Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Emeryci nie mogą czekać do marca. Będzie druga podwyżka. Jest warunek

243
Podziel się:

Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu. Projekt w tej sprawie jest na etapie Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Dodał, że podwyżka "zostanie uruchomiona, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy pewien poziom".

Emeryci nie mogą czekać do marca. Będzie druga podwyżka. Jest warunek
- Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski (Licencjodawca, Pawe� Supernak)

Świadczenia emerytalno-rentowe są co roku waloryzowane. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało, że od 1 marca 2024 r. do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o wskaźnik 12,12 proc.

To jednak niejedyna podwyżka świadczeń, jaka czeka emerytów w tym roku. Rząd przygotowuje się bowiem do drugiej waloryzacji, która ma być powiązana ze wskaźnikiem inflacji za pierwsze półrocze tego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najważniejsza obietnica Tuska. Mamy problem. Ekspert: nie stać nas

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski poinformował, że resort złożył już wniosek o wpisanie projektu w sprawie drugiej waloryzacji do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

- Projekt jest obecnie procedowany przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu oraz będzie procedowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - powiedział wiceszef MRPiPS.

Zaznaczył, że regulacja może jeszcze ulec zmianom, a jej ostateczny kształt będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy. - W projekcie zakładamy, że druga waloryzacja byłaby przeprowadzona we wrześniu. Oczywiście jest to waloryzacja, która ma charakter interwencyjny, czyli będzie uruchamiana, gdy inflacja za pierwsze półrocze przekroczy pewien poziom - powiedział Gajewski.

Umowa koalicyjnego rządu przewiduje drugą waloryzację, jeśli inflacja przekraczać będzie 5 proc.

- Nam chodzi o to, by w sytuacji, gdy z powodu inflacji emeryci widzą, że ceny rosną, a w portfelu jest coraz mniej pieniędzy, nie musieli czekać na skompensowanie tej utraty wartości świadczenia do waloryzacji marcowej - wyjaśnił wiceminister.

ZUS gotowy do wypłaty podwyżek od marca

Z kolei od 1 marca emerytury i renty wzrosną o 12,12 proc. Tegoroczny wskaźnik marcowej waloryzacji jest nieznacznie mniejszy od wcześniejszych prognoz resortu, które wskazywały, że wyniesie on 12,3 proc.

- Wskaźnik 12,12 proc. różni się bardzo niewiele od wskaźnika prognozowanego, czyli 12,3 proc. To jest różnica marginalna, w przypadku emeryta pobierającego emeryturę minimalną wynosi ona 2,80 zł, a w przypadku emeryta pobierającego emeryturę bardzo wysoką, czyli około 10 tys., to jest kilkanaście złotych miesięcznie - zaznaczył wiceminister Gajewski.

Podkreślił, że organy emerytalno-rentowe już przygotowują się do marcowej waloryzacji świadczeń. Podwyżka będzie przeprowadzona z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Od marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniesie 1780,96 zł, to wzrost o 192,52 zł. Według wyliczeń resortu, dla świadczeń na poziomie np. 2300 – będzie to 278,76 zł podwyżki waloryzacyjnej, dla świadczeń w wysokości 2500 zł – 303 zł, dla 3000 zł – 363,60 zł.

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2024 roku.

Dodatki dla emerytów w górę

Od 1 marca kwota miesięczna uprawniająca do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wyniesie 2419,33 zł.

Także od marca do 330,07 zł wzrośnie kwota dodatku kombatanckiego do emerytury lub renty.

Według rządowych szacunków, całkowity koszt marcowej waloryzacji świadczeń wyniesie ok. 43 mld zł.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.

Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(243)
Emerytka
5 miesięcy temu
Dlaczego 2 waloryzacja jak inflacja 5procet bo zgory założone że nie przekroczy tylko dopiero w 2 półroczu dają popalić kpina zdrajcy podatki o zasłużonych emerytów a młodzież w końcu niech zacznie pracować na siebie dość rozdawnictwa na lewo i prawo za nasze pieniadze
Emeryt
5 miesięcy temu
Może czas wziąć się za składkę zdrowotną która wynosi 9 procent a do dentysty trzeba iść prywatnie bo na kasę chorych to tylko usuwają bo materiały mają na potrzeby prywatne albo ci tak zrobią że za miesiąc wypadnie badania specjalistyczne prywatnie na 2 dzień na kasę chorych 1 rok ale gruba kasę co miesiąc potrącają może trzeba wrócić do 2 procent i wtedy będzie na prywate
Xxxx
5 miesięcy temu
Chcieliście zmian to macie! Na zyczenie
II waloryzacj...
5 miesięcy temu
Bzdury NIE bedzie II waloryzacji ! Co to znaczy waloryzacja do 5 % jak będzie niższa inflacja to NIE będzie waloryzacji dla emerytów ? To drwiny z emerytów ! Przypominam, ze waloryzacje za rządów p. Tuska wynosiły mniej jak 5 % co to znaczy, ze emeryci przez tyle lat nie dostana waloryzacji ? SKANDAL ! NIE zgadzamy się na to ! Waloryzacja za PO 2009 r. 6,10% PO 2010 r. 4,62% PO 2011 r. 3,10% PO 2012 r. 71 zł - brutto, netto – 57 zł zamiast waloryzacji procentowej 4,8 % PO 2013 r. 4% Dość pustych obietnic ! Co ze zwolnieniem emerytów z podatku którzy mają mniej jak 5 000 zł emerytury NIC ? Co z kwotą wolna od podatku 60 000 zł ?
▶︎ Apel ▶︎...
5 miesięcy temu
▶︎ Apel ▶︎ prosimy o nie usuwanie komentarza ! Zasiłek 215,84 zł - Apelujemy o ponowne rozpatrzenie zasiłku pielęgnacyjnego 215,84 zł wypłacanego przez MOPR ? P y t a n i e kto wyjaśni od 1 marca wzrośnie dodatek pielęgnacyjny w ZUSie i będzie wynosił 330,07 zł pytanie , a co z zasiłkiem pielęgnacyjny w MOPR wynosi on 215,94 zł , nie był waloryzowany od 1 listopada 2019 r przez 5 lat . Powinien być zwaloryzowany po 3 latach i do tej pory nie uległ zmianie ? Natomiast rząd waloryzuje rentę alkoholową ? Renta alkoholowa to świadczenie przyznawane osobom, które ze względu na szkody zdrowotne wywołane uzależnieniem od alkoholu, nie są w stanie podjąć pracy. od 1 marca 2024 r., po waloryzacji, renta alkoholowa będzie wynosić odpowiednio 1780,96 zł brutto i 1335,72 zł brutto. ? Pytam czy niepełnosprawni którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny są gorsi od ludzi otrzymujących renty alkoholowe i dodatek pielęgnacyjny w ZUS / nadmieniam, ze oznaczenia o niepełnosprawności są często takie same w MOPR jak i w ZUSie / skąd te różnice ? Dlaczego tak niesprawiedliwie traktuje się niepełnosprawnych w MOPR ? Wstyd nam już żebrać to co się nam należy ? Jak można tak traktować niepełnosprawnych ?
...
Następna strona