Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Banki nie oddawały klientom pieniędzy. Zarzuty UOKiK

20
Podziel się

Bank Handlowy i Bank Pocztowy nie rozliczają prawidłowo kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich spłaconych przed terminem i nie zwracają pieniędzy konsumentom - twierdzi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Banki nie oddawały klientom pieniędzy. Zarzuty UOKiK
Banki nie rozliczały kosztów z klientami, którzy wcześniej spłacili kredyty. (Getty Images, Brian Jackson)
bDAWtFud

Zgodnie z wyrokiem, który Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w zeszłym roku, jeśli konsument spłacił pożyczkę przed terminem, bank lub inna instytucja finansowa musi odpowiednio obniżyć jej koszty.

Rozstrzygnięcie dotyczy art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. O takiej interpretacji tego przepisu od 2016 roku mówił UOKiK.

- W efekcie naszych działań większość banków prawidłowo rozlicza się z konsumentami, którzy przed terminem spłacili pożyczkę lub kredyt konsumencki. Są jednak niechlubne wyjątki. Bank Handlowy i Bank Pocztowy wciąż negatywnie rozpatrują reklamacje dotyczące okresu sprzed wyroku TSUE - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

bDAWtFuf
Zobacz także: Kontrole UOKiK w Intermarche. "Postawiliśmy zarzuty, mamy zebrany materiał"

Jak podaje UOKiK w obu przypadkach zarzuty dotyczą niezwracania konsumentom proporcjonalnej części pobranych opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, jeśli taka spłata nastąpiła przed wyrokiem TSUE, czyli 11 września 2019 r.

Oba banki negatywnie rozpatrują wnioski konsumentów o zwrot części kosztów w takiej sytuacji.

bDAWtFul

Obu bankom grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.

UOOKiK prowadzi też postępowania przeciwko innym bankom: Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank, Plus Bank, Nest Bank, Pekao i BOŚ. Na razie w sprawie tych banków nie wydano postanowienia, urząd czeka na dodatkowe wyjaśnienia.

bDAWtFuG
banki
kredyty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
przemyślcie t...
2 miesiące temu
rok 2004 rząd sld-psl bezrobocie 20% pensja minimalna 610 zł emerytura min 430 zl cukier 3,5 schab 20 chleb 1,3 benzyna 4 rok 2014 rząd po-psl bezrobocie 12% pensja min 1230 emerytura min 770 cukier 3 schab 18 ten sam chleb 1,7 benzyna 5,5 rok 2020 rzą pis bezrobocie 6% pensja min 1930 emeryt min 1020 cukier 2 schab 14 ten sam chleb 2 benzyna 4 - policzcie, kiedy, czego i ile
Banksterka
2 miesiące temu
rząd,KNF powinien surowiej karać takie instytucje.
mario
2 miesiące temu
Tylko w Polsce banki stosują zakazane metody drenowania klientów,polisolokaty,getback kredyty pseudofrankowe,odmowa oddania niezależnych pieniędzy klientom.Tłuste koty przyzwyczaiły się do bezkarności.
bDAWtFuH
Paweł Rzeszów
2 miesiące temu
getin - jak najdalej od tego złodziejstwa . Po dwóch latach spłacania kredytu u nich , przeliczyłem i zwyczajnie chciałem wcześniej go spłacić . Umowa na pokrycie kosztów zakupu pojazdu na 3 lata. Zwyczajnie chciałem się pozbyć tego żeby uratować cokolwiek- część prowizji jak i też odsetek . Jeszcze w styczniu udałem się do oddziału Getin gdzie chciałem to załatwić . I pierwszy problem gdyż moja umowa międzyczasie została przeniesiona do tzw Getin Idea Leasing a ich oddział jest gdzie indziej . Więc udałem się pod wskazany adres . Tam musiałem wypełnić wniosek a raczej prośbę o możliwość wcześniejszej spłaty tego kredytu - i na odpowiedź min 14 dni i dostanę ją na meila . Dostałem po trzech tygodniach i dwóch moich tel co się dzieje . I dostałem kwoty różne dotyczące zakończenia tego kredytu gdzie jak przeliczyłem przewyższało to wszystko łącznie ... to co bym spłacał normalnie kolejny rok który pozostał . Żeby się nie rozpisywać to koniec końcem trwało ponad pół roku ale dostałem po monitach między czasie od nich ofertę na całkowitą spłatę i puściłem przelew zwyczajnie chcąc zakończyć tą moją mękę . Po miesiącu przyszedł zwykły list na pocztę - nie na meila - z informacją że na koncie do spłaty tego kredytu jest NADPŁATA a sam kredyt dalej jest wymagalny . Pewnie i tak za dużo napisałem i pewnie to nie przejdzie ale UNIKAĆ getinów, idei czy innych tych ich tworów
opłaca im się
2 miesiące temu
bo kary są za niskie.
...
Następna strona