Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd wydał gigantyczną kwotę poza budżetem. Przez to ten "staje się fikcją"

694
Podziel się:

Trudna sytuacja mieszkańców Polski związana z wojną w Ukrainie, inflacją i kryzysem energetycznym sprawia, że rząd uruchamia coraz to nowe programy pomocowe. Wszystkie tego typu projekty wprowadzone w tym roku finansowane są ze środków spoza budżetu państwa, czyli "poza społeczną kontrolą".

Rząd wydał gigantyczną kwotę poza budżetem. Przez to ten "staje się fikcją"
Od lewej: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki (Licencjodawca, Jacek Dominski/REPORTER)

Wszechobecna drożyzna sprawiła, że rząd zdecydował się uruchomić wiele programów pomocowych - począwszy od tarczy antyinflacyjnej po ostatnie dodatki na węgiel i inne źródła ciepła. "Problem w tym, że wszystkie tegoroczne tego typu projekty nie mają praktycznie żadnego odzwierciedlenia w najważniejszym instrumencie polityki finansowej państwa, czyli ustawie budżetowej" – pisze "Rzeczpospolita".

Z analizy dziennika wynika, że koszty programów sięgają już co najmniej 70-75 mld zł. Przykładowo, poprzez tzw. fundusze pozabudżetowe finansowane są 14. emerytury (11,4 mld zł z Funduszu Pomocy), a także dodatki energetyczne (ok. 23 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19).

Budżet państwa staje się coraz większą fikcją

– Zarówno realizowanie kosztownych programów bez nowelizacji ustawy, jak i wypychanie części wydatków do funduszy pozabudżetowych, sprawia, że rola budżetu centralnego jest marginalizowana i staje się on coraz większą fikcją – komentuje w rozmowie z "Rz" Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR.

Ekspert dodaje, że obecnie budżet kraju pokazuje coraz mniejszą część całego sektora finansów, ale jednocześnie rośnie ta część, nad którą ani społeczeństwo, ani parlament nie mają kontroli.

"To wszystko powoduje pogłębiające się wrażenie chaosu w polityce fiskalnej i oderwania się budżetu państwa od rzeczywistości, w zasadzie nie wiadomo, ile i na co państwa wydaje, czy dotrzymuje dyscypliny w finansach państwa, i jak duży deficyt pokaże się na koniec roku itp." – pisze "Rz", opierając się także na opiniach Kamila Sobolewskiego, głównego ekonomisty Pracodawców RP oraz prof. Witolda Orłowskiego z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(694)
Aurelia Siwa
8 miesięcy temu
Jak rozkradano Polskę w ramach reprywatyzacji to siedzieliście cicho. Jak pieniądze idą na wzmocnienie popytu krajowego, to rozdzieracie szaty. A chodzi o to, że ci co mają znaczne zasoby finansowe, tracą na inflacji. To, że niezamożni mają co jeść i nakręcają popyt, dobrodziejów nie interesuje.
na zdjęciu
rok temu
dwóch przestpców, którzy razem ze swoją koterią będą siedzieć długie lata.
Obiektywnie
rok temu
,,Z PUSTEGO I SALOMON NIE NALEJE,,!!! Polacy!!! - nie możemy milcząco popierać nieustającego, niekontrolowanego, niespotykanego w dziejach Polski, drukowania pustego - fałszywego pieniądza (także w ukryciu na cele mafii PIS) i wypuszczanie go na rynek poza budżetem, przez rząd, do spółki z kolaborantom PIS - Glapą, posadzonym w NBP. Machlojki te są bez wątpienia niekonstytucyjnym ratunkiem PIS, przed utratą władzy, a zarazem stanowią oczywistą zdradę stanu oraz kwalifikowaną zbrodnię przeciwko najbardziej podstawowym interesom Polski!!! Ten jawny bandytyzm (idiotyzm) gospodarczy prowadzi do zadłużania Polski na niespotykana skalę, napędza inflację i drożyznę oraz już w niedługim czasie może doprowadzić kraj do krachu gospodarczego i bankructwa. Trzeba więc już teraz, zdecydowanie powstrzymać szaleńców mafii PIS, którzy tylko w swoim interesie politycznym, uczestniczą w tym bezsensownym chocholim tańcu - w spychaniu Polski w przepaść. Miejmy nadzieję, że do niezorientowanych Polaków, którzy zamroczeni propagandą PIS, cieszą się, że ,,dobrotliwy rząd PIS,, prezentuje im coraz nowe to pieniążki, także dotrze ta wiadomość, że za chwilę darowane przez mafię PIS pieniądze mogą mieć wartość tylko makulatury!
DUSIGROSZ
rok temu
Budżet będzie wykonany wzorowo w WYTWÓRNI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH,tej firmie upadk nie grozi.
👏👏👏👏👏👏
rok temu
Jak o nich słyszę to nóż w kieszeni sie sam otwiera
...
Następna strona