rozliczające się na drukach PIT-37 i PIT-38 mogą skorzystać z usługi PFR. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to opcja dostępna na Portalu Podatkowym. Na czym to polega? Fiskus w oparciu o informacje otrzymane od płatników (m.in. pracodawców czy ZUS-u) uzupełnia właściwą deklarację. Zrobi to jednak tylko częściowo.

Podatnik musi wprowadzić niektóre dane samodzielnie. Chodzi np. o informacje o odliczeniach i ulgach podatkowych, a także o nazwę i KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, na którą planuje przekazać 1 proc. podatku. Taka forma rozliczenia przysługuje osobom fizycznym bez działalności gospodarczej.

Jak uzyskać dostęp do wstępnie wypełnionego PIT-a? Wystarczy wybrać jeden z dwóch formularzy na Portalu Podatnika i podać kilka podstawowych informacji: m.in. identyfikator podatkowy, imię i nazwisko oraz kwotę przychodu za 2016 rok. Po otrzymaniu propozycji zeznania, podatnik powinien zweryfikować poprawność uzupełnionych rubryk, a następnie podpisać formularz danymi autoryzacyjnymi i wysłać do urzędu skarbowego.

E-deklaracje - formularze dostępne online

Użytkownicy komputerów mają do dyspozycji kilka możliwości rozliczenia przez internet. Największą popularnością cieszy się rządowy system e-Deklaracji. Za jego pośrednictwem można wypełnić formularz online lub pobrać aplikację desktopową. Wprawieni podatnicy sporządzą PIT samodzielnie. Mniej doświadczone osoby mogą skorzystać z intuicyjnego kreatora.

Zanim zaczniesz wypełniać PIT, przygotuj listę niezbędnych informacji:

Aplikacja e-Deklaracje to propozycja wyłącznie dla osób fizycznych. Formularze elektroniczne mogą podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (np. kwotą przychodu z poprzedniego zeznania podatkowego). W drugim przypadku, warto zwrócić uwagę na wprowadzoną liczbę. Błąd w deklaracji uniemożliwi poprawne wysłanie jej do urzędu skarbowego.

Program PIT poprowadzi podatnika za rękę

Pracę bezpośrednio na arkuszu albo z wbudowanym przewodnikiem umożliwiają również różnorodne aplikacje internetowe. Można je pobrać na komputer lub uruchomić za pośrednictwem strony internetowej. Podobne rozwiązanie przygotował dla swoich czytelników portal money.pl. I w tym przypadku podatnicy mają kilka możliwości rozliczenia. Skorzystają nawet z danych udostępnianych przez urząd skarbowy w ramach PFR.


Program PIT to intuicyjne i bezpłatne narzędzie. Pozwala na szybkie, a przede wszystkim bezpieczne, przesłanie dokumentu do urzędu skarbowego. Użytkownik nie jest pozostawiony samemu sobie. Aplikacja zweryfikuje poprawność danych, wskaże pola do uzupełnienia i przypomni o wprowadzeniu dodatkowych informacji (np. o ulgach podatkowych)
.

Innym rozwiązaniem są moduły finansowo-księgowe. Takie programy umożliwiają ewidencję i wydruk wszystkich popularnych deklaracji oraz elektroniczną wysyłkę druku. Mogą też łączyć się z innymi systemami płacowymi, dlatego przydadzą się szczególnie przedsiębiorcom.

Jak potwierdzić poprawną wysyłkę deklaracji? Wystarczy UPO

Po złożeniu zeznania drogą elektroniczną, użytkownik powinien otrzymać zwrotną wiadomość na podany adres e-mail. Będzie to UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Dokument stanowi potwierdzenie poprawnej weryfikacji PIT-a. Trzeba je przechowywać przynajmniej przez 5 lat kalendarzowych, czyli aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

UPO dociera do podatnika zwykle już po kilku minutach. Przy rozliczeniach na ostatnią chwilę, system przyjmuje dużą liczbę druków w jednym momencie. Co to oznacza w praktyce? Czas oczekiwania może się nieco wydłużyć. Data uzyskania dowodu jest równoznaczna z chwilą złożenia formularza.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)