Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

Zmiany w podatkach. Polacy pracujący za granicą mogą nie być zadowoleni

162
Podziel się:

Osoby, które osiągają przychody poza Polską, muszą liczyć się z ograniczeniem tzw. ulgi abolicyjnej. Jednocześnie wzrośnie limit, który uprawnia do skorzystania z podatku ryczałtowego.

Zmiany w podatkach. Polacy pracujący za granicą mogą nie być zadowoleni
Nowy rok przyniesie spore zmiany w podatkach. (wp.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)

Osoby wykonujące pracę za granicą w wielu przypadkach zapłacą od nowego roku wyższy podatek. Mocno ograniczona zostanie bowiem tzw. ulga abolicyjna. To dzięki niej osoby, które są polskimi rezydentami podatkowymi, ale pracują za granicą, nie musiały dopłacać w Polsce podatku od zarobionych za granicą pieniędzy.

Teraz ulga wyniesie 1360 złotych w skali roku i obejmie przychody nieprzekraczające 8 tys. złotych. Z ulgi tej korzystają osoby uzyskujące przychody z pracy, z osobistego świadczenia usług czy działalności gospodarczej.

Reguła ta dotyczy krajów, w których stosowana jest metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia, służąca uniknięciu podwójnego opodatkowania. Wśród tych krajów są m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, czy Słowacja.

Zobacz także: Podatki w 2021 r. Niektórzy zaoszczędzą

Zmiany na plus odczują rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do 2 mln euro wzrósł limit przychodów, który pozwala na zastosowanie takiej formy rozliczenia. Dotychczas wynosił on 250 tys. euro.

Ponadto, rozszerzy się katalog wolnych zawodów, które obejmie ryczałt. Będą to m.in.: psychologowie, adwokaci, doradcy podatkowi, radcy prawni, notariusze, architekci, inżynierowie budownictwa, księgowi, brokerzy ubezpieczeniowi czy też maklerzy. Stawka podatku zostanie obniżona z 20 proc. do 17 proc.

Spadnie też z 17 proc. do 15 proc. stawka ryczałtu dla niektórych usług, np. fotograficznych, tłumaczeń, reklamowych.

Nowości pojawiają się w kwestii zakwaterowania. Osoby żyjące z najmu nieruchomości zarówno prywatnie, jak również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą mogły rozliczyć swoje przychody na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, czyli stawką w wysokości 8,5 proc. - w przypadku, gdy przychody nie przekroczą kwoty 100 000 zł, lub stawką 12,5 proc. - w przypadku, gdy przychody z najmu przekraczają kwotę 100 000 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(162)
Matek
3 lata temu
Ten Rząd to to jedna wielka porażka , najgorszy od czasów komuny ,.wiem co mówię bo m 58 lat . Przeżyłem nie jedno
Elka
3 lata temu
Prawo nie powinno działać wstecz. Jak juz rozliczać bez ulgi to dopiero 2022 r za rok 2021
yyy
3 lata temu
konfederacja w jednych ze swoich postulatów chce wyprowadzić Polskę z Unii czy Wam ludzie to pasuje mam nadzieję że nie wejdą już do Sejmu.
Orche
3 lata temu
Jestem za granicą już piętnaście lat i moja mama się pyta kiedy wrócisz na stałe do Polski a ja jej odpowiadam jak długo będziesz popierać pis i będzie wygrywał to nie ma szas na powrót
ccc
3 lata temu
ludzie narzekacie na ten rząd ale ktoś ich popiera i wygrywają wybory zamiast narzekać jak przychodzi dzień wyborów to nie lekceważyć typu "nie chce mi się, nie mam czasu, albo mam ważniejsze sprawy" bo ich wyborcy (czyli pis-u) są zdyscyplinowani i 90% chodzi na wybory dlatego wygrywają i decydują o reszcie społeczeństwa.
...
Następna strona