Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
05.02.2020 15:40

Nie tak łatwo o mieszkanie. Banki zaostrzają zasady przyznawania kredytów

Wyższa marża i większe wymagania dla przyszłych kredytobiorców. Banki zaostrzają politykę przy kredytach mieszkaniowych, co może się przełożyć na popyt na nie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Mieszkania drożeją, a wpływ ma na to przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów budowy.

Wyniki kwartalnej ankiety Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawiają złudzeń: coraz trudniej będzie uzyskać kredyt na mieszkanie. Ceny nieruchomości wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, a zapotrzebowanie na kredyt nie słabnie – informuje Radio Zet.

Z prognoz NBP wynika jednak, że popyt na kredyty mieszkaniowe zmaleje za sprawą większych wymagań banków. Z wyników ankiety wysunąć można bowiem prognozę wyższych marż kredytowych w 2020 r.

Sprzedaż mieszkań w dół, ale rynek trzyma się twardo - ceny rosną
Sprzedaje się mniej mieszkań, ale ceny i tak rosną

Już w ostatnim kwartale 2019 roku banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych – wskazuje NBP. Ankietowane banki znacznie podniosły marżę kredytową, pozostawiając bez istotnych zmian inne warunki udzielania kredytów.

Obejrzyj także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach - fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Inna sprawa, że popyt na kredyty mieszkaniowe maleje. Zdaniem większości ankietowanych instytucji to same banki wykazują się coraz dalej idącą ostrożnością. Analitycy z niepokojem patrzą na rosnące ceny nieruchomości, bo zbyt dobrze pamiętają, czym może skończyć się udzielanie kredytów na przeszacowane mieszkania.

Ocena sytuacji na rynku nieruchomości była jednak zróżnicowana, bo część z banków – 24 procent - uznała ją za czynnik zwiększający popyt na kredyty. W opinii 20 procent banków popyt był również wspierany przez poprawę sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych – czytamy w analizie NBP.

Sprzedaż mieszkań w dół, ale rynek trzyma się twardo - ceny rosną
Sprzedaje się mniej mieszkań, ale ceny i tak rosną

W styczniu Główny Urząd Statystyczny wskazał, że stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku do poprzedniego kwartału. A jeśli porównamy dane z lipca, sierpnia i września 2019 roku z analogicznym okresem w 2018 roku to widzimy, że mieszkania podrożały o 9 procent.

Rok temu w tych miesiącach nieruchomości z rynku wtórnego można było nabyć na 6,7 procent mniejszą stawkę, zaś używane mieszkania kosztowały o prawie 11 procent mniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty, mieszkania, nbp, banki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2020

klipsa ja wyjechalem do uk w 2005 roku, w tej chwili mam juz 3 mieszkania na wynajem i wybudowany dom.... 15sty rok poza granicami kraju ale juz niedlugo … Czytaj całość

06-02-2020

LexLudzie, olejcie te złodziejskie instytucje. Wkopiecie się na 30 lat w hipotekę, a tak naprawdę nie wiecie co będzie za 5 lat. Do końca życia będziecie … Czytaj całość

05-02-2020

galanonimusW takim razie niech PIS-owcy budują dużo mostów , tam się zawsze znajdzie miejsce dla blondyny glapusia .

Rozwiń komentarze (23)