Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zwrot w głośnej sprawie związanej z WIBOR-em. Sąd podjął decyzję

49
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Katowicach tuż przed świętami zmienił swoje postanowienie ws. "zawieszenia" stawki WIBOR w przypadku jednego kredytu złotówkowego. Tym samym uwzględnił zażalenie banku w głośniej sprawie, której klienci kwestionowali umowę.

Zwrot w głośnej sprawie związanej z WIBOR-em. Sąd podjął decyzję
WIBOR. Sąd Okręgowy w Katowicach wycofał się z "zawieszenia" stawki w głośnej sprawie sądowej (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

O usunięciu WIBOR-u z kredytu hipotecznego na czas trwania sprawy pisaliśmy w money.pl w listopadzie 2022 r. Decyzja ta sprawiła, że bank nie mógł doliczać do oprocentowania stawki WIBOR. Podjął ją Sąd Okręgowy w Katowicach, a obserwatorzy odczytali ją ukłon w stronę kredytobiorców.

"Wolta" sądu

Teraz jednak ten sam sąd zdecydował się uchylić swoją decyzję w tym zakresie. Nastąpiło to jeszcze przed świętami – informuje "Business Insider".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwszy bank rezygnuje z kredytów z WIBOR. "Żadne zaskoczenie"

Radca prawny Radosław Górski, który reprezentuje w tej sprawie klientów, przypuszcza, że do sądów skierowano prawdopodobnie dziesiątki podobnych pozwów. Nawet jeżeli ta jedna sprawa skończy się nie po myśli kredytobiorców, to nie ma gwarancji, że w innych nie pojawią się rozstrzygnięcia korzystne dla klientów banków.

Co dalej ze sprawami związanymi z WIBOR-em?

Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities, w rozmowie z "BI" podkreśla, że decyzja katowickiego sądu nie oznaczała, że "od teraz sędziowie będą masowo unieważniali umowy hipotek złotowych". W jego ocenie decyzja o uchyleniu zabezpieczenia może być wyrazem refleksji sędziego, że ochrona konsumenta poszła zbyt daleko. A to już jest pozytywna wiadomość dla banków.

Sektor z uwagą teraz obserwuje, jak potoczą się losy kolejnych spraw, tak by ustalić, jak kształtuje się trend. Wiemy, jak potoczyła się sprawa hipotek frankowych, dlatego nierozsądne byłoby twierdzenie, że nie ma żadnego ryzyka prawnego dotyczącego hipotek w polskiej walucie. Negatywnego dla banków scenariusza wykluczyć jeszcze nie można — mówi portalowi Łukasz Jańczak.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Wojciech
rok temu
Pytanie jest podstawowe: dlaczego klient ma wciąż opłacać to jak bank rozlicza się z innym bankiem? Przecież ja pieniądze pożyczyłem RAZ. Bank wypłacił je RAZ. To dlaczego co miesiąc ponoszę koszty bieżące banku?
Łuki
rok temu
Jak się bierze kredyt ze zmienną stopą to trzeba wziąć pod uwagę że może ona się zmienić. Jak oprocentowanie spada to wszyscy kredytobiorcy się cieszą jak raty rosną to " banki złodzieje ". Moim zdaniem teraz banki powinny również zakładać sprawy w sądzie za okres kiedy WIBOR zbliżył się do zera o wyrownanie strat, wtedy by było sprawiedliwie. Z tego co mi wiadomo to kredyty biorą ludzie dorośli mający pewna świadomość. Ale jak widać razem z zaswiadczeniem o zarobkach powinno się dostarczać orzeczenie od psychiatry.
Zos
rok temu
W tym kraju nic już nie robi się na korzyść człowieka. Oderwane od realizmu raty kredytu, kara karę pogania, straszenie karami w necie, umęczanie kierowców wysokimi mandatami, ciągłe podwyżki, pseudo ratunki Pinokia. Większość młodych chce stąd uciekać, tak nas załatwi nasz "ukochany" Rząd.
Wkór
rok temu
Ciekawe za ile się sprzedał
jack
rok temu
Łapówe wziol to i cofnoł
...
Następna strona