Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Kluczowy wyrok dla banków. Minister radzi, co powinny zrobić

21
Podziel się:

Banki mają możliwość reakcji i budowania rezerw na ewentualny wyrok TSUE ws. kredytów frankowych, który jest przed nami - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że resort cały czas monitoruje sytuację w sektorze bankowym.

Kluczowy wyrok dla banków. Minister radzi, co powinny zrobić
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (GETTY, Bloomberg)

Cały czas, w ramach nie tylko Ministerstwa Finansów, ale Komitetu Stabilności Finansowej, monitorujemy sytuację czy ona jest bezpieczna, czy nie, właśnie dla stabilności funkcjonowania polskiego systemu bankowego - powiedziała minister Magdalena Rzeczkowska w Londynie.

MF: banki mają możliwość budowania rezerw na wyrok ws. kredytów frankowych

Jak dodała, kwestie kredytów frankowych to proces, który już trwa.

- Mówimy tutaj o sprawach sądowych i o ugodach, które są zawierane, bo taka też rekomendacja ze strony KNF była, żeby banki próbowały z klientami zawierać ugody. Tych ugód też jest już spora liczba zawartych. Są też kolejne wyroki - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków runęła. Nowy program rządu pomoże? "To zagadka"

Zdaniem szefowej resortu finansów, "skutek dla funkcjonowania rynków tych ugód bądź też wyroków - jest rozłożony w czasie".

- Banki też mają możliwość budowania rezerw i reakcji na ewentualny wyrok, który będzie przed nami. Przypomnę, że orzeczenie rzecznika pokazuje w jakimś sensie kierunek, ale nie jest jeszcze ostatecznym wyrokiem. Będziemy na pewno oczekiwać tego wyroku TSUE - myślę, że to będzie początek jesieni - powiedziała.

Kluczowa opinia TSUE dla frankowiczów

W opublikowanej w lutym . opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Anthony Michael Collins ocenił, że po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych.

Sprawa dotyczyła 2008 r., kiedy polskie małżeństwo zawarło z bankiem umowę kredytu hipotecznego na budowę domu. Kwotę kredytu wyrażono i wypłacono w złotych, przy czym była ona indeksowana do franka szwajcarskiego (CHF).

Miesięczne raty kredytu miały być spłacane w złotych po przeliczeniu zgodnie z kursem sprzedaży CHF opublikowanym w tabeli kursów wymiany banku obowiązującej w dniu wymagalności każdej miesięcznej raty kredytu.

Jak wskazał rzecznik generalny, prawo Unii nie określa, jakie są skutki stwierdzenia, że umowa konsumencka staje się prawnie nieistniejąca po usunięciu z niej nieuczciwych warunków. Skutki te są określane przez państwa członkowskie na podstawie ich prawa krajowego w sposób zgodny z prawem Unii.

W odniesieniu do roszczeń konsumenta względem banku, rzecznik TSUE w opinii przyjął, że regulacje unijne nie stoją na przeszkodzie przepisom prawa krajowego ani orzecznictwu krajowemu, na podstawie których konsumentowi ułatwia się dochodzenie roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych na podstawie nieważnej umowy kredytu hipotecznego, oraz zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

Opinia rzecznika generalnego jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, może jednak też wydać zupełnie inny wyrok

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Asy
rok temu
KNF hi hi ich wiarygodność taka jak i p. Ministra. Bank M proponował mi na etapie sądu I instancji przewalutowanie po kursie NBP i dawał premie kilkanascie tysi. Odrzuciłem tą propozycję. Teraz ponownie proponują przewalutowanie ale bez premii z oprocentowaniem stałym przez 5 lat. Czyli nawet są gorsze warunki niż były... Pomimo że orzecznictwo ETS jest korzystne dla konsumentów. JA zaproponowałem im przewalutowanie pozostałej do spłaty kwoty CHF po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu. Odmówili. Różnica w propozycji to kilka tys. zł. Teraz sprawa jest już w apelacji. Jestem przekonany że po wyborach politycy się dorwą aby zmieniać przepisy bankowe aby banki mogły strzyc klientów a oni obsadzać stanowiska. Dobrze ze jest ETS bo już dawno banksterzy zrobiliby z nas niewolników. To widać w oprocentowaniu lokat. Więc wiarygodnosc obecnych władz i sądów jest dla mnie bardzo mała.
StypułWariat
rok temu
BOMBA WIBOROWA NADCIĄGA!!!! :)
Frankowicz
rok temu
Banksterzy ciagle nie dają za wygrana i dalej chcą grabic społeczeństwo. Niestety sądownictwo i wladze ciagle pozwalają na te praktyki. Są tak bezczelni wobec społeczeństwa ze pozwalają sobie na taką wstrętna propagandę która w ich imieniu ma ochronić ich bezprawie
endriu70
rok temu
Jezeli KNF chce dobrze dla banków i kredytobiorców to niech przeliczy na zlote ale na dzien podpisywania tych umów a nie jak chcą zrobić po średnim kursie z dnia dzisiejszego. Czyli i tak kredytobiorcy sa oszukani bo zaciagali kredyt po 2.50 za franka dzis KNF chce abysmy placili 4.70 za franka. To jest nie uczciwa propozycja. Raz oszukali i nadal oszukują.
Pracownik lid...
rok temu
O tych rezerwach słyszałem już dawno, teraz tworzą ???
...
Następna strona