Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Zmiany w CIT. Fiskus chce więcej informacji

2
Podziel się:

Firmy posiadające nieruchomości będą musiały przygotowywać znacznie obszerniejsze raporty i informować urzędników o szczegółach biznesu.

Zmiany w CIT. Fiskus chce więcej informacji
Spółki nieruchomościowe będą miały więcej obowiązków. (money.pl, Rafał Parczewski)

Nowe przepisy będą dotyczyły "podmiotów, również niebędących spółkami, w których co najmniej 50 proc. wartości rynkowej aktywów w dowolnym okresie 12 kolejno bezpośrednio następujących miesięcy stanowiły nieruchomości położone na terenie Rzeczypospolitej Polskiej".

Jeśli właścicielem takiej firmy jest podmiot zagraniczny, to będzie musiał ustanowić w Polsce swojego przedstawiciela podatkowego.

Co więcej, jeśli zagraniczny udziałowiec takiej spółki będzie chciał sprzedać swoje udziały, to podatek dochodowy od takiej transakcji będzie płacić spółka.

Zobacz także: Samowole budowlane a nowe prawo. Łatwiej o legalizację?

Kolejne obowiązki dotyczą już wszystkich spółek z prawami do nieruchomości. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, spółki będą musiały poinformować urzędników o swoich wspólnikach i publikować raporty z uzasadnieniem kosztów i płaconych podatków, dokładnie tak, jak dziś robią firmy osiągające powyżej 50 mln euro obrotu.

Firmy posiadające nieruchomości, podobnie jak rynkowi giganci, będą musiały publikować informacje o polityce podatkowej czy planach restrukturyzacji.

Nowe przepisy mają prowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego. Jednak zdaniem ekspertów, plany resortu finansów to przesada.

- Projektodawcy poszli za daleko i w niezrozumiałych kierunkach - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Paweł Mazurewicz, doradca podatkowy i partner w MDDP. - Niezrozumiały jest też plan zobowiązania do informowania o posiadaniu jakiegokolwiek udziału, choćby jednej akcji, w spółce nieruchomościowej. Można by zrozumieć konieczność informowania przez spółkę o udziałowcach z rajów podatkowych, ale zobowiązanie do rokrocznego informowania o wszystkich udziałowcach jest nadmiernym, bezsensownym wymogiem.

Projekt nowych przepisów jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Szu
4 lata temu
Zapraszamy do kontroli i nauki biznesu przez ludzi którzy nigdy nie prowadzili firmy. He he to jak nauki przedmałżeńskie prowadzone przez księży. Naprawdę super!!!
nik
4 lata temu
uszczelnianie to niech pis zacznie od siebie, a nie do rydzyka setki milionów, sasin setki milionów, szumowski tak samo... a nas będą łupić bo się czegoś dorabiamy, aoni tylko siedzą i zyją z naszych podatków od podatków- a w życiu nawet 1 dnia nie przepracowali tak jak jarko