Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ukryty problem frankowiczów. Odezwie się do nich fiskus po ulgę

25
Podziel się:

Coraz większa grupa frankowiczów decyduje się na batalię sądową z bankami, by unieważnić kredyt we frankach. Ewentualna wygrana oznacza zwrot sporych sum klientowi. Jest też jednak haczyk. Do kredytobiorców, którzy odliczali odsetki w PIT, zgłosi się fiskus.

Ukryty problem frankowiczów. Odezwie się do nich fiskus po ulgę
Ulga odsetkowa. Frankowicze będą musieli ją zwrócić w razie unieważnienia kredytu (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Miljan Živković)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która przypomina nieistniejącą już od 2007 r. ulgę odsetkową. Dzięki niej Polacy mogli odliczać od podatku dochodowego odsetki od kredytu hipotecznego spłacanego w okresie 2002-2006 r. Natomiast do dziś można z nich korzystać na zasadzie praw nabytych.

Unieważniłeś kredyt frankowy? To zwrócisz ulgę

Dziennik postanowił sprawdzić, co się dzieje w przypadku, gdy sąd unieważnia cały kredyt frankowy, który posłużył podatnikowi do skorzystania z ulgi podatkowej. I nie ma dobrych wieści.

Jeśli podatnik z niej skorzystał, a następnie unieważnił kredyt, to zastosowanie w tym przypadku ma art. 45 ust. 3a ustawy o PIT. Mówi on o tym, że podatnik, który obliczał podatek należny i dokonał od jakichś odliczeń (np. od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku), a następnie otrzymał ich zwrot w całości lub w części, to w zeznaniu za ten rok dolicza kwoty wcześniej odliczonej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatki uderzają w kieszenie Polaków. Tadeusz Cymański: słabością państwa jest nierównomierna poprawa sytuacji

Mówiąc prościej: jeżeli podatnik skorzystał z ulgi odsetkowej, a następnie unieważnił cały kredyt frankowy, to musi zwrócić tę ulgę fiskusowi. Wystarczy, że otrzymał zwrot odliczonych wcześniej odsetek. W takim wypadku w rocznym PIT będzie musiał doliczyć zwrot tej ulgi do podstawy opodatkowania (dochodu) – podpowiada "Rz".

Skorygowanie ulgi może być korzystne dla frankowiczów

MF w stanowisku dla dziennika stwierdziło też, że ten sposób "skorygowania" ulgi odsetkowej może być korzystny dla frankowiczów. Dlaczego? Ponieważ podatnik nie będzie musiał na nowo obliczać podatek za lata nieprzedawnione, z których korzystał z ulgi. To wiązałoby się z korektami zeznań i zapłatą odsetek za zwłokę.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by podatnik "oddał" ulgę odsetkową przez korektę. MF jednak przestrzega, że wiązać się to będzie z dopłatą PIT i odsetkami za zwłokę.

Frankowiczom wkrótce może być jednak trudniej wygrywać sprawy. W życie bowiem wchodzi prawo, które zmienia zasady pozywania banków. Ich klienci nie będą mogły zwrócić się do wyspecjalizowanego w tych sprawach warszawskiego sądu, lecz do sądu im najbliższego ze względu na miejsce zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
stefan
4 dni temu
Nowe społeczeństwo. Dom czy mieszkanie na kredyt (frankowy ) a raty niech spłacają im inni . Nowy samochód , wczasy obowiązkowo każdego roku , a na spłatę kredytu ich nie stać? Ja stawiałem duży dom harując po 12--16 godz. bez złotówki kredytu przez kilka lat , a teraz --kredyt , firma czy firmy , ręce w kieszeni i dom za rok stoi . A pózniej biadolić , ze spłacać nie ma z czego .
pit
2 miesiące temu
UWAGA, korekta ostatnich 5 lat nie zwolni od zwrotu reszty ulgi za dawniejsze lata, jest to napisane w informacji prasowej na którą powołuje się autor
MichałW
7 miesięcy temu
A co z ulgą w przypadku ugody z bankiem i umorzeniem pozostałej części kredytu? Czy podlega zwrotowi?
Damian
12 miesięcy temu
Dzień dobry. Rozumie, że należy oddać cała ulgę np. od 2006 jeżeli z takiej korzystał kredytobiorca? A jak ma się do art. 45 ust. 3a ustawy o PIT pojęcie przedawnienia zobowiązań?
franek kimono
12 miesięcy temu
Konieczność oddania ulgi tego typu, to akurat najmniejszy problem dla kogoś kto wygrał proces frankowy i odzyskał bagatela pół miliona złotych albo i więcej :)
...
Następna strona