Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

Stopy procentowe znów poszły w górę. "Nie da się powstrzymać inflacji bez trudnych decyzji"

57
Podziel się:

— Nie da się zdusić galopującej inflacji, która się u nas już zadomowiła, bez zdecydowanych ruchów ze strony Rady Polityki Pieniężnej — uważa Sławomir Dudek główny ekonomista FOR. Według niego, środowa podwyżka stóp o 0,25 punktów bazowych jest niewystarczająca w obliczu polityki fiskalnej, a decydenci realizują interesy rządzących.

Stopy procentowe znów poszły w górę. "Nie da się powstrzymać inflacji bez trudnych decyzji"
Głównym powodem podwyżek stóp jest konieczność zahamowania inflacji, której ostatni odczyt okazał się wyższy, niż przewidywano (FORUM, Jacek Szydlowski)

W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych — główna stopa banku centralnego wzrosła do 6,75 proc. Rynki finansowe liczyły na wyższą podwyżkę. Głównie dlatego, że w sierpniu inflacja ustanowiła nowy tegoroczny szczyt – była wyższa o 16,1 proc. niż rok wcześniej.

Perspektywy inflacyjne w dalszym ciągu są niepewne. Poziom cen w gospodarce nie dostosował się do nowego szoku energetycznego. Według niektórych ekonomistów inflacja wciąż jest przed szczytem, który na początku przyszłego roku może osiągnąć ok. 20-procentowy poziom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wakacje kredytowe podsycą inflację? Wiceminister: to nie jest dosypywanie pieniądza, który nie pracuje na rynku

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych?

O komentarz do decyzji RPP poprosiliśmy Sławomira Dudka, głównego ekonomistę Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Według niego dzisiejsza podwyżka stóp procentowych jest niewystarczająca. Uważa, że RPP powinna zareagować dużo ostrzej. Czego spodziewać w kolejnych miesiącach po decydentach banku centralnego?

– Trudno przewidywać, co będzie dalej, bo RPP jest bardzo mocno upolityczniona. Brakuje tam niezależnych ekonomistów. Tylko Senat w ostatnim czasie uzupełnił jej skład o niezależnych ekspertów, ale oni mają mniejszość w tej Radzie. Przyszłe decyzje będą dostosowane do działań rządu, czyli aby nie przeszkadzać. Uściślając, aby obligacje nie zdrożały i rząd mógł dalej się zapożyczać — mówi Sławomir Dudek główny ekonomista FOR.

Według ekonomisty ostatnia podwyżka stóp nie gwarantuje szybkiego spadku inflacji.

— Niestety RPP w działaniu przeszkadza rząd, który hojną ręką rozdaje pieniądze. Wydatki rządowe w tym i kolejnym roku, czyli de facto w ciągu dwóch lat — jeszcze przed ogłoszeniem dodatków osłonowych — miały wzrosnąć o 22 proc., a w Unii Europejskiej — o 5 proc. To pokazuje, że u nas skala rozrzutności w polityce fiskalnej jest wielokrotnie większa niż średnia UE. Stąd mamy jedną z wyższych inflację — wyjaśnia ekspert.

Zaznacza, że wskaźniki inflacyjne się odkleiły się od oczekiwań i wbudowały się w decyzje konsumentów i przedsiębiorców. W tej sytuacji zdaniem eksperta, inflację można obniżyć jedynie za pomocą klasycznych instrumentów polityki pieniężnej oraz należy odbudować wiarygodność banku centralnego, której według niego nie mamy.

— Niestety nie da się powstrzymać inflacji bez trudnych decyzji — mówi ekonomista FOR.

Przypomina, że kilkanaście dni temu Jerome Powell, prezes Fed powiedział, że stabilizacja inflacji będzie bolała, ale jeśli tego nie zrobimy, to ból będzie jeszcze większy. Z kolei wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego powiedziała, że skończył się czas stabilnej inflacji i wzrostu, a koszty stabilizacji inflacji w postaci utraconego wzrostu i potencjalnego wzrostu bezrobocia będzie dużo wyższy niż latach 80.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
kil
rok temu
gdyby rząd tylko chciał to inflacja zeszła by na psy.wystarczy skasowac patologie finansowe i utopijne programy socjalne jak miedzy innymi 500+ czy wyrzucanie miliardów rocznie na utrzymywanie bogatego kleru i rydzyka.
Moim zdaniem
2 lata temu
Ten z pozoru mądry profesor jest od tego żeby karnie utrzymać inflację na jak najwyższym poziomie na czym zależy zidiociałej prawicy . Rząd potrzebuje kasy a inflacja im ją napędza.
Olix
2 lata temu
Inflacje nakręca drukowanie pieniądza bez opamiętania aby tylko tymi plusami kupić wyborców !!!!! Ta inflacja to jest tylko wina tego rzadu !!!!
Fen
2 lata temu
Inflacja zniknie jeśli zrównacie stopy procentowe z inflacja. Na początku ludziom będzie ciężko ale jak spadnie inflacja to obnizycie stopy.
Obywatel
2 lata temu
Na mój prosty rozum wychodzi na to że chcą inflacje zatrzymać kieszenią obywatela. Bo przecież tak jest. Więcej płace za gaz, za prąd, za wode, za czynsz, za jedzenie, za paliwo, za leki, więcej spłacam kredytu. I to te moje pieniadze ida do budzetu panstwa w jakims stopniu, wiecej place podatku co tez idzie do budzetu panstwa. Wiec to mna sie gasi pozar. Ktorego juz nie bede w stanie gasic bo nie mam czym. Juz mnie nie stac. I to nie tak ze juz mnie nie stac ale jeszcze place, nie. Juz nie oplacam wszystkich rachunkow, juz zaczynam sie zadluzac. I wiem ze takich jak ja sa setki tysiace w kraju. Pracujacych ktorzy na dzien dzisiejsi siadaja jak ja i mysla co oplacic pierwsze a czego nie oplacic. Ja dzis pracuje tylko na czesc oplat bo juz nie tylko na oplaty. Rzad nie zatrzyma inflacji obywatelem. Bo obywatel juz nie ma. A ze ja strace jako ten z pierwszych wszystko to mi to zwyczajnie juz wszystko jedno co podniosa i ile podniosa. Pozdrawiam tych co jeszcze daja rade
...
Następna strona