Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Odwrócona hipoteka niedostatecznie uregulowana. Banki nie mają żadnej oferty dla seniorów

65
Podziel się:

Choć odwrócona hipoteka funkcjonuje w naszym prawie od kilku lat, wciąż oferują ją wyłącznie prywatne firmy. Oferta banków mogłaby być dla seniorów bardziej korzystna, lecz jak dotąd żaden nie przygotował propozycji dla osób starszych. Do rozwiązania patowej sytuacji potrzebna jest ustawa.

Zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym jest umiarkowane
Zainteresowanie odwróconym kredytem hipotecznym jest umiarkowane (Fotolia)

W radiu czy telewizji regularnie pojawiają się reklamy, w których miły głos, należący do starszej osoby, przekonuje, jak doskonałym sposobem na zapewnienie środków finansowych jest tzw. odwrócona hipoteka. Polega ona na tym, że senior zrzeka się własności mieszkania na rzecz funduszu hipotecznego, w zamian za co ten wypłaca mu do końca życia gwarantowaną kwotę miesięczną. Propozycja może być szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie mają bliskich krewnych, na pomoc których mogą liczyć, a jednocześnie nie mają komu zapisać mieszkania.

Niestety, tego rodzaju oferty dla osób starszych nie mają banki. Jak zauważa "Rzeczpospolita", ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, która pozwalałaby starszej osobie zachować własność mieszkania, jest martwa. Lukę wypełniają prywatne fundusze hipoteczne, które uzależniają współpracę od przeniesienia własności nieruchomości.

Zdaniem Bolesława Melucha ze Związku Banków Polskich, jednym z podstawowych powodów, dla których banki nie chcą poszerzać oferty o odwróconą hipotekę, są względy wizerunkowe: nie chcą być posądzane o to, że "odbierają" mieszkania starszym, schorowanym ludziom w zamian za nieadekwatnie niskie wynagrodzenie. Tak bowiem postrzegane są oferty odwróconego kredytu, dostępne na naszym rynku.

Zobacz także: Umowa dożywocia. Szansa na lepszą starość dla samotnych

Po drugie, nie ma zgody co do tego, w jaki sposób należy obliczać wysokość kwoty wypłacanego świadczenia w sytuacji, gdyby nieruchomość miała pozostać nadal własnością seniora. Ten istniejący tylko teoretycznie model zakłada, że po śmierci właściciela kredyt będą mogli spłacić jego spadkobiercy.

Branża hipoteki odwróconej domaga się wznowienia prac nad ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Z danych Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że firmy zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych podpisały dotychczas z klientami 1000 umów. Tylko, bo, dla porównania, z osobami prywatnymi, np. członkami rodziny, seniorzy zawarli blisko 75 tys. umów o dożywotnią rentę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
NEMO
5 lata temu
banki chca miec seniora 90 lat,z chata za 1 milion,i płacic 1 tys zł miesiecznie
Prawdziwy
5 lata temu
Także kazdego dnia jestem w mocnej modlitwie ażeby sytem Bankowy w Polsce I UE padł
życzliwy
5 lata temu
Znowu następne po amber-gold zjawisko okradające obywateli, państwo obywatelskie swoje interesy kieszeniowe a potem udawanie głupa.
ja
5 lata temu
"prawie od kilku lat" co za inteligent to pisał
j.
5 lata temu
Niech tak zrobią jak ZUS dożywotnia wyplata emerytury .Od 65 roku emerytura + zgon w wieku 59 61 62 63 i zero wypłaty nawet nie ma dziedziczenia.a kredyty przechodzą na członków rodzin.Tylko komornicy mają zajecie dla czego komornik nie ściąga kasy z ZUS dla wdowy wdowca aby mieli na lekarza .
...
Następna strona