Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Stopy procentowe w górę, raty kredytów też. Ekonomista pokazał, jak wielka jest różnica

453
Podziel się:

150 tysięcy złotych więcej mają do spłaty osoby, które w okresie najniższych stóp procentowych wzięły 300 tys. zł kredytu na 25 lat przy marży stałej w wysokości 2 procent - wylicza ekonomista Rafał Mundry. Taki jest efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która już cztery razy z rzędy podniosła stopy procentowe. I bardzo prawdopodobne, że zrobi to ponownie.

Stopy procentowe w górę, raty kredytów też. Ekonomista pokazał, jak wielka jest różnica
Stopy procentowe w górę, raty kredytów też. Ekonomista pokazał, jak wielka jest różnica (Getty Images, Grzegorz Krzyzewski)

Rafał Mundry pokazał na Twitterze tabelę z wyliczeniami, jak bardzo zmienia się koszt kredytu w związku ze zmianą stóp procentowych. Wszystkiemu "winien" jest WIBOR. Jest to wskaźnik, którego wartość zależy bezpośrednio od podwyżek stóp procentowych. Banki stosują go, by określić, na jaki procent są skłonne pożyczać sobie nawzajem pieniądze, a także przy wyliczaniu tego, ile kredytobiorca musi oddać ponad kwotę, którą pożyczył.

Koszty kredytów mocno w górę

Im niższe są stopy procentowe, tym niższy jest WIBOR i mniej musimy oddać bankowi. Gdy stopy rosną, WIBOR też, a wraz z nim - koszt kredytu. Przy kredytach zwykle używa się tak zwanego WIBOR-u sześciomiesięcznego, czyli WIBOR 6M. Takiego wskaźnika użył też Mundry w swoich wyliczeniach.

Przypomnijmy, że od października 2021 roku trwa akcja comiesięcznego podnoszenia stóp procentowych przez RPP. Jeszcze we wrześniu stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc., co jest niezwykle niską wartością. W październiku wzrosła do 0,5 proc., w listopadzie do 1,25, w grudniu do 1,75, a w styczniu 2022 roku do 2,25 proc.

Uwzględniając te podwyżki, banki zwiększyły też WIBOR 6M. Aktualnie wynosi on już 3,23 proc. (składa się na niego wysokość stopy depozytowej NBP plus "narzut" ze strony banków komercyjnych). Dla tych, którzy brali kredyt w czasie najniższych stóp, oznacza to gigantyczny wzrost kwoty, którą będą musieli oddać bankowi (oczywiście przy założeniu, że stopy i WIBOR pozostaną na niezmienionym poziomie aż do momentu spłacenia kredytu).

Rodzina, której udało się wziąć 300 tys. zł kredytu na 25 lat przy wskaźniku WIBOR 6M na poziomie 0,2 proc. i marży stałej 2 proc., miała do oddania około 90 tys. zł kosztów odsetkowych. Jednak przy obecnych stopach procentowych będzie musiała oddać 148 tys. zł więcej, czyli w sumie aż 238 tys. zł - wynika z symulacji Rafała Mundrego.

W przypadku kredytu na 100 tys. zł różnica w kosztach sięga 50 tys. zł. Przy większych kredytach, na przykład na 600 tys. zł, trzeba będzie dopłacić już prawie 300 tys. zł.

Ekonomista policzył też, o ile jeszcze wzrosną koszty kredytów, jeśli RPP znów podniesie stopy procentowe i WIBOR 6M pójdzie jeszcze w górę. To kolejne dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych do oddania. A kolejna podwyżka stóp jest bardzo prawdopodobna.

Czekają nas kolejne podwyżki

- Biorąc pod uwagę naszą prognozę, to ja bym namawiał do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych. Będę namawiał do podwyżki o 50 pkt. bazowych, ale co zrobi RPP, to nie wiem - zapowiedział po styczniowej podwyżce prezes NBP Adam Glapiński. Kolejne posiedzenie RPP zostanie zorganizowane na początku lutego.

"Kolejna niespodzianka w danych inflacyjnych przypieczętowuje losy lutowej decyzji RPP – naszym zdaniem Rada przychyli się do rekomendacji prezesa NBP i podwyższy stopy procentowe o 50 pkt. bazowych" – oceniali te słowa eksperci Banku Pekao. Z kolei według banku Credit Agricole stopy powędrują w górę o 50 pkt bazowych w lutym i 25 pkt bazowych w marcu.

W ostatni piątek Glapiński potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko. - Stopy procentowe w Polsce powinny wzrosnąć mocniej, niż obecnie oczekuje rynek, biorąc pod uwagę ostatnie dane makro – powiedział prezes NBP, cytowany przez Bloomberga. Co więcej, Glapiński będzie przekonywać RPP do konieczności wydłużenia cyklu podwyżek stóp w tym roku - donosi agencja.

Warto też dodać, że aktualne podwyżki stóp najbardziej uderzają w tych, którzy brali kredyty w czasie, gdy stopy procentowe były rekordowo niskie. Osoby, które decydowały się na kredyt kilka lat temu, gdy stopy były wyższe, rosnącymi teraz kosztami kredytu nie powinny być tak zaskoczone.

Stopy procentowe mają w założeniu przyhamować galopującą inflację, a ta w grudniu sięgnęła 8,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(453)
fagas
3 miesiące temu
Ponad 60 % sektora bankowego należy do państwa polskiego czyli do Ciebie. Czyli jak zapłacisz wiecej to budżet zyska i cała polska. To samo z energetyką
TAK
4 miesiące temu
Niech nikt nie gada ze ktoś brał kredyty jak stopy procentowe całkiem leżały i teraz niech płacze, Nie wróciły one do poziomy sprzed pandemii ani nawet kilka lat wstecz zaraz będą takie jak w latach 90 ! PIS doprowadził kraj do takiej inflacji i autodestrukcji !!!!!
REal
4 miesiące temu
7 lat niszczącej władzy PIS ale co to obchodzi osobników żyjących na zasiłku z 500+ i innych socjali oni i tak nie będą brać kredytów i spłacać hipoteki niech inni płacą za nich
Mam tego dość
4 miesiące temu
Jak rynek oczekuje kolejnych podwyżek? a kredytobiorca skąd ma wziąć na ta podwyżkę? Kto daje zarobić bankom? To co teraz robią banki mobbingując RPP to kradzież i łupanie zwykłych ludzi, których nie stać na kupno domu za gotówkę. Jak podwyżka o 3 czy 4% może podnieść ratę o 80%? co to ma wspólnego z inflacją?
KGM
4 miesiące temu
Stopy procentowe byly skandalicznie niskie, ale rownie oburzajace są ceny mieszkań. Nie piszcie, ze ludzie chcieli duze apartamenty to niech płaczą, w koncu kazdy chce zyc wygodnie, pracuje, splaca. W czym rzecz ? Nie ich wina, taką mamy sytuację... Nie atakujmy sie.
...
Następna strona