Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Poradnik kredytobiorcy. Zobacz, co warto wiedzieć

Poradnik kredytobiorcy. Zobacz, co warto wiedzieć

Brakuje Ci pieniędzy na remont mieszkania lub zakup sprzętu AGD? Biorąc pożyczkę lub kredyt na ten cel, warto nie tylko dobrze rozplanować swój domowy budżet. Oto kilka informacji, które pomogą uniknąć kłopotów finansowych. Zobacz, co powinieneś wiedzieć zanim pożyczysz pieniądze.

Podjęcie decyzji – kto nie powinien zaciągać kredytów?

Według raportu NBP Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych, na koniec marca 2014 r. łączne zadłużenie gospodarstw domowych stanowiło około 59,7% ich dochodów brutto. Oznacza to, że w większości przypadków jednym z najważniejszych czynników obciążających domowe budżety są koszty obsługi zadłużenia (raty kredytu lub pożyczki). Decyzję o zaciągnięciu długu w banku lub innej instytucji należy zatem poprzedzić analizą sytuacji domowych finansów. Przed wzięciem kredytu przede wszystkim należy sprawdzić czy nas na niego stać. Co to oznacza?

Na początek powinniśmy zastanowić się, czy w danym momencie potrafimy kontrolować wpływy i wydatki w naszym budżecie. Tylko dzięki stałej kontroli jesteśmy w stanie stwierdzić, jakiej dokładnie wysokości są nasze średniomiesięczne stałe wydatki, ile wydajemy na zaspokojenie niezbędnych potrzeb oraz co ważne, gdzie możemy szukać oszczędności. W praktyce powinniśmy brać pod uwagę nie tylko aktualną sytuację, ale również przyszłą kondycję finansową. Nie możemy zapominać, że pożyczenie pieniędzy wiąże się z koniecznością ich oddania i to z nawiązką. W uproszczeniu oznacza to, że w trakcie okresu spłaty z bieżących wpływów musimy wygospodarować wolną kwotę w wysokości minimum raty nowego kredytu lub pożyczki.

Z całą pewnością po kredyt lub pożyczkę nie powinna sięgać osoba, która już przed zaciągnięciem długu nie jest w stanie wygospodarować wolnych środków. W momencie, gdy nasze dochody wystarczają zaledwie na pokrycie miesięcznych wydatków takich jak: czynsz, rachunki za prąd, gaz, telefon oraz wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb, to zaciągnięcie dodatkowego kredytu jest praktycznie niemożliwe. Aby ocenić czy stać nas na kredyt, warto spisać sobie na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym po jednej stronie: miesięczne dochody (wynagrodzenie, premie i inne dochody) i porównać je z drugą stroną, na której należy wypisać wszystkie wydatki.

Doświadczenie firm windykacyjnych pokazuje, że to właśnie osoby posiadające w momencie zaciągnięcia pożyczki, mocno obciążony budżet, najczęściej popadają w kłopoty finansowe. Często jest to wynik podjęcia zbyt pochopnej decyzji bez dokonania wyżej opisanej analizy.

Dodatkową korzyścią bieżących zestawień budżetu jest możliwość oszacowania maksymalnej kwoty pieniędzy, które możemy przeznaczyć na raty nowego zadłużenia. Ponadto przy określaniu jej wysokości, powinno uwzględnić się wszelkie inne zagrożenia, jak chociażby możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych (choroba, wypadek), które w danym momencie mogą istotnie obciążyć domowy budżet.

Jeżeli już uznamy, że brakuje nam gotówki i koniecznie musimy wspomóc się kredytem, warto być świadomym możliwości, z których możemy skorzystać i który produkt finansowy jest dla nas odpowiedni. Może się bowiem okazać, że aby sfinansować drobne zakupy, bardziej adekwatna będzie karta kredytowa lub zakup na raty. Ważne, aby kredyt lub pożyczka, którą wybierzemy była odpowiednia do naszych potrzeb!

Poprzednia strona
big, kredyty, bik, pożyczki, zdolnośc kredytowa
Czytaj także
Polecane galerie
frrrooom
5.173.8.* 2014-11-25 10:57
ja bym dodał jeszcze akapit o tym, że kredyt to nie jedyna opcja - jest jeszcze leasing, łatwiej go dostac, i wiem co mówię, [...] na bankach świat ise naprawdę nie kończy ;)### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
m-53
95.49.182.* 2014-11-06 22:36

łączne zadłużenie gospodarstw domowych stanowiło około 59,7% ich dochodów brutto.


1. Jakich dochodów? rocznych? na dekadę?
2. Istotne są dochody netto
Ważne, aby kredyt lub pożyczka, którą wybierzemy była odpowiednia do naszych potrzeb!

Dalej tych wypocin nie czytałem

Bzdura. Potrzeby są nieistotne. Jedynym kryterium jest możliwość spłacania bez popadania w nędzę.