Trwa ładowanie...
bEqIIfvp

Notowania

Wojciech Kostrzewa – Wszystkie wiadomości

Ceny znowu wzrosną? Ekspert: efekt Polskiego Ładu
249
01.06.2021 12:29

PODATKI
 / 
Ceny znowu wzrosną? Ekspert: efekt Polskiego Ładu

Po ogłoszeniu propozycji zawartych w Polskim Ładzie media obiegła informacja o tym, że polskie firmy zaczną przenosić działalność do Czech. Wojciech Kostrzewa nie wierzy w taki scenariusz. Przyznaje jednak, że konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw będzie spadać, gdyż podniosą one ceny za swoje usługi. Prezes Polskiej Rady Biznesu odniósł się też do tematu walki z tzw. umowami śmieciowymi. - Wszyscy padamy ofiarą populistycznego dyskursu. Oczywiście za godziwą pracę należy się godziwa płaca. Natomiast nie można wyrzucić wszystkich umów, które są odpowiedzią na potrzebę elastycznej pracy, do jednego worka - oceniał Kostrzewa w programie "Money. To się liczy".

Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"
32
01.06.2021 12:03

PODATKI
 / 
Polski Ład. Batalia o podwyższenie składki zdrowotnej. "To władza wykreowała problem"

Przedstawiciele biznesu nie zgadzają się na podwyższenie składki zdrowotnej, co jest jedną z propozycji Polskiego Ładu. Zdaniem Wojciecha Kostrzewy to "władza wykreowała problem", gdyż wprowadza zmiany w naliczaniu składki, a jednocześnie nie daje przedsiębiorcom nic w zamian. - Mam wrażenie, że dzisiaj jest próba poprawiania swoich propozycji, ale na szybko. Jeżeli chcemy prowadzić dyskusję na temat reformy podatkowej, to zróbmy ją. Ale rozłóżmy ją np. na 18 miesięcy - mówił prezes Polskiej Rady Biznesu w programie "Money. To się liczy".

Polski Ład do zmiany. "Inaczej część gospodarki zapłaci za społeczne darowizny"
99
01.06.2021 11:01

PODATKI
 / 
Polski Ład do zmiany. "Inaczej część gospodarki zapłaci za społeczne darowizny"

Propozycje socjalne zawarte w Polskim Ładzie opłaci najbardziej innowacyjna część gospodarki - nie ma wątpliwości Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Wyjaśnił, że biznes sprzeciwia się przede wszystkim tzw. składce zdrowotnej. - To przedsiębiorcy będą tą grupą społeczną, która będzie odpowiedzialna za odbudowę gospodarki po kryzysie pandemicznym. Nie wiemy jednak, dlaczego mamy być tą grupą, która zapłaci ostateczny rachunek za pandemię - stwierdził w programie "Money. To się liczy".

Polski Ład. Biznes już rozmawia z rządem o zmianach. Padła deklaracja ze strony Gowina
466
01.06.2021 10:35

PODATKI
 / 
Polski Ład. Biznes już rozmawia z rządem o zmianach. Padła deklaracja ze strony Gowina

- Naszym obowiązkiem jest zwracanie uwagi na to, co jest złe i nietrafione w propozycjach - mówił w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. W jego ocenie Polski Ład powinien zachęcać Polaków do aktywności zawodowej, bo w przeciwnym przypadku staniemy się "narodem emerytów". Czy zatem będą zmiany w programie? - Rozmawiamy z panem premierem Gowinem, rozmawiamy z panem ministrem Kościńskim. Zobaczymy, co z tego dialogu wyjdzie - podkreślił Kostrzewa. Minister rozwoju miał zadeklarować, że będzie szukać rozwiązań, które zmniejszą skalę obciążeń poniesionych przez przedsiębiorców w związku z reformą.

Money. To się liczy. Biznes zapłaci za Polski Ład? Gościem Wojciech Kostrzewa
2
01.06.2021 8:51

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Biznes zapłaci za Polski Ład? Gościem Wojciech Kostrzewa

Dziś w programie rozmawiamy o odpowiedzi biznesu na zapowiedź nowego programu PiS. Gościem będzie Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Zapraszamy od 9.15.

bEqIIfvr
Nowy Ład jeszcze nieznany, ale niepokoi. "To byłaby rzecz najgorsza"
115
19.04.2021 12:56

NOWY ŁAD
 / 
Nowy Ład jeszcze nieznany, ale niepokoi. "To byłaby rzecz najgorsza"

- Podwyżka podatków dla klasy średniej, jeśli byłaby prawdą, byłaby najgorszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić - tak Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, komentuje medialne doniesienia o tym, że zmiany przewidziane w Nowym Polskim Ładzie uderzyłyby w samozatrudnionych i dobrze zarabiających. - To klasa średnia jest fundamentem i stabilizuje każdą gospodarkę rynkową i każdy system polityczny - argumentuje Kostrzewa. Zaznacza jednak, że nie zna szczegółów Nowego Ładu, i nie wie, "jaka część przecieków medialnych to są balony próbne, a jaka część będzie odpowiadała prawdzie", Kostrzewa zaznacza, że chętnie skomentuje rządowe propozycje, kiedy zostaną ogłoszone, ale nie w fazie spekulacji.

Szczepienia kluczowe dla powrotu do normalności. Firmy gotowe
4
19.04.2021 12:23

SZCZEPIENIA
 / 
Szczepienia kluczowe dla powrotu do normalności. Firmy gotowe

Szczepienia, zdaniem Wojciecha Kostrzewy z Polskiej Rady Biznesu, dają szansę na odmrożenie i powrót gospodarki do normalności. Jednak tu potrzebna jest duża grupa zaszczepionych. - Wydaje się, że na początku maja rozpocznie się akcja szczepień w firmach, co powinno znacznie przyspieszyć moment, kiedy będziemy mogli mówić o stopniowym wychodzeniu z lockdownu - uważa prezes Polskiej Rady Biznesu.

Kiedy koniec lockdownu? "Wszyscy jesteśmy zmęczeni". Kostrzewa mówi, co stoi za sukcesem Wielkiej Brytanii
13
19.04.2021 11:38

WIDEO
 / 
Kiedy koniec lockdownu? "Wszyscy jesteśmy zmęczeni". Kostrzewa mówi, co stoi za sukcesem Wielkiej Brytanii

- Państwa, które teraz się otwierają, odniosły wielki sukces, jeśli chodzi o tempo szczepień, myślę tu o Izraelu i Wielkiej Brytanii - mówi Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Zaznacza jednak, że Wielka Brytania zapłaciła bardzo wysoką cenę za możliwość otwarcia. - Dzisiaj oglądamy zdjęcia pokazujące londyńczyków stojących przed pubami, ale poprzedziły to cztery miesiące twardego lockdownu - dodaje Kostrzewa. - Niestety, w polskich warunkach myślę, że przyjdzie nam poczekać jeszcze do połowy maja, może troszkę dłużej i mam nadzieję, że tempo szczepień będzie w tej chwili wzrastało. Jest więc szansa, że czerwiec przyniesie nam złagodzenie lockdownu na tyle, że będzie można otworzyć te najbardziej cierpiące gałęzie gospodarki - uważa Kostrzewa.

Rewolucja w futbolu. Powstanie Superliga. "Dla klubów takich jak Legia czy Lech to odcięcie od całego mainstreamu"
9
19.04.2021 10:49

SPORT
 / 
Rewolucja w futbolu. Powstanie Superliga. "Dla klubów takich jak Legia czy Lech to odcięcie od całego mainstreamu"

Największe europejskie kluby ogłosiły powstanie Superligi. - Wygląda na to, że największe, najbogatsze kluby zachowują się w sposób niezwykle egoistyczny i chcą położyć rękę na najbardziej lukratywnej części medialnego tortu, tortu, który składa się z praw do bezpośredniej transmisji na żywo tych spotkań - komentuje Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Zaznacza, że jeśli UEFA spełni swoje groźby, piłkarze grający w klubach należących do Superligi, będą z kolei wykluczeni z rozgrywek narodowych. - Będzie to oznaczało wielki problem dla klubów średnich, które od czasu do czasu dawały radę wejść do rozgrywek pucharowych Ligi Mistrzów, bo to będzie również oznaczało deprecjację Ligi Mistrzów, a tym bardziej Ligi Europy - mówi Kostrzewa.

bEqIIfvx
Stoki na zimę otwarte? "W tym roku się nie wybieram"
2
11.12.2020 12:15

KORONAWIRUS
 / 
Stoki na zimę otwarte? "W tym roku się nie wybieram"

- W tym roku na narty się nie wybieram, a jeśli jednak tak, to na biegówki. Bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić bycie zamkniętym w gondoli z 80 innymi osobami, i to w okresie, kiedy nikt jeszcze nie jest zaszczepiony. Jeśli ktoś próbuje mówić, że jest to szczyt zachowań higienicznych, to ja w to nie uwierzę - mówił o zbliżającym się sezonie narciarskim prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa, gość specjalnego wydania programu "Newsroom WP". Jak zapewniał, właściciele hoteli zrzeszeni w PRB przestrzegają wszystkich przepisów sanitarnych. Odniósł się też do nowej "tarczy", która zapewnia wsparcie tylko niektórym branżom. - Oczywiście jest ona dziurawa, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że możliwości finansowe są ograniczone. Nie chciałbym jednak być na miejscu przedstawicieli tych branż, bo to bardzo trudna sytuacja. Tak naprawdę nie ma tutaj dobrej rady - dodał.

Co 2021 rok przyniesie dla gospodarki? "Pierwsze półrocze będzie bardzo trudne"
9
11.12.2020 11:36

WOJCIECH KOSTRZEWA
 / 
Co 2021 rok przyniesie dla gospodarki? "Pierwsze półrocze będzie bardzo trudne"

- Dzisiaj nikt nie wie, jak będzie wyglądała skuteczność szczepionki przeciw koronawirusowi i na ile masowo ludzie będą się szczepić. Na pewno pierwsze półrocze będzie bardzo trudne, musimy się niestety spodziewać trzeciej fali pandemii. Najważniejsi gospodarczy partnerzy Polski: Niemcy i Francja wchodzą w twardy lockdown. To będzie miało wpływ na te gałęzie naszej gospodarki, które są zintegrowane z rynkiem europejskim - mówił w specjalnym wydaniu programu "Newsroom WP" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Jak dodał, w Polsce najskuteczniejszą formą pomocy dla firm była do tej pory "tarcza" Polskiego Funduszu Rozwoju. - To był bardzo skuteczny sposób pomocy. Myślę, że ten skostunkowo niski spadek zatrudnienia jest w dużej części efektem tej "tarczy". Jednak gdy ta pomoc przestanie działać, to niestety zobaczymy twardą rzeczywistość. Pierwsze sześć miesięcy przyszłego roku będzie bardzo ciężkie, a być może nawet cały rok - ocenił.

Ekonomia wzięła górę nad polityką. Rząd pokazał, że umie liczyć
1
11.12.2020 11:27

GOSPODARKA
 / 
Ekonomia wzięła górę nad polityką. Rząd pokazał, że umie liczyć

- To, że niezależnie od napięć politycznych, można liczyć na swoistą racjonalność ekonomiczną rządu, jest czymś, czego spodziewalibyśmy się jako przedsiębiorcy. Myślę, że efektem ubocznym całej dyskusji wokół kompromisu w sprawie budżetu jest ukazanie, jak silne są grupy proeuropejskie - komentował w specjalnym wydaniu programu "Newsroom WP" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Czy Zbigniew Ziobro, który jest znany z ingerowania nawet w biznes, będzie chciał teraz przetestować, jak Unia sprawdzi się w egzekwowaniu zasady "pieniądze za praworządność"? - Myślę, że nawet tak silny minister jak Zbigniew Ziobro nie będzie "szedł po bandzie". Mam przynajmniej taką nadzieję - ocenił.

Wizja polexitu osłabiona. "Przynajmniej na jakiś czas"
110
11.12.2020 10:41

FUNDUSZE UNIJNE
 / 
Wizja polexitu osłabiona. "Przynajmniej na jakiś czas"

Brexit bez umowy z UE - taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny. Co to będzie oznaczało dla polskich firm? - Uważam, że byłoby to fatalnym scenariuszem. Może kompromis budżetowy i klimatyczny w UE są jakimś zwiastunem, że KE przeznaczy kilka najbliższych dni na próbę osiągnięcia przełomu w rozmowach brexitowych. Jednak tak naprawdę po lekturze brytyjskich mediów można wywnioskować, że nikt nie wie, czym to się skończy - mówił w specjalnym wydaniu programu "Newsroom WP" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. A co zgoda Polski w sprawie budżetu UE oznacza dla groźby potencjalnego polexitu? - Mam nadzieję, że polexit został przynajmniej osłabiony. Nie będę ulegał złudzeniu, że te siły, które są antyeuropejskie, zniknęły. Jednak przynajmniej na jakiś czas nie będzie to głównym punktem agendy, jeśli chodzi o mainstream Zjednoczonej Prawicy - ocenił Kostrzewa.

bEqIIfvy
Jest zgoda ws. unijnego budżetu. Polski biznes odetchnął z ulgą
10
11.12.2020 9:51

INWESTYCJE
 / 
Jest zgoda ws. unijnego budżetu. Polski biznes odetchnął z ulgą

- Jesteśmy zadowoleni. Wszystkie środowiska gospodarcze bardzo intensywnie zajmowały stanowisko proeuropejskie, przeciwko wetu. Cieszę się, że zwyciężył zdrowy rozsądek. Można sobie zadawać pytanie: po co to wszystko było? Jednak ważne jest, że mamy stabilne ramy finansowe na najbliższe 7 lat i Fundusz Odbudowy. To oznacza szansę na szybsze wyjście z kryzysu przez całą Europę, w tym także przez Polskę - mówił w specjalnym wydaniu programu "Newsroom WP" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Jak powinny być wydawane unijne pieniądze? - Polski biznes stawia bardzo konsekwentnie na transformację energetyczną i cyfrową. Zasady alokacji tych środków powinny być jak najbardziej transparentne. Jednak myślę, że połączenie budżetu UE z praworządnością w zakresie wydawania pieniędzy jest budujące i korzystne dla prywatnych przedsiębiorców - dodał.

Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"
198
20.08.2020 15:18

KRYZYS
 / 
Kryzys nadciąga do Polski. "Będzie zderzenie z rzeczywistością"

Podniesienie płacy minimalnej przyczyni się do zwolnień i wzrostu bezrobocia? - Muszą się spełnić wizje realistyczne, a te są takie, że ten kryzys nie omija i nie ominie Polski. Wracając do płacy minimalnej, banalny przykład - usługi ochrony. Do tej pory było to zmniejszanie zakresu, 8 godzin pracy zamiast 12, będzie 7. To w którymś momencie przełoży się, bo musi się przełożyć, na miejsca pracy. Druga uwaga - część skutków tego kryzysu będzie widoczna dopiero na początku przyszłego roku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Większość komentatorów jest zgodnych, że w ujęciu rok do roku będziemy widzieć spadki rzędu 5 proc. PKB. Musimy pamiętać, że jesteśmy częścią zintegrowanej europejskiej gospodarki, ten negatywny impuls dotrze do Polski. Do tej pory dosyć dobrze sobie dawaliśmy radę, głównie dzięki tarczy finansowej, ale to się skończy i trzeba będzie skonfrontować się z rzeczywistością - dodał.

Pomoc od państwa. "Kończą się pieniądze i możliwości"
102
20.08.2020 14:23

PODATKI
 / 
Pomoc od państwa. "Kończą się pieniądze i możliwości"

Gospodarka na początku kryzysu była stymulowana "helikopterem z pieniędzmi", które były zapewnione w ramach tarcz. Co dalej? - Możliwości i instrumenty, którymi mogły posługiwać się państwa i banki centralne powoli się kończą, ich jest coraz mniej. To oznacza, że skala ewentualnej pomocy od państwa będzie okrojona, a tych pieniędzy z helikoptera też nie można rozsypywać bez ograniczeń - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Był też pytany o tzw. estoński CIT. - Krok w dobrym kierunku. Z olbrzymim zadowoleniem witam każdą próbę zwiększenia aktywności, zachęcenia przedsiębiorców do inwestowania. Estoński CIT jest bardzo fajnym rozwiązaniem, jeśli tylko pojawią się dobre doświadczenia z taką formą opodatkowania, to rząd będzie skłonny do rozszerzenia go o większą grupę przedsiębiorców. Witamy to z radością i mamy nadzieję, że po tym pierwszym kroku nastąpi kolejny - powiedział Kostrzewa.

Powrót do szkół, co na to pracodawcy? "Jest rozwiązanie, na które nas nie stać"
13
20.08.2020 14:00

RODZICE
 / 
Powrót do szkół, co na to pracodawcy? "Jest rozwiązanie, na które nas nie stać"

Uczniowie wrócą do szkół od września, co oznacza, że rodzice wrócą do pracy. Pracodawców to zadowala? - Nie mamy gotowej recepty. Najlepsze rozwiązanie, na które ani nie stać Polski, ani system na to nie jest gotowy, byłoby wznowienie edukacji w szkołach, ale w małych grupach. Nie wyobrażam sobie braku szkoły, bo to negatywnie odbija się na dzieciach, szkoła to nie tylko wiedza - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Do tej pory w Europie nie ma żadnego państwa, które zdecydowałoby się na zamknięcie szkół. Widzimy to w edukacji wyższej, w niektórych państwach być może na etapie szkół średnich. Jednak małe dzieci powinny chodzić do szkoły. Gdyby zostały w domu, gospodarka byłaby totalnie zdezorganizowana, bo ktoś z nimi musiałby przebywać. To niewyobrażalne, bo angażowanie się w pracę zdalną przy opiece nad dziećmi jest ograniczone - dodał.

Płaca minimalna wzrośnie. "Będą zwolnienia"
49
20.08.2020 12:40

PRZEDSIĘBIORCY
 / 
Płaca minimalna wzrośnie. "Będą zwolnienia"

Minimalna pensja w 2021 r. wzrośnie do 2800 zł, co na to przedsiębiorcy? - Nie ma na to zgody. Myślę, że wszystkie środowiska przedsiębiorców i pracodawców mają zdecydowaną opinię, że w dobie kryzysów nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać koszty pracy. Naszym celem powinno być przede wszystkim ratowanie miejsc pracy, a to oznacza obniżanie kosztów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. - Uważamy, że w dobie kryzysu płacę minimalną powinno się zamrozić, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to przestrzegajmy prawa. Przepisy mówią, że podwyżka powinna wynosić 116 zł, czyli osiągnąć 2716 zł, więc przestrzegajmy umów, ale nie idźmy dalej. Łatwo wydaje się pieniądze z cudzej kieszeni, prędzej czy później odczujemy tego skutki, miejsca pracy będą likwidowane - podkreślił.