"Wielka, piękna ustawa" Trumpa przechodzi przez Kongres. Zapewne zwiększy dług USA
Izba Reprezentantów przyjęła projekt ustawy budżetowej Donalda Trumpa, który prezydent określił jako "wielką, piękną ustawę". Prawdopodobnie zwiększy ona dług państwa. Donald Trump wezwał senatorów do jak najszybszego przyjęcia projektu, by móc go podpisać.
Projekt, który przeszedł w niższej izbie Kongresu dzięki Republikanom zaledwie jednym głosem przewagi, trafił teraz do Senatu, gdzie umiarkowani senatorzy mogą zgłosić poprawki. Według Biura Budżetowego Kongresu, cięcia podatkowe przewidziane w ustawie "Big, beautiful bill" zwiększą zadłużenie państwa o 3,3 biliona dolarów w perspektywie dekady.
"Wielka ustawa" Trumpa. Zwiększy dług USA?
Eksperci i media już teraz krytykują ustawę opracowaną przez Izbę Reprezentantów zgodnie z życzeniami Donalda Trumpa. Ustawa odbiera wiele osłon socjalnych biedniejszym Amerykanom, podnosi podatki tym, których prezydent nie lubi, ale zmniejsza podatki dla najbogatszych. Finalnie szacuje się, że prawdopodobnie istotnie zwiększy zadłużenie Ameryki.
"Szacujemy, że ustawa zwiększy deficyt w roku fiskalnym 2027. W pierwszym roku, w którym będzie w pełni obowiązywać, o prawie 600 miliardów dolarów, czyli 1,8 procenta Produktu Krajowego Brutto" - przekazała komisja odpowiedzialna za budżet federalny USA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeden z najbogatszych Polaków nie gryzie się w język. Mówi o "cymbałach"
Ustawa ograniczyłaby również o 700 miliardów dolarów subwencje federalne dla programu Medicaid, który zapewnia świadczenia medyczne dla osób ubogich, oraz o 267 miliardów dolarów środki na bony żywnościowe.
To "okrutny, skrajnie nieodpowiedzialny budżet" - pisze na swoim blogu prof. Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla. "Miliony Amerykanów wkrótce zobaczą, jak kluczowe wsparcie rządu zostaje im odebrane. Znaczna liczba osób umrze przedwcześnie z powodu braku odpowiedniej opieki medycznej. To cierpienie nie zrekompensuje gigantycznej dziury budżetowej spowodowanej ogromną obniżką podatków dla bogatych" - komentuje na blogu Paul Krugman.
Nowa ustawa podnosi np. podatki Uniwersytetu Harvarda, choć nie pozbawia go statusu uczelni zwolnionej w dużej mierze z takich opłat. Zamiast 1,4 proc. podatku od zysków z inwestowania środków z dotacji, uniwersytet miałby zostać objęty stawką 21 proc. Wcześniej "New York Times" zwrócił uwagę, że ustawa, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi zadłużenie USA do rekordowego poziomu, nienotowanego od 1790 roku. Dług federalny wyniesie ponad 113 proc. PKB.
Trump wzywa Senat do pracy
W ubiegłym tygodniu agencja ratingowa Moody’s obniżyła rządowi USA najwyższą ocenę kredytową, powołując się na skalę zadłużenia. "Technicznie oznacza to, że wzrosło ryzyko, iż USA mogą nie zdołać spłacić w przyszłości swego zadłużenia" - przypomina dziennik.
Forsowanie przez Trumpa "wielkiej, pięknej ustawy" (big, beautiful bill), wraz z obniżeniem ratingu USA, doprowadziło do tego, że na rynki wrócił trend, który nazwano "Sell America". W czwartek były amerykański minister pracy prof. Robert Reich zwrócił uwagę, że "wielka, piękna ustawa" pozbawi sądy środków nacisku na rząd, odbierając im środki na wdrożenie sankcji za obrazę sądu.
"Czas, aby nasi przyjaciele w Senacie Stanów Zjednoczonych wzięli się do pracy i jak najszybciej wysłali ten projekt ustawy na moje biurko! Nie ma czasu do stracenia" – napisał Trump na Truth Social.