Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubezpieczenie tańsze nawet o 30 procent. Włącz tylko nawigację

18
Podziel się

Ceny paliw rosną, ceny polis podobnie. Szukamy więc rozwiązań, dzięki którym utrzymanie samochodu będzie tańsze. Jedną z takich możliwości jest obniżenie ceny polisy. Wystarczy bezpiecznie jeździć.

Zasada działania polisy jest bardzo prosta: ubezpieczyciel sprawdza, jak dany kierowca jeździ i w zamian za to proponuje tańszą ofertę
Zasada działania polisy jest bardzo prosta: ubezpieczyciel sprawdza, jak dany kierowca jeździ i w zamian za to proponuje tańszą ofertę (pixabay)
bEikdout

Zasada działania polisy jest bardzo prosta: ubezpieczyciel sprawdza, jak dany kierowca jeździ i w zamian za to proponuje tańszą ofertę.

Taka forma ubezpieczenia jest coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej. Co ciekawe, tam najchętniej korzystają z tego młodzi kierowcy. Są oni postrzegani przez ubezpieczycieli jako grupa obarczona sporym ryzykiem, a zatem polisy komunikacyjne dla nich są odpowiednio droższe. Dzięki technikom telemetrycznym młody kierowca ma szansę pokazać, że jeździ bezpiecznie i w ten sposób zasługuje na niższą cenę ubezpieczenia.

Teraz możemy korzystać z takich ofert także w Polsce.

bEikdouv

Tak działa np. popularna aplikacja Yanosik (wspólnie z Ergo Hestią) czy LINK4 (NaviExpert) ze swoim programem o nazwie Kasa Wraca.

Jak to wygląda w praktyce?

Kluczowym elementem jest aplikacja na smartfon, która pełni funkcję nawigacji samochodowej i zawiera moduł zbierający parametry, dotyczące jazdy samochodem. W szczególnością są to: dystans przejechany za dnia i w nocy, prędkość (liczba przekroczeń jej ograniczeń w terenie zabudowanym i poza nim) oraz przypadki gwałtownego przyspieszania i hamowania (ich liczba, częstotliwość i czas trwania).

Dodatkowo, by skorzystać z oferty, trzeba mieć ubezpieczenie u danego ubezpieczyciela – w przypadku programu Kasa Wraca będzie to LINK4.

bEikdouB

Z nawigacji trzeba korzystać na co dzień, minimum przez 11 miesięcy, przy czym w ciągu miesiąca musimy przejechać powyżej 200 km, w tym musi się znaleźć przynajmniej 5 dni, kiedy pokonamy więcej niż 10 km.

Co oczywiste – w czasie uczestnictwa w tym programie nie można spowodować żadnej szkody. Opłaca się?

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, to zgodnie z zebranymi danymi naliczana jest dla nas premia.

- Polscy kierowcy są otwarci na nowe technologie, co potwierdzają dane z naszego programu telematycznego LINK4 Kasa Wraca. W pierwszym roku jego działania aż 15 tys. użytkowników postanowiło jeździć z włączoną aplikacją, która ocenia na bieżąco ich styl jazdy i dzięki której możemy nagrodzić najbezpieczniejszych kierowców. Bo telematyka nie tylko może wpłynąć na bezpieczeństwo na polskich drogach, ale pozwala też ostrożnie jeżdżącym kierowcom wygenerować premie, dzięki którym mogą obniżyć cenę swojej polisy lub po prostu otrzymać nagrodę finansową – wyjaśnia Krzysztof Kosiński, kierownik zespołu CRM w Departamencie E-Business i CRM w LINK4.

bEikdouC

Kierowcy dzięki tej współpracy zarobili już ponad 400 tysięcy złotych. Rekordzista może myśleć o polisie tańszej nawet o 1200 złotych.

- Premie najczęściej generują kierowcy w wieku od 33 do 45 lat. To grupa użytkowników, która posiada największe doświadczenie w prowadzeniu pojazdu i ma wyrobiony styl jazdy. My im podpowiadamy, co ewentualnie mogą poprawić, by jeździć płynniej, a przez to bezpieczniej – dodaje Krzysztof Kosiński.

Czy to jest oferta dla wszystkich?

Niekoniecznie. Jeśli samochodem jeździsz tylko w weekendy, na tańszą polisę nie ma szans.

Opór może wywołać również obawa o przekazywanie danych na nasz temat. Tyle że w praktyce ubezpieczyciel nie dostaje informacji o tym, gdzie i kiedy jechaliśmy. Firma ubezpieczeniowa otrzymuje już zagregowane dane na nasz temat, np. ile było gwałtownych hamowań, z jaką prędkością pokonywaliśmy dane odległości, ale już nie w jakiej miejscowości.

bEikdouD

A ponieważ wszyscy kierowcy są zobowiązani do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i w dodatku dysponują nienagannym stylem jazdy, w zasadzie nie ma nic złego w tym, żeby ubezpieczyciel się o tym dowiedział. I jeszcze za to zapłacił.

Oczywiście ubezpieczyciel dowie się także o tym, co niekoniecznie chcielibyśmy ujawnić: przekroczenia przepisów drogowych.

Od razu trzeba jednak zastrzec, że w programie LINK4 Kasa Wraca kierowcy nie grożą z tego tytułu żadne negatywne konsekwencje. W najgorszym razie po prostu kasa do nas nie wróci...

bEikdouW
ubezpieczenia
wiadomości
KOMENTARZE
(18)
Online Eksper...
3 lata temu
Mimo wszystko i tak przydatne może okazać się pełny pakiet ubezpieczenia w tym m.in. assistance. Podstawą działania assistance jest możliwość skorzystania z pomocy ubezpieczyciela w razie wypadku, uszkodzenia czy kradzieży samochodu w Polsce i za granicą. Wybrany wariant ubezpieczenia powinien być dopasowany do potrzeb właściciela auta. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się nad awaryjnością samochodu czy liczbą pokonywanych kilometrów. Myśląc o assistance należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię holowania - czy obejmuje ono transport auta tylko do najbliższego warsztatu, czy może do wskazanego miejsca, a także jaki jest limit kilometrów w naszym kraju i w innych państwach. Na pewno assistance powinno również dawać możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego, gwarantować dowóz paliwa, naprawę na miejscu zdarzenia, pomoc po rozładowaniu akumulatora i wymianę lub naprawę opon – te elementy ochrony mogą przecież okazać się potrzebne każdemu kierowcy, niezależnie od rodzaju i wieku samochodu, którym jeździ.
mihau
3 lata temu
Wszyscy chcą wszystkich śledzić. Nie wystarczy, ze nie ma wypadków i nie dostaje mandatów?
Max
3 lata temu
Permanentna inwigilacja! Nie wytrzymam!
bEikdouX
Jax
3 lata temu
Problem w tym, że np taki Y. przekłamuje na GPS ile się tylko da. Jadąc prawym pasem 3 pasmowej drogi każdy zjazd i droga równoległa są oznaczone ograniczeniem np do jest oznaczony ograniczeniem do 50 km/h Nagle okazuje się, że jadąc prawidłowo głównym ciągiem komunikacyjnym te 80-100 hm/h jesteśmy piratami bo wyświetla się ograniczenie do 50 km/h To czysty absurd i nikt mnie nie namówi do korzystania z tej opcji. Na chwilę obecną nagrywam te wszystkich sytuacje i wkrótce zamieszczę filmik na YT z tych jawnych przekłamań systemu.
Jan
3 lata temu
Dla tych co jeżdża bezwypadkowo ubezpieczenie powinno być symbolicze.