Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Banki odpuściły frankowiczom. Miały być pozwy, na razie jest cisza

35
Podziel się:

Na 30 tys. spraw frankowych tylko pięciu klientom banki wytoczyły pozwy. Dane pokazują, że zapowiedzi banków o postępowaniach przeciw klientom nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Banki odpuściły frankowiczom. Miały być pozwy, na razie jest cisza
Na 30 tys. spraw frankowych, tylko pięciu klientom banki wytoczyły pozwy (PAP, Leszek Szymański)

Frankowicze nadal górą

Sąd Okręgowy w Warszawie przekazał, że obecnie prowadzi 30 338 spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych. Jak przekazała PAP rzeczniczka instytucji Sylwia Urbańska, dotychczas do Wydziału wpłynęło zaledwie pięć spraw z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy. Powodem było ubieganie się o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Statystyki pokazują, że choć banki informowały o pozwach przeciwko klientom, na tę chwilę na taki krok zdecydowało się niewiele instytucji.

- W większości zatem sprawy rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotyczą roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom - podsumowała Urbańska.

Z danych Sądu nie wynika natomiast, ile trwa przeciętne postępowanie dotyczące spraw "frankowych", gdyż w sprawozdaniach nie ma odrębnej kategorii dla tego typu spraw.

Zobacz także: Pułapka taniego kredytu. Nie daj się nabić na zdolność kredytową. Raty wzrosną

Przypomnijmy, że pod koniec października "Rzeczpospolita" informowała o fali pozwów, z jakimi muszą mierzyć się frankowicze w starciu z bankami. Pozwy miały być wysyłane nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie - pisała wówczas "Rz".

Banki miały natomiast powoływać się na stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowanym na wniosek Sądu Najwyższego.

Apelacje ws. kredytów frankowych

Jak z kolei podaje Sąd Administracyjny w Warszawie, od 2018 roku odnotował łącznie 1427 spraw "frankowych", w tym 949 w br. "Załatwionych zostało łącznie 200 spraw, z czego 109 spraw zostało załatwionych w bieżącym roku" - czytamy.

Instytucja przekazała jednocześnie, że obecnie odwieszane są sprawy, które zostały zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę Sądu Najwyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
NIE DARUJ LIC...
rok temu
PAMIĘTAJ : BANK POZYWA CIEBIE O ODSZKODOWANIE ZA UDZIELONY KREDYT , TO TY MASZ TAKIE SAMO PRAWO ZA KORZYSTANIE NIELEGALNIE PRZEZ BANK Z TWOJEGO SPŁACONEGO KAPITAŁU NA RZECZ BANKU !
Konrad
rok temu
Przecież to było wiadomo, że to tylko strachy ba lachy. Temat bardzo dobrze ujął na blogu Kancelarii Frankowicza adwokat Truszkowski. Warto zapoznać się z jego argumentacją.
Cinek
rok temu
Trzeba się przeciwstawić tej kaście bankierów. Polecam stosować rozwiązania, które działają. Jeśli masz problem związany z kredytem we frankach to najlepiej zgłosić się do replan.pl gdzie masz to wszystko kompleksowo załatwiane i płacisz za efekt - wygraną sprawę!
Gizmo
rok temu
Szkoda gadać... sytuacja zakrawa na śmieszność. Dobrze, że są ludzie, którzy pomagają frankowiczom w trudnych dla nich chwilach i dzięki czemu sprawy są rozwiązywane. Tacy właśnie są eksperci z replan.pl z którymi obecnie walczę ze swoją sprawą
Marek
rok temu
Banki nie chcą aby im się przedawniła sprawa. Wtedy nawet kapitału nie odzyskają...stąd ten zabieg. Ja jestem w procesie, zachęcam...ile można, jak rata ciągle rośnie. Poszedłem z Kancelarią Rachelski i Wspólnicy, mają jakieś 1000 spraw, więc zaufany partner.
...
Następna strona