Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Rząd skupia się na kredytach hipotecznych. Piotr Patkowski: są dla nas kluczowe

85
Podziel się:

Po podwyżce stóp procentowych rząd stara się pomóc kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. W wywiadzie Piotr Patkowski zdradził, jak zmienią się kredyty po wprowadzeniu wskaźnika zastępującego WIBOR. Wiceminister finansów stwierdził również, że dzięki zaproponowanym zmianom Polacy zaoszczędzą nawet miliard złotych.

Rząd skupia się na kredytach hipotecznych. Piotr Patkowski: są dla nas kluczowe
Wyższe stopy procentowe doskwierają kredytobiorcom. Piotr Patkowski (na zdjęciu) opowiada o szykowanej pomocy (PAP, Adam Warżawa)

Obecnie na następcę WIBOR-u typowany jest WIRD. Wskaźnik ten wynosi dziś około 4,7 proc., a WIBOR - ponad 6,45 proc. Piotr Patkowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zwrócił uwagę na przepisy unijne mówiące o porównywalności wskaźników.

- Z punktu widzenia prawa mamy dwa wskaźniki. Pierwszy to zamiennik do umów już obowiązujących, niezależnie od tego, kiedy zostały zawarte. Ustawa reguluje właśnie procedurę wyznaczania zamiennika. Drugi to tzw. wskaźnik alternatywny, którego nie wyznacza w procedurze minister finansów, tylko robi to GPW Benchmark. To on ma objąć umowy, które dopiero będą zawarte - tłumaczy wiceminister finansów.

Tak więc musi być wydany i zamiennik, i wskaźnik alternatywny. To nie znaczy, że będą dwa wskaźniki. Faktycznie będzie jeden, ale wyznaczany w różnych procedurach - wskazuje Piotr Patkowski.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Do kiedy tarcze antyinflacyjne? "Dużo dłużej niż przewidywał to rząd"

Awaryjny następca WIBOR-u

Rządzący szykują się też do szerokich konsultacji. Jednakże w ustawie znalazła się też procedura awaryjna, gdyby władzy i rynkowi nie udało się znaleźć porozumienia w sprawie zamiennika WIBOR-u. W takim wypadku obowiązywać ma stawka referencyjna Polonia.

To jednak plan B. Mam nadzieję, że osiągniemy kompromis. Bez względu na to, jaki to będzie wskaźnik, oszczędności dla kredytobiorców wyniosą nawet o około miliard złotych - wskazał Piotr Patkowski.

Potrzebny spread korygujący

Wiceminister finansów przyznał, że w świetle prawa rząd będzie zobowiązany do dodania spreadu korygującego. Co to znaczy? Wartość ekonomiczna umowy przed wstawieniem zamienników i po nich pozostanie na podobnym poziomie. Jak tłumaczył Piotr Patkowski, nie oznacza to, że spread obejmie jedną konkretną datę, lecz szerszy okres i określi tzw. datę zdarzenia regulacyjnego.

- Jeżeli popatrzymy na różnicę pomiędzy WIBOR a innymi wskaźnikami, to zauważymy, że rozwarstwienie pojawiło się dopiero w ostatnich miesiącach. Natomiast gdybyśmy przyjęli na przykład pięć ostatnich lat, to spread wcale nie był taki wysoki. Będziemy o tym rozmawiać z KNF i GPW Benchmark i chcielibyśmy, by spread nie obejmował tylko różnicy liczonej przez jeden miesiąc czy dwa kwartały, tylko przez dłuższy okres - wytłumaczył wiceszef MF.

A jeżeli następcą WIBOR-u zostanie WIRD, to raty kredytów obniżą się o różnicę między oboma wskaźnikami? Piotr Patkowski stwierdził, że "tak, co do zasady".

- Oczywiście do tego dojdzie wspomniany spread, ale liczony - jak mówiłem - na podstawie dłuższego okresu, na przykład pięciu lat - wskazał wiceminister finansów w rozmowie z "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(85)
759
7 miesięcy temu
Takiego burdelu jak za PiS nie było dawno !!
NIHOOYA
9 miesięcy temu
Tłumaczenie powyższego bełkotu na polski - "Trzeba podnosić stopy procentowe bo nadrukowalismy pustego pieniądza. Trzeba obniżyć konsumpcję ale nie możemy zabić tych co mają hipoteki bo będzie krach na nieruchomościach i popadają. No a poza tym akurat moi kumple zainwestowali w nieruchomości i siano musi się zgadzać.
tedi
9 miesięcy temu
Tęgi umysł z tego Patkowskiego i pewnie zaproponują jemu tekę Premiera. Jakież on ma pojęcie o ekonomii mówiąc , że inflacja jest wynikiem bogactwa obywateli-sam to słyszałem.
Pucia pucia
9 miesięcy temu
Trochę optymizmu , a nie tylko narzekanie i marudzenie. Przez takich jak Ty świat postrzega nas jako wiecznie niezadowolony naród. Trochę wiary w ludzi i świat i będzie dobrze. Pozdrawiam
Niesamowite
9 miesięcy temu
DLACZEGO TEN KOMPLETNY IGNORANT PATKOWSKI KTÓRY POPIERA ROZWIĄZANIE KWESTII GÓRNIKÓW PRZEZ KISZCZAKA NIE ZOSTAŁ ZDYMISJONOWANY ZA POLSKI ŁAD RAZEM Z SARNOWSKIM. CZY DLATEGO, ŻE ZAPAŁAŁ MIŁOŚCIĄ DO TEJ SEMENIUK PROTEGOWANEJ DWORCZYKA SPECJALISTY OD MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH I PANCERFAUSTÓW TRZYMANYCH W PIWNICACH SKAZANEGO NA 1,5 ROKU WIĘZIENIA. TERAZ BĘDZIE LOVE UDAWAŁ ŻEBY STOŁKA NIE STRACIĆ. NIE NADAJE SIĘ DO NICZEGO . JEST CHODZĄCYM WSTYDEM !!!!
...
Następna strona