Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Raty rosną, więc chcą się wycofać z umów. Kredytobiorcy szukają luki

58
Podziel się:

O tworzącym się rynku pozwów o WIBOR pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, kredytobiorcy szukają sposobów na wycofanie się z umów z bankami w związku ze wzrostem rat zobowiązań. Prawnicy są podzieleni w kwestii szans na pomyślne rozstrzygnięcie sprawy dla składających tego typu pozwy.

Raty rosną, więc chcą się wycofać z umów. Kredytobiorcy szukają luki
Kredytobiorcy składają pozwy o WIBOR (Adobe Stock, Mariusz Stoszewski)

Wzrost stóp procentowych poszedł w parze ze wzrostem stawki WIBOR, na której opierają się kredyty w złotych. "WIBOR 3M i 6M jeszcze rok temu wynosiły mniej niż 0,3 proc., obecnie sięgają 7,15 proc. i 7,33 proc. W efekcie raty kredytów nierzadko podwoiły się w ciągu zaledwie roku. To skłoniło niektórych klientów banków do pójścia na drogę sądową" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W Polskę uderzyło jednocześnie kilka kryzysów. Prezes ZBP kreśli czarny scenariusz i apeluje o dialog

Pozwy o WIBOR. Jaki szanse ma klient?

- Przepisy unijne mówią, że należy klienta poinformować o ryzyku rynkowym w stopniu szczegółowym ze wskazaniem scenariuszy drastycznych. Jeżeli tego bank nie dokonał, to mamy naruszenie prawa. Biorąc pod uwagę ogromny wzrost WIBOR-u i co za tym idzie rat kredytów, to jeśli klient nie był poinformowany o możliwości wystąpienia takiego scenariusza, pozew ma szansę powodzenia - mówi w rozmowie z "DGP" dr Mariusz Korpalski, radca prawny w Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna.

Jak dodaje, istotna jest także przejrzystość procesu ustalania stawki. - Mówi się, że WIBOR jest niereprezentatywny i oderwany od realiów. Problem od strony prawnej polega jednak na udowodnieniu, że nawet jeśli ten wskaźnik jest niereprezentatywny, to dana umowa kredytowa z tego powodu jest nieważna. To będzie niezwykle trudne - podkreśla. Zdaniem Korpalskiego składający pozew ma dużą szansę na rozstrzygnięcie sprawy na jego korzyść. Konieczna jest jednak odpowiednia konstrukcja pisma.

Część ekspertów uważa inaczej. - W mojej ocenie szanse powodzenia pozwów kwestionujących umowy kredytu odwołujące się do WIBOR-u są niskie. Zastosowanie tego wskaźnika (formuła WIBOR plus marża) w umowie kredytu jest bowiem uznawane przez orzecznictwo sądowe za wzór dobrej i obiektywnej praktyki rynkowej - mówi "DGP" Wojciech Wandzel, partner w kancelarii Kubas Kos Gałkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
dlaczego
rok temu
w innych krajach kredyty hipoteczne dają bez odpowiedników wiboru, a tylko u nas z tym dziadostwem zależnym od widzimisię glapińskopodobnych?
Bankowiec
2 lata temu
Banki zaksięgowany w III kwartale 20 miliardów strat z powodu wakacji kredytowych . Co wy ciagle o jakichs zyskach ???? Uwierzyliscie posies I Glapinskienu ze story procentowe zawsze będą zerowe ???
john
2 lata temu
Współczuję tym co muszą płacić takie raty. Nie mniej jednak pamiętam, że z 1.5 roku temu w mediach była kampania w stylu "pamiętaj dzisiaj raty są niskie ale mogą wzrosnąć - zastanów się czy cię będzie stać na spłaty". Spoty tego typu leciał w radio i TV (nie tylko PIS-owych). Podejrzewam jednak, że nikt ich nie brał poważnie, a dzisiaj problem i szuka się winnego. Mimo że jestem antyPIS, to tu jednak trochę bym ich bronił - INFORMOWALI.
Tel
2 lata temu
Co ma wspólnego inflacja z wiborem tylko kasą jarząb chce uratować swoje bagno a my młodzi swoje rodziny to dzięki nam rozwinęli budownictwo a nas upokarzaja zlodzieje
Rostovsky
2 lata temu
Piniendzy nie ma i nie będzie!
...
Następna strona