Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny mieszkań rosną. Wartość nowych kredytów sięgnąć może 65 mld zł

61
Podziel się

Polacy zadłużają się na potęgę. Mimo rosnących cen mieszkań, popyt na nie nie spada.

Ceny mieszkań nadal będą rosły, ale tempo wzrostu będzie wyhamowywać
Ceny mieszkań nadal będą rosły, ale tempo wzrostu będzie wyhamowywać (Fotolia, photo 5000)
bDzIYbwB

Ceny mieszkań nadal będą rosły, ale tempo wzrostu będzie wyhamowywać, twierdzi prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich (ZBP) Jacek Furga.

Wartość nowo udzielonych kredytów na zakup mieszkania w 2020 roku stale rośnie. - Na ubiegły rok zakładaliśmy, że to będzie ok. 60-65 mld zł nowych kredytów. Ostatecznie zakończyliśmy rok na poziomie prawie 63 mld zł. Myślę, że ten poziom 65 mld zł jest do osiągnięcia w roku bieżącym. Niektórzy analitycy mówią nawet o 70 mld zł - powiedział Furga podczas konferencji prasowej.

bDzIYbwD

Jak wskazał, na rozwój rynku kredytów mieszkaniowych w tym roku wpływ będą miały przede wszystkim rosnące ceny nieruchomości. Wzrostom sprzyja także ciągle wysoki popyt oraz możliwy dalszy wzrost liczby osób traktujących zakup mieszkań jako alternatywę inwestycyjną.

Zabraknie ziemi?

- Hamulcem mogą okazać się istotne braki zasobów gruntowych, które przełożą się na spadek liczby ofert deweloperów oraz zmiany w polityce kredytowej wynikające z prawdopodobnej zmiany cyklu kredytowego, które spowodują zmniejszenie dostępności i wzrost ceny kredytu - uważa także Furga.

W jego ocenie, źródłem ryzyka może być również wysoka koncentracja na rynku kredytów mieszkaniowych - ok. 75 proc. sprzedaży kredytów hipotecznych należy do 5 banków, co sprawia, że zmiana polityki kredytowej w jednym z nich może wpłynąć na ograniczenie podaży. Jednak to ryzyko będzie malejące, gdyż inne banki - do tej pory dość pasywne - włączają się do akcji kredytowej w tym segmencie.

bDzIYbwJ

Innym zagrożeniem może okazać się otwarcie granicy niemieckiej dla obywateli Ukrainy, którzy obecnie są główną siłą napędową polskich firm budowlanych. Jeśli specjaliści zza wschodniej granicy ruszą na Zachód, koszty robocizny pójdą w górę, znacząco podnosząc ceny mieszkań oraz niekorzystnie oddziałując na rodzimy rynek nieruchomości.

Zobacz także: Ceny nieruchomości mocno w górę. Ekspert ma fatalne wieści

- O ile nie będziemy mieć w najbliższych miesiącach do czynienia z dynamicznymi zmianami politycznymi, w tym regulacyjnymi i gospodarczymi w otoczeniu rynku mieszkaniowego, sytuację na rynku kształtować będzie przede wszystkim spowolnienie gospodarcze, wpływające stopniowo i w dłuższej perspektywie na wyhamowanie popytu na mieszkania - podkreślił prezes.

bDzIYbwK

Wartość kredytów rośnie

Z raportu AMRON-SARFIN wynika, że wartość nowych kredytów hipotecznych udzielonych przez banki w 2019 r. wzrosła o ponad 16 proc. r/r do 62,6 mld zł, zaś liczba zawartych umów kredytowych zwiększyła się o 6 proc. r/r do przeszło 225 tys. umów.

Przybierający na tempie wzrost akcji kredytowej, przekładający się również na coraz szybszy wzrost cen transakcyjnych. Pod tym względem w ub. roku na prowadzeniu znalazła się Łódź, gdzie średnia cena transakcyjna 1 m2 mieszkania wzrosła w ciągu roku aż o 19,9 proc. W Białymstoku i aglomeracji katowickiej przy średnich wzrosty ceny wyniosły odpowiednio o 15,65 proc. i 15,10 proc. Najniższy wzrost zanotowano w Poznaniu - o 8,41 proc. Wzrosty cen w Warszawie, Krakowie i Gdańsku wyniosły ok. 12 proc.

bDzIYbwL

- Na pewno będzie kontynuacja wzrostu cen mieszkań, choć tempo wzrostu będzie spadało. Popyt cały czas istnieje i zgodnie z oficjalnymi informacjami rządu to ta luka wynosi 3 mln mieszkań, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe na poziomie średnioeuropejskim - dodał Furga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzIYbxe
kredyty
banki
Źródło:
KOMENTARZE
(61)
Józef
11 miesięcy temu
Ale się będzie działo, jak ta bańka pęknie.
Tereska z Sła...
11 miesięcy temu
I za chwilkę komornik im wszystko zabierze a w bloku m 2 będzie po 5 koła zobaczycie. ...opamietajcie się.
Vxs
11 miesięcy temu
Kto tyle mieszkań potrzebuje ? Jest ogromnuly niż. Społeczenstwo sie stażeje a tu budują jakby 100 mln chinczykow miało zjachac
bDzIYbxf
Ax
11 miesięcy temu
stanowisko pracy można stracić z 5% bezrobocia skok na 20 % całkiem realny jak rok 2003, płace mogą zostać ucięte do minimalnej krajowej a stopy procentowe mogą iść do góry 300/400 mld zł kredytów hipotecznych będzie się działo
frank
11 miesięcy temu
a za parę lat będzie jak z dzisiejszymi frankowiczami płacz lament i że wszyscy ich oszukali bo jak oni brali kredyty to nie wiedzieli co robią i pozostali podatnicy ci którzy potrafili logicznie myśleć głowa znów będą płacić na tych gamoni
...
Następna strona