Trwa ładowanie...
bCZyrGad

Notowania

Urlop Macierzyński – Wszystkie wiadomości

31
16.09.2020 20:05

KORONAWIRUS
 / 
Zmiany w macierzyńskim. Młode matki się ucieszą

Już nie będzie obniżania zasiłku macierzyńskiego tym matkom, którym w trakcie urlopu obniżono etat. Pracodawcy wykorzystywali dziurę w tarczy antykryzysowej. Resort rodziny zapewnia, że pracuje nad jej załataniem.

03.09.2020 14:32

PRACA
 / 
Ile trwa urlop macierzyński? Komu przysługuje?

Ile trwa urlop macierzyński? Komu przysługuje? W jakim terminie trzeba z niego skorzystać? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

02.09.2020 15:23

URLOP MACIERZYŃSKI
 / 
Wynagrodzenie autorskie na macierzyńskim

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, moje wynagrodzenie składa się z niskiej podstawy i wynagrodzenia autorskiego. Jeżeli poszłabym na urlop macierzyński, jak byłoby wyliczane moje miesięczne wynagrodzenie? Domyślam się, że będzie one niższe w trakcie urlopu macierzyńskiego, ze względu na brak tworzenia dzieł objętych prawem autorskim?

02.09.2020 12:35

URLOP MACIERZYŃSKI
 / 
Urlop macierzyński dla obojga rodziców

Moja żona po urodzeniu córki 24 lipca 2013 roku kontynuuje urlop macierzyński. 29 października mija 14 tygodni. Chcielibyśmy się wymienić i żona wróci do pracy, a ja będę kontynuował dalej urlop macierzyński i następnie dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski aż do 23 lipca 2014 r. Jak i w jakiej formie mam zawiadomić swojego pracodawcę? Czy ma obowiązek się zgodzić lub nie i od czego uzależnia swoją decyzję?

01.09.2020 14:41

URLOP MACIERZYŃSKI
 / 
Praca po urlopie macierzyńskim

"Mam podpisaną umowę na czas nieokreślony z agencją pracy. Umowa była skonstruowana pod kątem pracy u konkretnego klienta tej agencji. W momencie, gdy przebywałam na zwolnieniu lekarskim (z uwagi na ciążę), agencja poinformowała mnie o likwidacji mojego stanowiska pracy u klienta. W tej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim. Proszę o informację, czy po skończeniu urlopu, agencja pracy ma obowiązek kontynuować moje zatrudnienie?"

bCZyrGaf
01.09.2020 9:49

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI
 / 
Umowa na czas określony a urlop macierzyński

"Pracuję w dużej sieci handlowej na 3/4 etatu. Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Umowę mam do końca marca a termin porodu na 25 lutego. Jeśli pójdę na macierzyński, czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy?"

01.09.2020 8:47

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI
 / 
Zasiłek macierzyński, jak go dostać ma umowie śmieciowej

Mam 24 lata i jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie (jako uczeń) czyli nie mam odprowadzanych składek ZUS, jedynie podatek. Chciałam się dowiedzieć, czy mogę dobrowolnie opłacać składkę chorobową na ewentualność zajścia w ciążę (tak, aby przysługiwał mi zasiłek macierzyński). Jeżeli nie, to jakie mam możliwości? Dodam, że jestem w stanie dogadać się z moim pracodawcą co do formy zatrudnienia.

02.08.2020 14:38

URLOP MACIERZYŃSKI
 / 
Urlop macierzyński, czy warto go brać?

Co jest lepszym rozwiązaniem: wzięcie urlopu półrocznego za 100 proc. pensji czy rocznego za 80 proc. Pytanie dotyczy nie tylko opłacalności w sensie finansowym, ale także tego, jakie jest ryzyko powrotu po roku do pracy - czy pracodawca będzie wciąż zainteresowany moją osobą. Dodam, że ze względów zdrowotnych musiałam iść na zwolnienie już w 5 miesiącu ciąży i byłam na nim aż do dnia porodu.

02.08.2020 13:22

ZWOLNIENIE Z PRACY
 / 
Zwolnienie z pracy w czasie macierzyńskiego

Żona jest obecnie na urlopie podstawowym macierzyńskim i pobiera zasiłek z ZUS. Dowiedziała się właśnie, że pracodawca zamknął sklep w którym pracowała i zamierza zamknąć firmę. Czy pracodawca może w tym wypadku wypowiedzieć umowę?

bCZyrGal
1
20.07.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Bon turystyczny. Jak będzie wyglądać wypłata?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy, jak skorzystać z bonu turystycznego. Gościem będzie prezes ZUS. Z prezes zarządu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Marzeną Rudnicką rozmawiamy o sytuacji seniorów przed i w trakcie epidemii. Zapraszamy od 9.15.

29.05.2020 12:25

ŚWIADCZENIA
 / 
Urlop macierzyński. Ile trwa? Kto może go dostać?

Urlop macierzyński przysługuje rodzicom w związku z urodzeniem dziecka. Sprawdź, na jakich warunkach jest przyznawany i ile trwa.

14
12.03.2020 21:44

ZASIŁEK
 / 
Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy. "ZUS odmawia ojcom"

- Specustawa daje prawo do pobierania 14 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko. Drugi wariant to dwa dni lub 16 godzin wolnego od pracoodawcy, którymi rodzice mogą się dzielić między sobą - mówiła prof. Monika Gładoch. - Uczulam jednak na szczególną interpretaję, że nawet kobieta na urlopie macierzyńskim może dodatkowo opiekować się dwulatkiem. ZUS odmawia zasiłku opiekuńczego ojcom takich dzieci - dodaje.

01.07.2019 12:22

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI
 / 
Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

Jestem zatrudniona na umowę zlecenia, którą podpisuję co miesiąc. Sama natomiast odprowadzam wszystkie składki. Teraz jestem w 4 miesiącu ciąży i chciałam zapytać, czy idąc na zwolnienie lekarskie będzie wypłacane mi wynagrodzenie, oraz czy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński?

bCZyrGam
151
19.06.2019 18:27

ZASIŁKI
 / 
Rekordzista na tacierzyńskim. Bierze 21 tys. zł miesięcznie

Ojciec z Wrocławia na biedę nie może narzekać. Co miesiąc pobiera zasiłek tacierzyński opiewający na 21 tys. zł, czyli dziesięć razy więcej niż średnia kwota tych świadczeń. Są jednak tacy, którzy dostają jeszcze więcej.

5
08.03.2019 5:49

PRACA
 / 
Prezent na Dzień Kobiet. Tak państwa dbają o swoje obywatelki

Polki po urodzeniu dziecka mają w sumie 52 tygodnie urlopu. To plasuje Polskę w czołówce krajów Unii Europejskiej pod tym względem. Wciąż daleko nam jednak np. do Estonii, gdzie młode matki odpoczną przez ponad 3 lata. Sprawdziliśmy, jak wypadamy na tle innych krajów.

4
20.02.2019 14:57

MINISTERSTWO RODZINY
 / 
Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? "To polityka antyrodzinna"

Wiceminister pracy Stanisław Szwed popiera unijną inicjatywę wydłużenia urlopu rodzicielskiego o dwa miesiące. Dziś trwa rok. "To tylko pogorszy sytuację pracownika. Pracodawca będzie szukał kogoś innego na jego miejsce" – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

54
20.02.2019 10:18

RYNEK PRACY
 / 
Urlop rodzicielski o 2 miesiące dłuższy? Wiceminister jest za

Unia chce wymusić na krajach członkowskich lepsze dbanie o równowagę miedzy życiem zawodowym a rodzinnym. Dlatego chce wprowadzić po dwa miesiące urlopu na dziecko tak dla matki, jak i dla ojca. Wiceminister pracy Stanisław Szwed mówi, że jest za.

18.02.2019 10:36

URLOP OJCOWSKI
 / 
Urlop tacierzyński. Czym się charakteryzuje i jak o niego wnioskować?

Urlop tacierzyński często utożsamia się z urlopem ojcowskim. Jest to spowodowane podobną nazwą. Warto jednak wiedzieć, że jest sporo różnic między nimi. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego.