Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Stopy procentowe. Prof. Osiatyński: "w 2020 roku warunki do podwyżek"

33
Podziel się:

- Stopy proc. pozostaną w 2019 roku bez zmian, a w 2020 r. będą warunki do podwyżek, raczej wcześniej niż później - twierdzi prof. Jerzy Osiatyński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem członka RPP Jerzego Osiatyńskiego w przyszłym roku możemy spodziewać się podwyżki stóp procentowych
Zdaniem członka RPP Jerzego Osiatyńskiego w przyszłym roku możemy spodziewać się podwyżki stóp procentowych (wikimedia)

Słowa Osiatyńskiego cytuje Polska Agencja Prasowa. Jak uważa, inflacja powinna przyspieszać, ale utrzyma się w celu.

- W tym roku wydaje mi się, że nie będzie podwyżek stóp procentowych. Inne pytanie, to czy podwyżki są potrzebne (...). Co do przyszłego roku, oczywiście to jest decyzja całej rady, ale ja się obawiam, że będą warunki, w których stopy powinny być podniesione i to raczej wcześniej niż później - powiedział Osiatyński.

To jego zdanie. Jak informowaliśmy w money.pl, resort finansów szacuje, że podwyżki możemy spodziewać się dopiero w 2022 roku.. Osiatyński w przyszłorocznych decyzjach Rady Polityki Pieniężnej uczestniczyć raczej nie będzie. Jego kadencja wygasa bowiem w grudniu 2019 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Dług publiczny przekroczył bilion złotych. Ekonomiści jednak spokojni

- Czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, jest to, w jakim stopniu inflacja jest generowana przez wewnętrzny popyt, który jest większy niż potencjał produkcyjny, a w jaki sposób jest generowana przez zewnętrzne czynniki, takie jak światowe ceny żywności czy ceny ropy naftowej, czy paliw - powiedział Osiatyński.

- Bez względu na to, jakie są u nas stopy procentowe, to od tego światowe ceny paliw czy żywności się nie zmienią - dodał członek RPP.

Ostatni raz stopy procentowe NBP zmieniono w marcu 2015 roku. Zakończyła się wtedy seria obniżek, która zaczęła się trzy lata wcześniej. Od tej pory Rada Polityki Pieniężnej spotyka się co miesiąc i ogłasza, że nic nie zmienia. Tak było już ponad 50 razy.

Oprócz stopy referencyjnej nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kredyty
lokaty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
RZĄD. PARLAME...
2 lata temu
ON OD TYLU LAT OPOWIADA BREDNIE O PODWYŻCE STÓP PROCENTOWYCH, A GŁOSUJE ZA OBNIŻKAMI.
Łukasz A.
3 lata temu
Podwyżki po wyborach :)... jakby ktoś się nie spodziewał... nieważne która ekipa wygra i tak będą... Wygra PIS no musieliśmy... Jak przegra to będzie krzyczał, że oni by nie podnieśli. Tak czy inaczej ludzie którzy mają kredyty powinni liczyć się z 20-30% podwyżkami raty
normalny
3 lata temu
Podatek Belki chociaż obłudnicy znieście. Z jednej strony się wymusza PPK bo niby Polacy nie oszczędzają, z drugiej robi wszystko żeby nie oszczędzali bo się jaśnie państwu budżet jeszcze bardziej nie zepnie.
Tak
3 lata temu
Czy Jarus na to pozwoli ?
Ja
3 lata temu
Glapinsmi i Top WON!
...
Następna strona