Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MBL
|

Zmiany w podatkach. Polacy pracujący za granicą mogą nie być zadowoleni

162
Podziel się

Osoby, które osiągają przychody poza Polską, muszą liczyć się z ograniczeniem tzw. ulgi abolicyjnej. Jednocześnie wzrośnie limit, który uprawnia do skorzystania z podatku ryczałtowego.

Zmiany w podatkach. Polacy pracujący za granicą mogą nie być zadowoleni
Nowy rok przyniesie spore zmiany w podatkach. (wp.pl, Katarzyna Izdebska-Białka)
bDJMePQl

Osoby wykonujące pracę za granicą w wielu przypadkach zapłacą od nowego roku wyższy podatek. Mocno ograniczona zostanie bowiem tzw. ulga abolicyjna. To dzięki niej osoby, które są polskimi rezydentami podatkowymi, ale pracują za granicą, nie musiały dopłacać w Polsce podatku od zarobionych za granicą pieniędzy.

Teraz ulga wyniesie 1360 złotych w skali roku i obejmie przychody nieprzekraczające 8 tys. złotych. Z ulgi tej korzystają osoby uzyskujące przychody z pracy, z osobistego świadczenia usług czy działalności gospodarczej.

Reguła ta dotyczy krajów, w których stosowana jest metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia, służąca uniknięciu podwójnego opodatkowania. Wśród tych krajów są m.in. Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, czy Słowacja.

bDJMePQn
Zobacz także: Podatki w 2021 r. Niektórzy zaoszczędzą

Zmiany na plus odczują rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do 2 mln euro wzrósł limit przychodów, który pozwala na zastosowanie takiej formy rozliczenia. Dotychczas wynosił on 250 tys. euro.

bDJMePQt

Ponadto, rozszerzy się katalog wolnych zawodów, które obejmie ryczałt. Będą to m.in.: psychologowie, adwokaci, doradcy podatkowi, radcy prawni, notariusze, architekci, inżynierowie budownictwa, księgowi, brokerzy ubezpieczeniowi czy też maklerzy. Stawka podatku zostanie obniżona z 20 proc. do 17 proc.

Spadnie też z 17 proc. do 15 proc. stawka ryczałtu dla niektórych usług, np. fotograficznych, tłumaczeń, reklamowych.

Nowości pojawiają się w kwestii zakwaterowania. Osoby żyjące z najmu nieruchomości zarówno prywatnie, jak również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą mogły rozliczyć swoje przychody na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, czyli stawką w wysokości 8,5 proc. - w przypadku, gdy przychody nie przekroczą kwoty 100 000 zł, lub stawką 12,5 proc. - w przypadku, gdy przychody z najmu przekraczają kwotę 100 000 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJMePQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(162)
MWK
2 miesiące temu
Normalnie złodziejskie państwo. Nie dość ze musiałem wyjechać bo przez pierwszy locdown zamknąłem firmę to teraz na dodatek chcą mnie ograbić z zarobionych pieniędzy
bardzo zły
2 miesiące temu
Kto to wymyślił? Abolicja podatkowa. Przecież ci ludzie pracowali i pracują za granią legalnie i tam płacili (płacą ) podatki, a Polska, jako kraj w Uni zobowiązała się do unikania podwójnego opodatkowania więc ci ludzie nie są przestępcami. Abolicja sugeruje że coś zostało podarowane przestępcą. Polska to jednak bardzo chory kraj pod rządami PiSu. PiS posunie się do każdej podłości, żeby tylko zapchać dziurę w budżecie. Ale czego wymagać od PiSu. Oni nawet nie są wstanie nic przeczytać w internecie a tylko straszyć straszyć i jeszcze raz straszyć
Polski Łoś
2 miesiące temu
Wstyd jestem zawiedziony tym rządem który okłamał wyborców , typowi którzy dorwali się go koryta ...,
bDJMePQP
jaja
2 miesiące temu
pissssssss kupuje wyborców rozdawaniem kasy a następnie zdziera na różne sposoby aby zasilić budżet
Punktacjaludu
2 miesiące temu
Ten kraj spadł na psy nie dosyć że człowiek żyje z dnia na dzień to i tak go okradnie nasze Państwo !!!!!!i jak to ma być lepiej w tym kraju jak Państwo Polskie zabiera te pieniądze które zekomo dał ludziom żeby się dobrze żyło i tak pusto w kieszeniach 😡
...
Następna strona