wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ulga na leki. Dla kogo i na jakich zasadach?

Ulga na leki. Dla kogo i na jakich zasadach?

Fot. Pixabay.com/Domena publiczna

Posiadasz zaświadczenie od lekarza specjalisty o konieczności stosowania lekarstw? Dowiedz się, na jakich warunkach możesz odliczyć te wydatki od dochodów.

Decyzja lekarza specjalisty o przyjmowaniu leków to jedna z podstaw ubiegania się o ulgę. Z dokumentu musi jasno wynikać, kto i jak długo (stale czy czasowo) przyjmuje konkretne specyfiki.

Odliczeniu podlega nadwyżka wydatków podatnika ponad 100 zł miesięcznie.

Przykład
Jeśli w styczniu twoje wydatki na leki wyniosły 360 zł, kwocie odliczenia podlega suma 260 zł.

Za potwierdzenie wydatków w aptece nie wystarczy zwykły paragon. Na dowodzie zapłaty muszą znaleźć się informacje: kto, komu, kiedy i za jaką kwotę sprzedał dane leki. Najlepsza w tym wypadku będzie faktura.

Kto może skorzystać z ulgi na leki?

Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym (o jednej z trzech grup inwalidzkich) lub podatnikom, utrzymującym takie osoby, których dochód nie przekracza 9120 zł. Dodatkowo, z odliczenia wydatków na leki mogą skorzystać renciści z tytułu niezdolności do pracy lub renciści socjalni.

Koszty, które zostały sfinansowane ze środków z innych źródeł (np. Narodowy Fundusz Zdrowia) nie podlegają odliczeniu, chyba że zostały pokryte tylko częściowo. W tej sytuacji, pozostałą sumę można odpisać od dochodu.

Na jakich drukach odliczyć wydatki na lekarstwa?

W przypadku działalności gospodarczej lub najmu czy dzierżawy, odliczeń dokonuje się w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek.

Do zeznania podatkowego na drukach PIT-36 i PIT-37 po zakończeniu roku podatkowego należy dołączyć formularz PIT-0.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
JAJAKOBYŁY
93.105.52.* 2016-02-21 09:34
Jestem w wieku 73 lat, w życiu swoim kiedy byłem zdrowy oddałem honorowo ponad 50 litrów krwi. Byłem działaczem PCK. Otrzymałem wszystkie odznaczenia resortowe jak i państwowe oraz medal nadany przez prezydenta Wałęsę "ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU". Mam drugą grupę inwalidztwa i cała gama chorób na które wydaję setki złotych na lekarstwa. Ostrzegam dzisiejszych honorowych krwiodawców aby dla swojej krwi mieli szacunek, bo na starość ich to samo czeka co mnie.
2016-02-20 20:43
Jeżeli podatnik nie ma naliczonej kwoty podatku a pragnie skorzystać z ulgi za lekarstwa, które przyjmuje przez cały rok.