Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Emerytka straciła na Polskim Ładzie 1200 zł miesięcznie. Oto dlaczego nie dostanie wyrównania

694
Podziel się:

Emeryci z bardzo długim stażem nie dostaną żadnej ulgi. W wyniku wdrożenia przepisów Polskiego Ładu Zakład Ubezpieczeń Społecznych obciął im świadczenie o 500 zł czy 1 tys zł. A rząd już zapowiedział, że żadnego wyrównania nie będzie - pisze wyborcza.biz. Przez wiele lat politycy zachęcali emerytów do pozostania na rynku pracy, kusząc wyższym świadczeniem.

Emerytka straciła na Polskim Ładzie 1200 zł miesięcznie. Oto dlaczego nie dostanie wyrównania
Emeryci, którzy pracowali dłużej dla wyższego świadczenia, teraz mogą sporo stracić. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bFexUelN

Pan Tadeusz, były wykładowca wyższej uczelni, emeryt z 47-letnim stażem pracy, na Polskim Ładzie straci ponad 800 zł miesięcznie, czyli 9,6 tys. zł w skali roku. Jego emerytura z ZUS to ponad 16 tys. zł brutto.

Postanowiłem nie odchodzić na emeryturę tak długo, jak będę zdrowy i będę mógł pracować. Nie ukrywam, że do opóźnienia przejścia na garnuszek państwa przekonywały mnie też obietnice polityków, że im ktoś dłużej będzie pracował, tym dostanie wyższą emeryturę. Teraz się okazuje, że byłem naiwny i dziś za tę dłuższą pracę ci sami politycy, którzy obiecywali mi więcej pieniędzy, zwyczajnie mnie okradają - mówi wyborczej.biz.

Inna emerytka, straciła 1,2 tys. zł brutto miesięcznie. Udowodniła w ZUS ponad 61 lat składkowych po wielu latach pracy za pensję dwukrotnie powyżej średniej krajowej. Jej emerytura przekracza 22 tys. zł. - Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to dużo i żadna krzywda mi się nie dzieje. Ale ja przecież tych pieniędzy nie ukradłam, tylko sobie wypracowałam. Dlaczego więc rząd mi odbiera moją własność. Co z prawami nabytymi? Czy my żyjemy w państwie prawa, czy bezprawia - pyta emerytka, cytowana przez dziennik.

bFexUelP
Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"

Łatanie Polskiego Ładu. Ulga dla emerytów

Polski Ład sprawia, że emeryci z najdłuższym stażem na rynku pracy stracą, bo ich świadczenia z ZUS nie będą w całości objęte podwyższoną kwotą wolną od podatku, a dodatkowo zapłacą wyższą składkę zdrowotną. Są już pierwsze zapowiedzi pozwów zbiorowych emerytów przeciwko państwu.

Rządzący wprowadzają ulgę dla emerytów, których świadczenia wynoszą do 12,8 tys. zł brutto. Zapewniają, że na Polskim Ładzie nie stracą. Wyborcza.biz wylicza, że ulga ta nie obejmie 457 osób, których emerytury przekraczają co miesiąc ten próg.

bFexUelV

- Wprowadzenie rozwiązania, które powoduje, że emeryci stracą na Polskim Ładzie, jest złamaniem zasady zaufania do państwa. Nie jest istotnym, czy będzie to 4 tys. czy 400 osób. Ustawodawca nie może odbierać świadczeń wypracowanych niezależnie od tego, czy jest to w formie nałożenia dodatkowego podatku, składki czy innej daniny publicznej - ocenia dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z dziennikiem.

Więcej o tym, dlaczego rząd nie odda wszystkim emerytom tego, co zabiera im Polski Ład, piszemy w money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFexUemq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(694)
Jan
2 dni temu
Ja straciłem na polskim lądzie. Mam niska rentę chorobową 1400zl brutto. Zyskałem na niej 94zl. A zarabiając jako stróż na umowę o pracę 2800brutto +200zl za dodatek za pracę w nocy straciłem na wypłacie 300zl.Otrzymalem na rękę 1950 zł. Co to za ład. Z chęcią bym nie pracował. Ale mam niska rentę. Na lądzie teraz 1350 zł na rękę.
realista
3 dni temu
nikt nikomu nic nie zabiera, po prostu rośnie składka zdrowotna - do realnej
Kenaj
3 dni temu
Ja przeszedłem na emeryturę po przepracowaniu prawie 47 lat w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych i w większości trzy zmianowej pracy (energetyka, hutnictwo, przemysł tzw. lekki). Moja emerytura to niecałe 3 tys. 700 złotych brutto. Zastanawia mnie JAK można wypracować emeryturę w wysokości 16 tysięcy złotych? Może pytanie jest naiwne, ale szlag mnie trafia gdy to czytam. Co mają powiedzieć ludzie którzy przepracowali podobny okres, a ich emerytura to niecałe 2 tysiące (brutto)?
bFexUemr
koolek50
4 dni temu
Wróciła komuna, bogatym zabrać, nierobom dołożyć. Złodzieje wyżywią się sami, za naszą krwawicę.
tom
4 dni temu
Jak tu żyć???
...
Następna strona