Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Erdogan zniósł wiek emerytalny w Turcji. Dwa mln osób natychmiast mogą zakończyć pracę

184
Podziel się:

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zniósł w środę wymóg dotyczący wieku emerytalnego, co umożliwiło ponad 2 milionom pracowników natychmiastowe przejście na emeryturę - pisze "Rzeczpospolita". I dodaje, że decyzję tę ogłoszono niespełna pół roku przed wyborami.

Erdogan zniósł wiek emerytalny w Turcji. Dwa mln osób natychmiast mogą zakończyć pracę
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił decyzję w sprawie wieku emerytalnego na niespełna pół roku przed wyborami (GETTY, Anadolu Agency)

Grupy pracownicze od kilku lat protestowały przeciwko minimalnemu wiekowi przejścia na emeryturę. Domagały się natomiast, aby pracownik był zobowiązany przepracować obowiązkową liczbę dni, by móc zacząć pobierać świadczenie i zakończyć karierę zawodową. Decyzja Erdogana idzie im na rękę.

Był to ruch w ramach kampanii mającej na celu odzyskanie poparcia osłabionego przez inflację, spadek kursu liry i gwałtowny spadek poziomu życia - podkreśla "Rz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"

Erdogan podczas wystąpienia przypomniał, że w Turcji do przejścia na emeryturę uprawniało spełnienie trzech warunków: liczba dni opłaconych składek, okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu i osiągnięcie odpowiedniego wieku. Decyzja prezydenta znosi ten trzeci warunek.

Regulacja, którą wprowadziliśmy, obejmuje tych, którzy spełnili już dwa pierwsze warunki, ale czekają na emeryturę tylko z powodu wieku - wyjaśnił prezydent, cytowany przez agencję Europa Press.

Decyzja prezydenta Turcji oznacza, że do przejścia na emeryturę uprawnieni będą ci, którzy wykażą co najmniej 7200 dni składkowych (co odpowiada 20 latom).

Wiek emerytalny. Ile wynosi na świecie?

Dotychczas wiek emerytalny w Turcji wynosił 58 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Obecnie w Turcji jest 13,9 mln emerytów. "Nie jest jeszcze jasne, ile będzie kosztował nowy system, ale Erdogan powiedział, że 2,25 miliona osób może natychmiast przejść na emeryturę" - czytamy.

Dla porównania, w Norwegii, Szwecji, Danii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Włoszech czy Chorwacji pracuje się do 67. roku życia. Podobnie w naszym regionie wiek emerytalny jest wyższy – w Czechach 67 lat, na Słowacji 62, na Węgrzech 65, kraje Batyckie 65. W Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
awaFAEFE
3 tyg. temu
podawajcie uczciwie informacje.We Francji tygodniowy limit pracy to 35 godzin. Zatem , krótko wiek emerytalny to około 64-65 lat , a nie 67 !!!!!
Zusek
7 miesięcy temu
Według mnie powinno to zależeć od lat pracy. Minimum 35 i emerytura. A kocham więcej, to niech pracuje.
Albin
rok temu
Super. Pojadą do Niemiec, do rodziny gdzie w każdym razie mają na podstawie podpisanych w latach 60-tych układów DE-TR zapewnioną opiekę medyczną a i na utrzymanie jakiś tam socjal będzie a Niemcy niedługo będą na to pracować do 70-tki...
wwwrt
rok temu
Wojskowym, policji, straży więziennej itp to powinni podnieść wiek emerytalny do 60 lat i staż pracy do minimum 30 lat. Tak by było uczciwiej.
wwwrt
rok temu
Wojskowym, policji, straży więziennej itp to powinni podnieść wiek emerytalny do 60 lat i staż pracy do minimum 30 lat. Tak by było uczciwiej.
...
Następna strona